Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (06.11.2022) - zobacz…
2022-11-06, 14:00 Autor: Ireneusz Prochera

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj
Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner do budowy trzeciej siłowni. W grę wchodzą więc wielkie pieniądze. A tam, gdzie są wielkie pieniądze, jest też wielka polityka. Stąd więc pytania: czy wybór Amerykanów i Koreańczyków jako partnerów z politycznego punktu widzenia to dobra decyzja? Czy Polskę stać na budowę elektrowni jądrowych - teraz, bo pewne jest jedno: gdybyśmy budowali wcześniej, byłoby taniej? Skąd więc ta zwłoka? I jeszcze jedno pytanie: Kto powinien zbudować trzecią elektrownię, by politycznie się to nam opłacało? Na te tematy dyskutowali uczestnicy "Niedzielnej Loży Radiowej" w Radiu Opole.
- Retoryka o budowie elektrowni jądrowej w tej chwili jest kapitalną zadymą i zasłoną, żeby nie rozmawiać o tym co jest dziś - mówił Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, po ogłoszeniu, że Amerykanie i Koreańczycy zbudują pierwsze dwie polskie elektrownie atomowe. dzisiaj Polska ma kompletnie inne problemy - dodał polityk opozycji.

-Nikt w tym względzie wśród poważnych polityków się nie różni. To nie znaczy, że jak my zaopatrujemy gminy w węgiel, jak dajemy dodatki, to mamy zarzucić temat przyszłościowy, który daje nam suwerenność narodową - w ten sposób wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiedział na zarzut , że budowa elektrowni jądrowych, to temat nieistotny z dzisiejszego punktu widzenia.

- Temat jest ważki i powinien być wspólnym mianownikiem dla wszystkich partii politycznych. To jest polska racja stanu, a z przykrością to mówię, wszystkie ekipy, przespały ten temat - Piotr Woźniak z Nowej Lewicy, wzywał do ponadpartyjnej zgody w temacie elektrowni jądrowych, podkreślając, że nie wiadomo kto będzie rządził, gdy pierwsze reaktory zostaną oddane do użytku.

- Węgla nie ma i nagle, by odwrócić od tego uwagę, rzucacie patyk, za którym my mamy biegać, który się nazywa atomowa elektrownia w Polsce - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, zwracając się do przedstawiciela rządu czyli wojewody. Podkreślał też swoje wątpliwości dotyczące wyboru zagranicznych partnerów do budowy siłowni, w tym zasad finansowania i przejrzystości procedury.

- Wilcze prawo opozycji do tego, żeby krytykować. Opozycja generalnie przyjęła taką strategię, że cokolwiek rząd zrobi to krytykuje - wskazywał Sławomir Batko z Solidarnej Polski. Mówił też, że plany dzisiejszej opozycji, gdy rządziła, obejmowały uruchomienie elektrowni jądrowej w Polsce już w 2020 roku. - To się nie stało, bo pieniądze na to zostały przepalone - dodał polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Ja tylko przypomnę, że 1,5 mld zostało przez (poprzednia ekipę rządzącą) wydane na analizy, a nie widzimy żadnych działań. - podkreślała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej. - My dzisiaj zaczynamy od zera, ponieważ energia jądrowa to jest polska racja stanu. Cieszę się, że wszyscy widzą konieczność inwestowania w tego typu energię i dywersyfikację tego naszego miksu energetycznego. Widoczna jest także konieczność przyspieszenia realizacji tego typu inwestycji, bo widzimy co się dzieje za naszymi granicami - podkreślała Justyna Zielińska.

- Cieszmy się, ale umiarkowanie, pamiętając, że to ( umowy na budowę elektrowni jądrowych) to dopiero początek. Każdy z rządów zaczynał od początku, a ja bym sobie życzył, żeby jednak była pewna kontynuacja - wskazywał poseł Ryszard Galla, podkreślając, że jego zdaniem porozumienie ponadpartyjne byłoby tutaj ważne. - Ale to nie tylko w zakresie inwestycji energetycznych - konkludował poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej 2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej 2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »