Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (06.11.2022) - zobacz…
2022-11-06, 14:00 Autor: Ireneusz Prochera

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj
Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner do budowy trzeciej siłowni. W grę wchodzą więc wielkie pieniądze. A tam, gdzie są wielkie pieniądze, jest też wielka polityka. Stąd więc pytania: czy wybór Amerykanów i Koreańczyków jako partnerów z politycznego punktu widzenia to dobra decyzja? Czy Polskę stać na budowę elektrowni jądrowych - teraz, bo pewne jest jedno: gdybyśmy budowali wcześniej, byłoby taniej? Skąd więc ta zwłoka? I jeszcze jedno pytanie: Kto powinien zbudować trzecią elektrownię, by politycznie się to nam opłacało? Na te tematy dyskutowali uczestnicy "Niedzielnej Loży Radiowej" w Radiu Opole.
- Retoryka o budowie elektrowni jądrowej w tej chwili jest kapitalną zadymą i zasłoną, żeby nie rozmawiać o tym co jest dziś - mówił Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej, po ogłoszeniu, że Amerykanie i Koreańczycy zbudują pierwsze dwie polskie elektrownie atomowe. dzisiaj Polska ma kompletnie inne problemy - dodał polityk opozycji.

-Nikt w tym względzie wśród poważnych polityków się nie różni. To nie znaczy, że jak my zaopatrujemy gminy w węgiel, jak dajemy dodatki, to mamy zarzucić temat przyszłościowy, który daje nam suwerenność narodową - w ten sposób wojewoda opolski Sławomir Kłosowski odpowiedział na zarzut , że budowa elektrowni jądrowych, to temat nieistotny z dzisiejszego punktu widzenia.

- Temat jest ważki i powinien być wspólnym mianownikiem dla wszystkich partii politycznych. To jest polska racja stanu, a z przykrością to mówię, wszystkie ekipy, przespały ten temat - Piotr Woźniak z Nowej Lewicy, wzywał do ponadpartyjnej zgody w temacie elektrowni jądrowych, podkreślając, że nie wiadomo kto będzie rządził, gdy pierwsze reaktory zostaną oddane do użytku.

- Węgla nie ma i nagle, by odwrócić od tego uwagę, rzucacie patyk, za którym my mamy biegać, który się nazywa atomowa elektrownia w Polsce - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, zwracając się do przedstawiciela rządu czyli wojewody. Podkreślał też swoje wątpliwości dotyczące wyboru zagranicznych partnerów do budowy siłowni, w tym zasad finansowania i przejrzystości procedury.

- Wilcze prawo opozycji do tego, żeby krytykować. Opozycja generalnie przyjęła taką strategię, że cokolwiek rząd zrobi to krytykuje - wskazywał Sławomir Batko z Solidarnej Polski. Mówił też, że plany dzisiejszej opozycji, gdy rządziła, obejmowały uruchomienie elektrowni jądrowej w Polsce już w 2020 roku. - To się nie stało, bo pieniądze na to zostały przepalone - dodał polityk Zjednoczonej Prawicy.

- Ja tylko przypomnę, że 1,5 mld zostało przez (poprzednia ekipę rządzącą) wydane na analizy, a nie widzimy żadnych działań. - podkreślała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej. - My dzisiaj zaczynamy od zera, ponieważ energia jądrowa to jest polska racja stanu. Cieszę się, że wszyscy widzą konieczność inwestowania w tego typu energię i dywersyfikację tego naszego miksu energetycznego. Widoczna jest także konieczność przyspieszenia realizacji tego typu inwestycji, bo widzimy co się dzieje za naszymi granicami - podkreślała Justyna Zielińska.

- Cieszmy się, ale umiarkowanie, pamiętając, że to ( umowy na budowę elektrowni jądrowych) to dopiero początek. Każdy z rządów zaczynał od początku, a ja bym sobie życzył, żeby jednak była pewna kontynuacja - wskazywał poseł Ryszard Galla, podkreślając, że jego zdaniem porozumienie ponadpartyjne byłoby tutaj ważne. - Ale to nie tylko w zakresie inwestycji energetycznych - konkludował poseł Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »