Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 2 października 2022…
2022-10-02, 14:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg Baltic Pipe uruchomiony, w sobotę popłynął nim gaz z Danii. Przez dwa miesiące ma działać z ograniczona mocą, pełna przepustowość ma być osiągnięta w pierwszym kwartale 2023 roku. Sejm w czwartek przyjął uchwałę o pomocy przedsiębiorcom w związku z cenami gazu i prądu, zamroził ceny prądu dla odbiorców indywidualnych i dopuścił do użytku węgiel brunatny. W Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowano o sytuacji energetycznej kraju.
- Biorąc pod uwagę trudne czasy, jest ona całkiem niezła - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości o sytuacji energetycznej. - Baltic Pipe zaczął pracować. W Kedzierzynie-Koźlu mamy świeżo oddaną i rozbudowywaną przepompownię. Powoli nabieramy pozycji mocnego państwa europejskiego, stajemy się hubem gazowym dla krajów południa Europy. Ta przepompownia w Kędzierzynie będzie dostarczała gaz do Czech, Słowacji, co poprawia naszą pozycję w ramach UE. Przygotowujemy się na ewentualne trudne czasy - mówił Sławomir Kłosowski. Dodał, że rząd wspomaga rodziny, przedsiębiorstwa, które są w trudnej sytuacji spowodowanej deficytem gazowym. - Myślę, że damy radę wspólnymi siłami. Pakiet solidarnościowy, zamrożenie cen energii może ulżyć społeczeństwu - ocenił.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej powiedział, że Baltic Pipe nie jest rurą niezależną.
- Jest dołączony do systemów rurociągów, a tam przepustowość jest ograniczona - powiedział. Skomentował także zamrożenie cen prądu dla indywidualnych odbiorców na poziomie 2MWh. - To wystarczy na zasilenie lodówki i płyty indukcyjnej oraz innego urządzenia, na tym koniec. To, że pomoc jest potrzebna, jest oczywiste. Należało wprowadzić kryterium dochodowe plus kilka warunków. Jesteśmy w trzecim z czterech stopni inflacji, inflacja jest galopująca, następny etap to hiperinflacja i dolewanie pieniędzy do rynku spowoduje skutek odwrotny - stwierdził Piotr Piaseczny.

- Podatek solidarnościowy jest rozważany przez państwa UE, to nie jest tylko nasz projekt i będzie prawdopodobnie wprowadzony. Dotyczy firm, które uzyskały niebotyczne zyski - powiedział Marek Kawa z PiS, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków. - Te pieniądze zostaną tu, zostaną przekazane polskim rodzinom potrzebującym na okres krytyczny. Nie wiemy, co będzie za pół roku - rok bo, nie wiemy, w którą stronę podąży kryzys. Polepszenie infrastruktury energetycznej, wsparcie obywateli należy uznać za ważne kroki - zaznaczył Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości.

- Po 7 latach rządów PiS Polacy boją się zimy. Wybitny rezultat rządu. Gdzie bym nie rozmawiał z ludźmi, dominują dwa uczucia: niepewności i bezradności. Ile by nie dosypać pieniędzy, to węgla się nie wyczaruje. Jego po prostu nie ma - powiedział poseł Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej. Mówił także o Baltic Pipe. - On będzie wypełniony tylko gazem własnym, ze złóż zakupionych przez nasze spółki. To mniej więcej 1/4 pojemności Baltic Pipe. Na razie nie słychać, żebyśmy mieli zakontraktowany inny gaz. Jest jeszcze sprawa przepustowości na Europ Pipe. Naprawdę zabijające są teraz ceny energii dla przedsiębiorców i samorządów - stwierdził poseł Wilczyński.

Poseł Paweł Kukiz powiedział, że jeśli PiS nie zrobi czegoś, by ludziom było ciepło w zimie, to przegra wybory. - Najpierw musi w Zjednoczonej Prawicy dojść do porządku, bo problem polega na tym, że trudno podjąć decyzję, bo jest konflikt między Sasinem a Morawieckim. Powinny być równolegle prace nad tym co będzie w przyszłości. Jestem za ograniczaniem urzędów i ministerstw, ale ministerstwo górnictwa i transformacji energetycznej się aż prosi o takie, ale Sasin na to nie pozwoli, bo chce mieć wszystko pod kontrolą - powiedział Paweł Kukiz. Dodał, że należy w UE złożyć wniosek o zawieszenie ETSu. - Szanse na to są mizerne, ale przynajmniej sumienie będzie czyste, że zrobiliśmy wszystko. Udało się doprowadzić do tego, że został zniesiony oblig giełdowy na energię - zaznaczył Kukiz.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że bardziej by się cieszył z Baltic Pipe, gdyby był kontrakt z Norwegami na dostawę gazu. - Na razie gazu jest ile jest, stanowczo za mało. Magazyny mamy malutkie, jedne z najmniejszych w Europie i już z nich korzystamy. Bardzo się boję, że gazu może zabraknąć. Jest podstawowym komponentem w produkcji bardzo wielu artykułów. 17.2% inflacji oznacza w przypadku każdego emeryta dwie pensje mniej, a wyżyć trzeba. Nie wiem co zrobi Glapiński, rząd, ale muszą coś zrobić, żeby to chociaż stanęło. A że Polacy będą marznąć, będą. Ludzie nie umieją kupić ekogroszku, bo nie mogą go znaleźć. Dobrze, że jest dopłata do prądu, ale inne ilości zużywa dwuosobowa rodzina, inne rodzice z dwójką, trójką dzieci. Myśmy postulowali, żeby to było 1000 mWh na osobę, wtedy byłoby zupełnie inaczej - powiedział Rakoczy.

Elżbieta Słodkowska z Solidarnej Polski wskazywała, że za wschodnią granicą jest wojna, co przekłada się także na kwestie żywnościowe i energetyczne. W podobnej sytuacji są też inne kraje na świecie. - To naturalne, że Polacy się obawiają, jeśli za naszą granicą jest wojna, wróg stoi u bram, Polacy też szacują i myślą, co się będzie działo - oceniła. - Co do nastawienia opozycji do strategicznie ważnych projektów rządowych jak mur na granicy, przekop mierzei i Baltic Pipe to opozycja krytykuje. Jak już Baltic Pipe, to było, że rury nie takie, że gaz nie taki - podkreśliła Elżbieta Słodkowska.

Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że wszyscy wiedzą, że magazyny gazu w Polsce są małe. - A ceny węgla, nie łudźmy się, że one po kryzysie zmaleją, bo tak się nie stanie. Myśmy przespali pewnie okres jeśli chodzi o odnawialne źródła energii jako Polska. Czy my jako Polska umiemy oszczędzać? - zastanawiał się Józef Swaczyna.

Zobacz także

2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej 2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »