Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu…
2023-04-30, 12:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji, służb mundurowych oraz żołnierze, w tym ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej po dwóch latach służby dostaną prawo do ubiegania się o pozwolenie na broń prywatną "do celów ochrony osobistej, osób i mienia", jeżeli zadeklarują "chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Ustawa daje też prawo do posiadania broni do celów ochrony osobistej "innym państwowym formacjom uzbrojonym". Nie wskazuje o jakie formacje może chodzić.
- Pamiętajmy o wielu wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych. Co rusz jesteśmy informowani, że jakiś szaleniec wtargnął do szkoły i otworzył ogień do dzieciaków i do postronnych osób i to musi stawiać znaki zapytania - powiedział Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej.

- Dostęp nie został ułatwiony, nie daje się broni do ręki szaleńcom - powiedział Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej. Funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele innych służb, którzy z racji wykonywanego zawodu mają dostęp do broni. O nich mówimy. Oni są przeszkoleni, przebadani.

- Jestem przeciwnikiem rozszerzania uprawnień do posiadania broni prywatnie - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Gala. - Wrzutka, która trafiła do ustawy deregulacyjnej ma na celu rozszerzenie co do możliwości używania broni prywatnie. To jest jednak duży krok i obserwując to co w Stanach Zjednoczonych się dzieje jest rzeczą bardzo niebezpieczną. Jest potrzebna dosyć mocna kontrola - dodał.

- Jeżeli weźmiemy ustawę o broni i kategorie osób, które już w tej chili dostęp do broni ma, to my niczego nie zwiększamy, nie dajemy broni kolejnym grupom, poza WOTem, ale to formacja również zmilitaryzowana, ale im dajemy możliwość o staranie się o pozwolenie na posiadanie broni powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - To nie jest tak, że ktoś jest z WOT dostaje broń i po południu ma ją w domu.

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że deregulacja dotyczy broni krótkiej, a nie broni długiej. Broń krótka w działaniach wojennych nie jest zbytnio przydatna, bo jak czyścić okopy wroga przy pomocy pistoletu? - pytał Adam Warzecha z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Rozumiem, jeżeli chodzi o zastosowanie policji, różnych służb, ale żołnierze WOT, którzy służą dwa lata mają 70 dni przebywania w wojsku i jeden wyjazd na poligon w roku. Posługują się bronią długą, nie mają przeszkolenia dla broni krótkiej - dodał. Podkreślał, że potrzeba więcej szkoleń i więcej strzelnic dla pracowników służb.

Włodzimierz Putowski z OdNowy powiedział, że jest daleki od całkowitego dostępu do broni, natomiast jego zdaniem warto wyciągnąć wnioski z globalnych doświadczeń. - Według danych Eurostatu Polska jest na 3 miejscu w Europie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale jednocześnie jesteśmy jednym z ostatnich krajów Europy pod względem tego, ile mamy broni w społeczeństwie. Sąsiednie Czechy mają 16 razy więcej. Każde skraje rozwiązanie jest złe.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zaznaczył, że to bardzo wrażliwy temat społecznie.
- To co mnie bardzo boli to to, że na ten temat nie było dyskusji w społeczeństwie. Temat nie był na tapecie. To, że się teraz tym zajmujemy, to sytuacja w obozie Zjednoczonej Prawicy, czyli to, że Kukiz i Ziobro merdają całym PiSem. Kilku posłów Kukiza i Solidarne Polski potrafi wpłynąć, na to, czym się zajmuje partia rządząca i jak się tym zajmuje. To, że PiS na szybko próbuje załagodzić bunt w swoim obozie, dlatego w tak szybkim tempie jest przyjmowana ustawa - powiedział Szymon Godyla.

Tobiasz Gużda zaznaczył, że wprowadzone zmiany są kosmetyczne, pozwalają policjantom, czy komandosom GROMu mieć broń.
- To rzecz normalna, to osoby przeszkolone, mają uprawnienia, umieją się bronią posługiwać. Nie będzie to znaczne rozszerzenie dostępu do broni, tylko kosmetyczne zmiany, które podniosą znajomość posługiwania się bronią wśród ludzi - powiedział. Tobiasz Gużda.

Drugim tematem było "Konto mieszkaniowe", które zacznie obowiązywać, jeśli prezydent podpisze ustawę. Oszczędzanie na nim będzie gwarantowało dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa.
W Niedzielnej Loży Radiowej część gości chwaliło takie rozwiązanie i wskazywało, że młodzi oczekują na możliwość oszczędzania z pomocą państwa, część natomiast mówiła o powrocie "książeczek mieszkaniowych" i wskazywała, że nie poprawi to sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu do własnego M.

Zobacz cały program!

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »