Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji…
2023-04-02, 13:08 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy

Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy
We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa rejestracja nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Nowe regulacje były jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej.
- Nie jest to dobre podejście Unii Europejskiej, żeby narzucać wszystkim państwom członkowskim pewne rozwiązania, które są wątpliwe, czy nawet szkodliwe dla niektórych krajów - ocenił wojewoda opolski, Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość). Zdaniem polityka, Polska nie jest w stanie tak przemodelować naszej gospodarki, żeby zmieścić się w tym trendzie, W jego opinii, sprzeciw dla rozwiązań wyrażony przez premiera to właściwa decyzja.

- Zdaniem Pawła Pohoreckiego (Nowa Lewica), sprzeciwianie się tym regulacjom to powstrzymywanie poprawy warunków życia i rozwoju. - Jesteśmy czerwonym punktem na mapie Europy i to największe zagrożenie dla nas, czyli zanieczyszczenie środowiska. To się odbija konkretnymi kosztami w zdrowiu naszych obywateli - argumentował.

- Marcin Oszańca (Polskie Stronnictwo Ludowe) przypominał o obietnicach premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących miliona samochodów elektrycznych, które do 2025 roku powinny jeździć po polskich drogach. Jego zdaniem, w obecnych warunkach (między innymi wysoka inflacja) upowszechnienie tego rodzaju napędu wydaje się trudne. - Dzisiaj problemem jest posiadanie mieszkania, w 2015 roku można było kupić 13 metrów kwadratowych za średnie wynagrodzenie roczne, dzisiaj 9. Jeżeli auto spalinowe kosztuje połowę tego co elektryczne, to kogo będzie na to stać - pytał.

- Narzucaniu zmian przez unijne instytucje sprzeciwiał się także Przemysław Kanarski (Partia Republikańska). - Ktoś będzie układał nam życie i mówił, w jaki sposób ma to funkcjonować, zapominając o tym, że Europa nie jest bańką, a takie kraje jak USA, o wiele bardziej zamożna niż my, nie wprowadzają takich ograniczeń.

- Witold Zembaczyński (Nowoczesna) powiedział, że elektromobilność jest tematem, którym rząd chce straszyć Polaków na potrzeby kampanii wyborczej. - Rząd, który jest odpowiedzialny za to, ze realnie wasze wynagrodzenia, wasze emerytury mają znacznie mniejszą siłę nabywczą, po prostu wszyscy biedniejemy. Pieniędzy europejskich nie widać, problemy w służbie zdrowia nierozwiązane, no to trzeba zbudować temat zastępczy i na tym zbudować kampanię - przekonywał. Parlamentarzysta powiedział, że po 2035 roku nadal będzie można używać zarejestrowanych wcześniej samochodów elektrycznych. Ponadto, kolejnymi tematami wykorzystywanymi przez rząd w czasie kampanii mają być jego zdaniem kwestie związane z jedzeniem owadów, czy "zapisanie Jana Pawła II do partii".

Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska) przekonywał, że redukcja emisji szkodliwych substancji jest istotna nie tylko z perspektywy kilku najbliższych miesięcy, a przyszłych pokoleń. - Jeżeli chcemy zachować ochronę środowiska, klimat, jeżeli troszczymy się o los przyszłych pokoleń, musimy podejmować zdecydowane, ambitne działania - wskazywał. Poseł prognozuje jednak, że Europie trudno będzie osiągnąć tak ambitne cele, bo gospodarki są wyczerpane pandemią i wojną. Mimo to, powinniśmy zrobić wszystko, by zadanie wypełnić. Parlamentarzysta przypomniał jednocześnie, że plany związane z motoryzacją mają być w najbliższych czasach weryfikowane.

Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski wskazał, że rząd rzeczywiście zobowiązał się stawiać na elektromobilność i nikt nie wyklucza zmian, jednak nie powinno się przy tym zapominać o wolności wyboru. - Dla mojego pokolenia UE była sprzedawana jako największa strefa wolności, a mam wrażenie, że coraz bardziej zamienia się ona coraz bardziej w strefę, w której nakłada nam się kolejne ograniczenia, nakazy, zakazy, a coraz mniej tej wolności jest - wskazywał.

Drugim z poruszanych tematów była sytuacja polskiego rolnictwa w obliczu napływu zboża z Ukrainy. Wsparcie w formie rekompensat dla rolników, którzy na tym ucierpieli zapowiadają Unia Europejska i Polski rząd. Łącznie mowa o ponad miliardzie złotych wsparcia, jednak niektóre organizacje prognozują, że straty polskiego rolnictwa wyniosą nawet 10 milionów złotych. Czy rzeczywiście tej gałęzi gospodarki grozi zapaść?
Goście programu:
- Sławomir Kłosowski - Prawo i Sprawiedliwość
- Marcin Oszańca - Polskie Stronnictwo Ludowe
- Przemysław Kanarski - Partia Republikańska
- Paweł Pohorecki - Nowa Lewica)
- Witold Zembaczyński - Nowoczesna)
- Tomasz Kostuś - Platforma Obywatelska)
- Przemysław Tetłak - Solidarna Polska

Zobacz także

2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej 2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »