Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań…
2023-02-12, 13:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy

Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy
W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał pieniądze ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Trwa 354. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. To już blisko rok wojny za naszą wschodnią granicą. Choć kiedy wybuchła 24 lutego wydawało się, że może potrwać 2 tygodnie, może trochę dłużej, ale na pewno nie rok.
W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali o ostatnich dwunastu miesiącach i tym, czego jeszcze potrzeba oraz, jak poukładać Europę po wojnie.

- Rolą odpowiedzialnych polityków jest to, żeby cały czas utrwalać w społeczeństwie, że naszym narodowym interesem jest zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - Sprawa jest zerojedynkowa. Wysiłek musi byś potęgowany w kwestii dostawy uzbrojenia. Kiedy wjechałem do Donbasu nie zauważyłem tam żadnej broni, bo te dostawy są po prostu za małe w porównaniu do potrzeb - podkreślał poseł Zembaczyński.


Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości przyznała, że uzbrojenie jest teraz najbardziej Ukrainie potrzebne. Wspomniała także o artykule we francuskim Le Monde.
- Przewija się tam wątek, że Polska miała rację, mówiąc od samego początku, że musimy stanąć po stronie Ukrainy i musimy Ukrainę dozbrajać. Rosja przeszła dzisiaj do ofensywy, po stronie Ukraińskiej wyczerpuje się uzbrojenie. Gdyby nie to wielkie wsparcie z Polski, siła Ukrainy nie byłaby tak duża. Wciąż czeka na uzbrojenie z Niemiec, USA - powiedziała.
- Bardzo niepokojące są doniesienia z ostatniego tygodnia, że na terenie Niemiec zbierane są podpisy, żeby nie wysyłać Ukrainie uzbrojenia. Takie inicjatywy, jeżeli się pojawiają powinny być zdławione - podkreśliła poseł Porowska.

- Po naszej stronie jest wielka odpowiedzialność za to, jakie będą losy Ukrainy. Nie powinniśmy dopuszczać myśli, że wojna będzie trwać jeszcze kilka lat. Europa przechodzi pewne przemiany, bo nie wszystkie państwa były zgodne, że należy dozbrajać Ukrainę - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Widać istotną przemianę w rządzie niemieckim - dodał.

- Mamy do czynienia z ofensywą Putina, nie byłoby tego, gdyby czołgi Leopadry już były na terenie Ukrainy. Zbyt długo trwała dyskusja i brak zdecydowania Niemiec i Francji, ale też Szwajcarii i Austrii, co do tego, czy wysłać Leopardy, czy nie wysłać. Nie byłoby tego, gdyby wcześniej posłuchano Polski i wysłano zestawy przeciwrakietowe. W tej chwili Putin z wyrachowaniem niszczy infrastrukturę energetyczną, to jest obliczone na to, żeby Ukraińcy zamarzli, nie mieli prądu, nie mieli wody. Polska od samego początku stoi na czele sumienia europejskiego.

Daniel Palimąka z Platformy Obywatelskiej powiedział, że to jest dobry moment na zrewidowanie działań. - Najistotniejsze jest, żebyśmy na wszelkich szczeblach administracji rządowej i samorządowej robili to co w ramach kompetencji jest należne - powiedział.
- Bardzo ważne jest też, żebyśmy odpowiedzieli sobie jako kraj, jak my chcemy poukładać sobie relacje z wszystkim sąsiadami. Po wojnie, obojętnie kiedy ona się skończy, będziemy musieli budować nowy ład. Musimy być silni, ale też nasi sąsiedzi, Litwini, Czesi - wymieniał przedstawiciel Platformy Obywatelskiej

Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej powiedział, że gdyby nie pomoc zewnętrzna, to scenariusz, że wojna trwa dwa tygodnie był bardzo możliwy.

- Nic nie ujmując narodowi Ukraińskiemu, bez sprzętu i bez wsparcia, które utrzymują ta wojna nie byłaby taka, jaka jest. Pomoc musi być cały czas udzielana i ukierunkowana na kwestie militarne bo bez broni i bez amunicji nie da się wygrać - powiedział Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej. - Chciałbym też podkreślić pomoc, która płynęła do Ukrainy, ta niepubliczna.

Tomasz Wiciak z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że racją stanu Polski jest silna, niepodległa Ukraina. - Chwała wszystkim politykom polskim, bo dzięki nim Europa i świat zareagował, bo gdyby nie Polska i Polacy Ukraina byłaby sprzedana. Zbyt wiele krajów miało interesy z Rosją. Ekspansja jest wpisana w naturę Rosji, ekspansja i podporządkowanie. Polska mówiła o tym, UE nie do końca zdawała sobie z tego sprawę. Dopiero dzięki interwencji polskiego rządu, polskich polityków na różnych szczeblach Europa przejrzała - mówił Tomasz Wiciak.

W Niedzielnej Loży Radiowej politycy skomentowali także doniesienia holenderskich dziennikarzy dotyczące Radosława Sikorskiego, który otrzymywał od Zjednoczonych Emiratów Arabskich pieniądze. Zasiada w zasiada w radzie programowej Sir Bani Yas Forum.

- Zadziwia mnie obrona ze strony Platformy Obywatelskiej pana Sikorskiego. Transparency International stawia pytania, czy ktoś jeszcze wierzy panu Sikorskiemu, czy gdyby nie był europarlamentarzystą tak byłby dopieszczany przez ZEA - powiedziała Violetta Porowska.

- Od 2017 Radosław Sikorski ma umowę z ZEA, a nie był jeszcze wtedy europosłem. Trwa sprawdzanie weryfikacyjne CBA, nie nam wypowiadać się, czy tam były nieprawidłowości. Pytanie dlaczego dopiero teraz sięgnięto do tej historii - bo zbliża się kampania wyborcza - powiedział Daniel Palimąka z PO i zapytał, czy nie większą szkodą było, kiedy Morawiecki spotykał się z politykami skrajnie prawicowymi, przyjaciółmi Putina.

Sławomir Kłosowski powiedział, że nie wie czego tu bronić, to po prostu jest wstyd.
- Finansowanie polityków przez obce państwo. Kandydat PO w tzw gabinecie cieni na ministra obrony narodowej lub spraw zagranicznych, na litość boską. I jeszcze branie pieniędzy od ZEA, z jednej strony pan Sikorski atakuje Polskę za brak praworządności a kasę bierze od państwa gdzie kobiety nie mają żadnych praw, a działacze LGBT są kamienowani.

- Dopiero co sprzedaliście Lotos Saudyjczykom - zwrócił się do przedstawicieli PiS poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński - którzy są w najlepszym sojuszu bezpośrednio z ZEA, które były stroną umowy z Sikorskim. Temat nagle wypłynął, żeby przykryć "willę plus" - mówił Zembaczyński. - To jest temat zastępczy.

Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej stwierdził, że leżącego się nie kopie i nie chce wypowiadać się na ten temat. - Myślę, że ochłoniecie - powiedział w stronę opozycji - podejmiecie stosowne decyzje w stosunku do pana Sikorskiego i tyle mam do powiedzenia w tym temacie.

Tomasz Wiciak z PSL powiedział, że zdarzało się, że politycy byli korumpowani przez obce wywiady. - Konflikt, który jest na Ukrainie i samo to, że to są Emiraty Arabskie budzi bardzo dużo emocji. Czy my jako politycy, kiedy wchodzimy w działalność polityczną nie powinniśmy zaprzestać innych działalności?

- Kwestia została wyjaśniona na poziomie PE. Prawdopodobnie zwracał się o opinię prawną, czy może, czy nie może. Prawdopodobnie prawnie wszystko jest ok, natomiast jest to pytanie moralne - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

Zobacz także

2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »