Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej…
2023-02-19, 12:37 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach
Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec polskiej konstytucji, uznane zostało za wytoczenie ciężkiej artylerii w sporze z Polską. Pytanie czy to jedynie na postrach czy po to, by nadal blokować KPO? I czy to, że stało się to niemal w przeddzień wizyty w Polsce amerykańskiego prezydenta, to przypadkowa zbieżność czy chęć pokazania, kto jest ważniejszy dla Polski jako partner strategiczny?
Do 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i małe dostawcze mają nie emitować dwutlenku węgla - taki plan zatwierdził Parlament Europejski. Oznaczałoby to koniec ery silników spalinowych i początek ery m.in. samochodów elektrycznych i hybrydowych. Decyzja w sprawie tego, czy rzeczywiście dojdzie do zielonej rewolucji na drogach, będzie teraz należała do Rady Europejskiej. Co to oznacza dla Polaków?

O to zapytaliśmy gości w studiu.
- Trzeba było w Polskę uderzyć i uderzono - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, komentując kolejną skargę do TSUE, tym razem w kwestii zwierzchności bądź nie polskiej konstytucji wobec unijnych aktów prawnych. Zdaniem gościa NLR bierze się to z rosnącej pozycji Polski, co nie wszystkim w EU podoba się.

- Dla mnie sprawa jest bardzo czytelna. W sytuacji gdy PiS kompletnie rozmontował system sądowniczy w Polsce, a TK przestał być normalnym sądem konstytucyjnym, w takiej sytuacji interes prawny polskich obywateli jest zagrożony. Po to jesteśmy członkiem Unii, by móc się do niej odwołać, gdy władza robi źle dla obywatela - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Przeciągająca się sprawa KPO może się też odbić na poparciu Polaków dla UE, które jest teraz najwyższe w Unii. Każdej ze stron tego konfliktu powinno zależeć na tym, by jak najszybciej go rozwiązać - uważa Jarosław Szóstka ( OdNowa)

- Rządzący doprowadzili do takiej sytuacji, że ja nie bardzo wiem jak rozwikłać tą sytuację na gruncie prawa polskiego. Jest kompletny pat. Wydanie jakiegokolwiek wyroku przez TK w sprawie Sądu Najwyższego uważam dziś za niemożliwe - mówił Tadeusz Jarmuziewicz (PO)

- W kwestiach związanych z konstytucją nie oddaliśmy traktatowo kompetencji Unii Europejskiej. Potwierdzają to także liczne przykłady wyroków trybunałów konstytucyjnych w krajach członkowskich. W związku z tym, ja nie widzę w ogóle sporu - przekonywał Robert Tistek (Kukiz'15).

- Narracja, że Niemcy czy Hiszpania też nie uznają wyroków TSUE w kwestiach prawnych jest manipulacją. Ich spór dotyczył prawa bankowego i nielegalnego referendum oraz odebrania immunitetu, a nasz generalnego lekceważenia kompetencji i orzeczeń TSUE - mówił Kacper Kunstler (PSL)

- Spór przed TSUE polega na tym, że Polska wprowadziła regulacje ustawowe, nie konstytucyjne, które są w sprzeczności z punktu widzenia Komisji Europejskiej z traktatami akcesyjnymi, czyli III filarem UE, a więc wymiarem sprawiedliwości - tak istotę sporu rządu z KE opisał Paweł Kampa (Lewica).

- W tym pakiecie zostało zgłoszonych przez KE do TSUE ponad 30 spraw. Myślę, że to nie jest tak pozbierane po to, by wtedy gdy przyjeżdża do Polski prezydent USA podnieść ten temat. Złożenie samej skargi poprzedziło wiele czynności i wymiana dokumentów. A teraz mamy próbę rozstrzygnięcia, gdzie jest tutaj racja - powiedział poseł Ryszard Galla (MN)

- Reforma wymiaru sprawiedliwości, tak oczekiwana przez społeczeństwo, była realizowana na wzór rozwiązań niemieckich. A jeśli chodzi o KPO, to trzeba powiedzieć, że jest już stosowane prefinansowanie. Środki trafiają do samorządów i na najważniejsze zadania bez oczekiwania na zatwierdzenie KPO. A prezydent odsyłając ustawę o SN do TK korzysta ze swoich uprawnień - przekonywała poseł Katarzyna Czochara ( PiS).

Zobacz także

2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »