Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce…
2023-04-16, 12:45 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej

Niedzielna Loża Radiowa o "kryzysie zbożowym" i sojuszu Polski z USA
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje zakaz przywozu z Ukrainy m.in. zboża, cukru, jaj.
- Wiemy o zakazie importu płodów rolnych zapowiedzianych przez Polskę i Węgry; poprosiliśmy władze obu krajów o informacje w tej sprawie - poinformowała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Arianna Podesta.

- W tym kontekście należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne. W tak trudnych czasach kluczowe znaczenie ma koordynacja i uzgodnienie wszystkich decyzji w UE - zastrzegła przedstawicielka Komisji.
Czy więc zakaz wwozu ukraińskich produktów rolnych rozwiąże problemy polskich rolników ze sprzedażą po opłacalnych cenach? Czy stanie się zarzewiem kolejnego konfliktu z Unią Europejską?

O tym m.in. rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży radiowej w Radiu Opole

- Rząd narobił bałaganu, a teraz każe posprzątać komuś innemu. Rząd absolutnie nie opanował sytuacji. Na granicy nie prowadzono odpowiednich kontroli i badań. Nikt nie jest w stanie nawet określić, ile tego zboża napłynęło do Polski. A ratując sytuację, kieruje się kolejne dopłaty do rolników, a to oznacza, że te pieniądze zostaną wyciągnięte z kieszeni przedsiębiorców i tych, którzy pracują na PKB - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Proszę zobaczyć, jak to wygląda w branży rolniczej. Przeciwko importowi z Ukrainy protestują producenci zbóż, ale nie producenci trzody. Drogie zboże, które było w ubiegłym roku, wcale nie było dobrym rozwiązaniem dla hodowców. Tu widać, że to problem złożony. To problem dotyczący nie tylko Polski, dlatego spotykamy się z rolnikami z innych krajów, by wspólnie działać - powiedział Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski.

- Trzeba porozumienia na poziomie całej Unii Europejskiej. Tu się dziwie, bo mamy komisarza rolnictwa z Polski, z PiS. Mamy ministra rolnictwa z PiS i oni się nie mogą dogadać! To jest jakieś kuriozum. Trzeba też jednak mieć odpowiednie nastawienie do Unii. Jeśli atakuje się UE, to jakie mamy nastawienie po drugiej stronie? - uważa Jarosław Krzywoń z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Krytykować jest niezwykle łatwo! Sytuacja jest niezwykle trudna. Otwarcie granicy na produkty ukraińskie było jedynym rozwiązaniem po tym, gdy Rosja zablokowała porty i eksport z Ukrainy drogą morską stał się niemożliwy. Taką decyzję podjęła UE. Natomiast nie ma żadnej solidarności wobec tych państw, które ponoszą konsekwencje tej decyzji i jej niezamierzone skutki - uznał Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości.

- To rozporządzenie o zakazie wwozu do Polski ukraińskich produktów rolnych z Ukrainy jest niezgodne z prawem. Wchodzi w kompetencje, które są po stronie Komisji Europejskiej. Nie można mówić, że to "Unia podjęła jakąś decyzję". My jesteśmy członkiem Unii i wspólnie podejmowaliśmy tę decyzję. Ale to nie usprawiedliwia rządu, że przez kilkanaście miesięcy nic nie robił! - uznał poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

- Niestety, obecne działania rządu nie rozwiążą tego problemu. Wszystko wskazuje na to, że nie ma pomysłu, jak pozbyć się tego ukraińskiego zboża. Jak go wyeksportować do krajów Afryki, gdzie miało docelowo trafić. A miał być wprowadzony system kaucyjny: przedsiębiorca dopiero przy wywozie zboża miał dostawać jej zwrot. Tego nie wprowadzono! - przypomniał Przemysław Pospieszyński z Platformy Obywatelskiej.

Uczestnicy programu omówili też wizytę premiera Morawieckiego w USA, wypowiedzi prezydenta Macrona o potrzebie większej autonomii Europy i temat polskiej polityki zagranicznej.
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (16.04.2023)

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »