Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023]
2023-03-12, 12:21 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023]

"Niedzielna Loża Radiowa" o skutkach reportażu Marcina Gutowskiego
Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem krakowskim.

Sejm zajął się tą sprawą i w czwartek głosował uchwałę "w obronie Jana Pawła II”.
Przeszła głosami Zjednoczonej Prawicy, Konfederacji, Porozumienia, Kukiz'15 i PSL-u
Koalicja Obywatelska i Polska 2050 nie wzięli udziału w głosowaniu.
Lewica była przeciw.

To nie jedyne działanie polityków po emisji reportażu w TVN - stacji w której swoje udziały mają Amerykanie. Otóż Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło w czwartek na rozmowę ambasadora USA w Polsce. Według resortu reportaż można porównać do wojny hybrydowej.
- Jesteśmy w oku cyklonu jednej z chyba najważniejszych historycznych chwil po 1989 roku - oceniła Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Obecny, drugi zamach na Jana Pawła II jest groźniejszy niż pierwszy. Bo ten pierwszy uczynił z Papieża bohatera, ten drugi chce to bohaterstwo odebrać - dodała. - Celem zamachu jest odebranie papieżowi wiarygodności moralnej. Po co? Jak dochodzi do szargania świętości to dochodzi do osłabienia wspólnoty, której na imię Polska.
Posłanka PiS wskazała, że sejm przyjął uchwałę w tej sprawie, żeby polski autorytet moralny bronić. Zwróciła uwagę na to, co mówiono na komisjach sejmowych i posiedzeniu plenarnym przed przyjęciem uchwały. Wskazała na polityków Lewicy i Platformy Obywatelskiej.

Ewa Chabasińska z Nowej Lewicy powiedziała, że to jest partia demokratyczna i to, co padło z ust niektórych polityków lewicy było powiedziane, ale nie znaczy, że wszyscy się z tym zgadzają.
- Polacy są społeczeństwem wychowanym na autorytecie Jana Pawła II. On wprowadził Polskę do Europy i Świata. Wielu przywódców państw wzorowało się na nim i cytowało go. Jeżeli były sprzeciwy Lewicy wobec uchwały, to dlatego, że Jan Paweł II obroni się sam. Używanie jego osoby jest brzydkie. Jan Paweł II zawsze Polaków łączył, łączy i będzie łączył. Ważne, żeby nie traktować go jako oręża wyborczego. Nie można traktować, że kościół jest siedliskiem zła i pedofilli. To dotyczy wszystkich sfer społecznych. Należy z tym walczyć i dbać o zadośćuczynienie. Sprawę należy wyjaśnić, a my jesteśmy przekonani, że tak wielki Polak obroni się dam.

- Płacimy bardzo wysoką cenę za wolność - powiedział Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski. To wydarzenie pokazuje, jak daleko mogą się posunąć niektóre środowiska lewackie, żeby niszczyć autorytety moralne. Jan Paweł II, to człowiek, który pokazywał sobą pierwiastek świętości, osobowość prawie boską, ale był też człowiekiem. Nie udało się zabić go fizycznie, to dzisiaj próbuje się zniszczyć pamięć o jego nauce - dodał.
Jacek Chwalenia powiedział także, że to co się dzieje w sprawie niszczenia kościoła przypomina mu propagandę goebbelsowską.

- Nie liczyłem na to, że testament SB będzie się spełniał - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Nie zniszczyła papieża bezpieka, przecież gdyby bezpieka miała dowody na to, co mówią teraz pseudodziennikarze to by tego użyła. Jan Paweł II jest ikoną Polski na arenie międzynarodowej. Proszę zdać sobie sprawę z tego, że próba zniszczenia tego autorytetu jest działalnością polityczną. To nie my, wnosząc pod obrady sejmu uchwałę w obronie imienia Jana Pawła II uprawiamy politykę, tylko wszyscy, którzy zagłosowali przeciw niej - uważa Sławomir Kłosowski. - To co zrobił ten reportaż telewizji prywatnej to jest podział Polaków, o którym już dawno myślał i Łukaszenka i Putin.


Sebastian Wnuk z Partii Republikańskiej powiedział, że Jan Paweł II jest osobą, która pomogła nam w tym, jak wygląda obecnie nasz kraj. - Lista zasług świętego Jana Pawła II jest ogromna dla Polski i całego świata. Komuniści nie wybaczyli mu tego, że pomógł Polsce wyzwolić się spod komunizmu i dlatego po latach teraz próbują podważyć jego autorytet i podważyć to, że zapisał się na kartach historii jako osoba wybitna. Musimy zrobić wszystko, żeby pokolenie, które nie doświadczyło życia w momencie, kiedy sprawował pontyfikat, nie miało obrazu osoby, która ma czyny, które są jej zarzucane - powiedział Sebastian Wnuk i podkreślał, że dowody są nikłe.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »