Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 30 października 2022…
2022-10-30, 13:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj!
W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy, z którego zrezygnowano, a który dotyczył powołania Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego, który mówił, że prezesi i zarządy spółek strategicznie ważnych podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad.
30 mln euro - tyle Komisja Europejska odliczyła od należnych Polsce unijnych funduszy. To efekt braku płatności kar nałożonych przez TSUE. Naliczone jest już w sumie 359 euro z czego potrącone jest już 267 mln już potrącone.
Przypomnijmy: TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Za niezastosowanie się do postanowień na Polskę nałożona została kara miliona euro dziennie. Naliczana jest od 3 listopada 2021 roku.

- To nie są kary a zabezpieczenie, coś co jest ewenementem, ponieważ nie ma zapisu w prawie UE, który mógłby nakładać zabezpieczenia do wydanego wyroku, a wyroku takiego nie ma - powiedział Jan Chabraszewski z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał, że kolejną kontrowersyjną sprawą, jest to, że zabezpieczenie zostało nałożone również przez działacza, który wskazywał na to, że w Polsce są strefy wolne od LGBT, a takich stref - jak mówi Chabraszewski - nie ma.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński podkreślał, że zabezpieczenie jest normalną formą stosowaną również w polskim prawie i tyczy się zabezpieczenia interesu osób, które są stroną w postępowaniu. - W tym wypadku stroną są polscy obywatele, których Solidarna Polska codziennie okrada z pieniędzy. Codziennie każdy z nas jest okradany na poczet kar. 1 mln euro kar dziennie, łącznie, w przeliczeniu na złotówki na dzień 28 października, to 2 mld 222 mln 750 tys zł. Co można zrobić za te pieniądze? Jak tani mógłby być węgiel? Ile można by wiatraków postawić, paneli dla szkół, kupić pomp ciepła - pytał retorycznie poseł Witold Zembaczyński.

Jerzy Naszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że to sianie herezji i straszenie obywateli.
- Mamy przykład elektrowni Turów, gdzie również mieliśmy płacić kary. Do Komisji Europejskiej wpłynęło zapytanie w tej sprawie. Otrzymaliśmy informację, ze KE nie dysponuje żadnym dokumentem, opinią prawną, która uzasadniałaby potrącenie kar finansowych za Turów - wskazywał Jerzy Naszkiewicz. - Kary, które teraz są nakładane w związku z tą praworządnością, czy nie są to kary polityczne, a nie wynikające z jakichś jasnych przesłanek. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości powiedział także, że jest straszenie, że drogi węgiel to wina PiS. - UE na tym, że do niej wstąpiliśmy zyskała. Unii Europejskiej najbardziej zależało na tranzycie przez nasz kraj. Może w związku z tym, że wstrzymują nam wypłaty powinniśmy wstrzymać im tranzyt - zaproponował Naszkiewicz.

Marcin Oszańca powiedział, że za cenę węgla odpowiada tylko i Prawo i Sprawiedliwość.
- Średnio 11 mln ton węgla importowanych z Rosji przez rząd PiS i firmy prywatne, to dokładnie tyle ile teraz brakuje. W sposób niekontrolowany uzależniliście się od rosyjskiego węgla. Jeśli chodzi o sytuację z karami, to złoty jest najtańszy od 22 lat, inflacja najwyższa od 25 lat, inwestycje najniższe od 27 lat. Miliardy euro z UE powinny już od roku pracować na wzrost inwestycji i ograniczenie drożyzny jeśli chodzi o zakup energii - powiedział lider PSL w regionie, Marcin Oszańca. - Samorządy nie będą miały pieniędzy na inwestycje, na rozwój, a w konsekwencji stopa życiowa mieszkańców regionu obniży się.

Jan Chabraszewski zareagował na to, mówiąc, że to nie samorządy tracą, tylko rząd, bo środki unijne najpierw trafiają do rządu, a do samorządów trafiają via rząd.

Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej decyzję KE uznał za ingerowanie w suwerenne sprawy kraju. - 15 października usłyszałem z ust Donalda Tuszka usłyszałem: Unia Europejska zabiera Polsce polskie pieniądze. Niech to będzie część komentarza, druga część, że "jak dostanę władzę, to w jeden dzień to zmienię". Bardzo dziwne, znając proces legislacyjny, ciekawy jestem jak. Przykład Włoch, ewidentne ingerowanie w sprawy kraju.

Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy Obywatelskiej odpowiedział na wypowiedź Jerzego Naszkiewicza o tranzycie podkreślając, że firmy transportowe na wschód nie jeżdżą. Rynek jest opanowany przez Polskie firmy. - Węgiel. 15 kwietnia nasz premier jako prymus Europy ogłosił, że rezygnujemy z węgla rosyjskiego. UE odkładała tę decyzję, żeby się do niej przygotować. Idiotyczną decyzję podjął premier. Wracając do tematu programu, Kaczyński za większość w parlamencie jest gotów zrobić wszystko. Partyjeczka, Solidarna Polska potrafi zablokować każdą decyzję, paraliżuje finanse i gospodarkę polską.

Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że sytuacja pokazuje, że mamy schizofrenię. - Chcielibyśmy mieć środki europejskie, z drugiej nie chcemy się stosować do tego, co w Unii jest normą. Traktuję to jako obrzydzanie Polakom UE. Marnujemy wielką szansę, jaką Polska miała z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, stania się jednym z największych graczy UE.


W drugiej części programu goście skomentowali wycofany projekt powołania Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego. Mówił on o tym, prezesi i zarządy spółek strategicznie ważnych jak: Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System i Polfa Tarchomin podlegają specjalnym regułom nienaruszalności posad.

Posłuchaj całego programu!

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »