Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej…
2023-02-19, 12:37 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach
Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec polskiej konstytucji, uznane zostało za wytoczenie ciężkiej artylerii w sporze z Polską. Pytanie czy to jedynie na postrach czy po to, by nadal blokować KPO? I czy to, że stało się to niemal w przeddzień wizyty w Polsce amerykańskiego prezydenta, to przypadkowa zbieżność czy chęć pokazania, kto jest ważniejszy dla Polski jako partner strategiczny?
Do 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i małe dostawcze mają nie emitować dwutlenku węgla - taki plan zatwierdził Parlament Europejski. Oznaczałoby to koniec ery silników spalinowych i początek ery m.in. samochodów elektrycznych i hybrydowych. Decyzja w sprawie tego, czy rzeczywiście dojdzie do zielonej rewolucji na drogach, będzie teraz należała do Rady Europejskiej. Co to oznacza dla Polaków?

O to zapytaliśmy gości w studiu.
- Trzeba było w Polskę uderzyć i uderzono - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, komentując kolejną skargę do TSUE, tym razem w kwestii zwierzchności bądź nie polskiej konstytucji wobec unijnych aktów prawnych. Zdaniem gościa NLR bierze się to z rosnącej pozycji Polski, co nie wszystkim w EU podoba się.

- Dla mnie sprawa jest bardzo czytelna. W sytuacji gdy PiS kompletnie rozmontował system sądowniczy w Polsce, a TK przestał być normalnym sądem konstytucyjnym, w takiej sytuacji interes prawny polskich obywateli jest zagrożony. Po to jesteśmy członkiem Unii, by móc się do niej odwołać, gdy władza robi źle dla obywatela - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Przeciągająca się sprawa KPO może się też odbić na poparciu Polaków dla UE, które jest teraz najwyższe w Unii. Każdej ze stron tego konfliktu powinno zależeć na tym, by jak najszybciej go rozwiązać - uważa Jarosław Szóstka ( OdNowa)

- Rządzący doprowadzili do takiej sytuacji, że ja nie bardzo wiem jak rozwikłać tą sytuację na gruncie prawa polskiego. Jest kompletny pat. Wydanie jakiegokolwiek wyroku przez TK w sprawie Sądu Najwyższego uważam dziś za niemożliwe - mówił Tadeusz Jarmuziewicz (PO)

- W kwestiach związanych z konstytucją nie oddaliśmy traktatowo kompetencji Unii Europejskiej. Potwierdzają to także liczne przykłady wyroków trybunałów konstytucyjnych w krajach członkowskich. W związku z tym, ja nie widzę w ogóle sporu - przekonywał Robert Tistek (Kukiz'15).

- Narracja, że Niemcy czy Hiszpania też nie uznają wyroków TSUE w kwestiach prawnych jest manipulacją. Ich spór dotyczył prawa bankowego i nielegalnego referendum oraz odebrania immunitetu, a nasz generalnego lekceważenia kompetencji i orzeczeń TSUE - mówił Kacper Kunstler (PSL)

- Spór przed TSUE polega na tym, że Polska wprowadziła regulacje ustawowe, nie konstytucyjne, które są w sprzeczności z punktu widzenia Komisji Europejskiej z traktatami akcesyjnymi, czyli III filarem UE, a więc wymiarem sprawiedliwości - tak istotę sporu rządu z KE opisał Paweł Kampa (Lewica).

- W tym pakiecie zostało zgłoszonych przez KE do TSUE ponad 30 spraw. Myślę, że to nie jest tak pozbierane po to, by wtedy gdy przyjeżdża do Polski prezydent USA podnieść ten temat. Złożenie samej skargi poprzedziło wiele czynności i wymiana dokumentów. A teraz mamy próbę rozstrzygnięcia, gdzie jest tutaj racja - powiedział poseł Ryszard Galla (MN)

- Reforma wymiaru sprawiedliwości, tak oczekiwana przez społeczeństwo, była realizowana na wzór rozwiązań niemieckich. A jeśli chodzi o KPO, to trzeba powiedzieć, że jest już stosowane prefinansowanie. Środki trafiają do samorządów i na najważniejsze zadania bez oczekiwania na zatwierdzenie KPO. A prezydent odsyłając ustawę o SN do TK korzysta ze swoich uprawnień - przekonywała poseł Katarzyna Czochara ( PiS).

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »