Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 11 września 2022 r…
2022-09-11, 12:34 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje o konieczności przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku, a ponadto pod dyskusję poddaje się kwestię zmiany ordynacji wyborczej. Przypomnijmy, kalendarz wyborczy wskazuje obecnie, że wybory samorządowe i wybory parlamentarne odbędą się jesienią 2023 roku. Prezes PiS na jednym ze spotkań "objazdowych" po kraju zapowiedział, że sprawa zmiany terminu wyborów samorządowych trafi do sejmu, a jak poinformował w piątek rzecznik rządu, projektu ustawy o przesunięciu wyborów miałby być poselski, a nie rządowy, co w praktyce oznacza szybszą legislację. Niektóre media podają, że projekt jest już gotowy i został uzgodniony z Pałacem Prezydenckim.
- Komitet Polityczny PiS na Nowogrodzkiej knuje rozwiązania, które potem stają się rzeczywistością w sejmie poprzez projekty poselskie, a te nie podlegają żadnym konsultacjom, co jest fatalną praktyką. Za tym projektem będzie stała racja polegająca na tym, że sklejenie dwóch wyborów może być trudne technicznie i to będzie podnosił obóz PiS, a my wiemy, że chodzi o to ewentualną klęskę w samorządach, a PiS przegrywa w największych miastach. I to byłby zły sygnał dla PiS - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński.

- Jak zestawimy kalendarz wyborczy to wybory nam się ewidentnie nakładają, w najgorszym wypadku mogą być tylko dwa tygodnie przerwy. Na pewno pokrywają się okresy kampanii i jest pytanie jak to rozliczać. Nie dziwią więc głosy PKW, że kontrola i przeprowadzenie wyborów jest trudne, a nawet trochę niemożliwe. Co w sytuacji gdy jeden kandydat w wyb.samorządowych kandydowałby z komitetu niezależnego, a w parlamentarnych z partyjnego? To by wprowadzało w błąd wyborców - argumentował Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. - Platforma szczyci się dużymi miastami, a większość ludzi mieszka w miasteczkach, a tu od lat PiS zwiększa ilość swoich radnych czy burmistrzów - dodał.

- PiS rozwiązuje problem, który samo stworzyło, bo już wcześniej było wiadomo, że nałożą się na siebie wybory samorządowe i parlamentarne. Trzeba było się wtedy zastanowić. Gdy przesuniemy wybory samorządowe na wiosnę, to wtedy mamy wybory do Parlamentu Europejskiego. I znów będzie problem nałożenia wyborów. Partia rządząca nie potrafi przewidzieć konsekwencji stanowionego prawa, mieliśmy już z tym do czynienia przy okazji Polskiego Ładu. PiS-owi brakuje doświadczenia i spojrzenia w przyszłość - powiedział radny sejmiku Szymon Godyla z Nowoczesnej (KO).

- To Państwowa Komisja Wyborcza podjęła temat rozliczenia i przeprowadzenia rzetelnie kampanii samych wyborów. To spowodowało, że należy się poważnie zastanowić. Ja cieszę się, że ta kadencja zostanie przedłużona, mamy doświadczonych samorządowców. Co do argumentu o kolizji z eurowyborami; w ostatnich wyb. samorządowych kandydowało w całej Polsce 184 tys. kandydatów. Do sejmu ponad 5 tys. kandydatów, do europarlamentu zarejestrowało się 867. Widzimy więc, że łatwiej połączyć i zbliżyć wybory samorządowe z europarlamentem, bo logistycznie łatwiej to zrobić i będzie to bardziej transparentne - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Cieszę się, że obóz rządzący po kilku latach od wydłużenia kadencji samorządów przypomniał sobie jak się liczy do pięciu - stwierdził Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy. - To, że wybory się nałożą wiedzieliśmy od razu, wiedzieliśmy, że będziemy mieli dwie duże kampanie, że nałożą się plakaty itd. Przecież to wiemy od lat. Co się stało, że teraz mamy akcję przekładania terminu wyborów, co się stało, że władzy zaczęło się to opłacać? Te nerwowe ruchy wskazują, że obóz władzy boi się te wybory przegrać, może obóz władzy wie, że już przegra? - dodał.

- Ten problem jest dyskutowany co najmniej od czerwca na łamach mediów. Państwowa Komisja Wyborcza już sygnalizowała politykom, że to oni będą mieli kłopot, aby politycy zastanowili się nad terminem wyborów. Trzeba wysłuchać argumentów, które płyną z PKW, ostatnio przewodniczący powiedział wyraźnie, że mały błąd może spowodować podważenie całej procedury wyborów, a tego byśmy nie chcieli. Więc przestańmy wypominać co było i może rzeczywiście trzeba to zmienić, przenieść. Część samorządowców mówi, że nie widzą w tym swojej krzywdy, więc to dla przejrzystości wyborów dobra rzecz - powiedziała Justyna Soppa ze stowarzyszenia Od Nowa (Zjednoczona Prawica).

- W demokratycznym państwie prawo ma być stosowane, a nie wykorzystywane pod bieżące sprawy polityczne. Mam wrażenie że dziś to może być argument dla obozu rządzącego i opozycja podnosi krzyk. Każdy ma prawo do swojej argumentacji, argumenty są dobre i z jednej i z drugiej strony. Te wybory powinny się odbyć równorzędnie. Trzeba to zostawić tak jak jest. Ta sprawa może się oprzeć o Trybunał Konstytucyjny - powiedział Przemysław Bielecki z Kukiz'15. - Nie mieszajmy; jest prawo i wykorzystywania prawa pod bieżącą politykę, a to może spowodować rozchwianie systemu - dodał.

- Przesunięcie wyborów to dobra i korzystna propozycja dla tych, którzy będą poddawani wyborom ale i dla opinii publicznej. Przy niepodzielonych wyborach może być np. problem z ciszą wyborczą. To mogą być dodatkowe kontrowersje. Zaprzeczam, że sprawa budzi nerwowość u ludzi władzy. To też kwestia rozliczania budżetu, absolutorium... nie widzę niebezpieczeństw i mankamentów, poza próbą wykorzystania tego politycznie. A PiS zyskuje w wyborach samorządowych - mówił Sławomir Kłosowski z PiS.

Dalsza dyskusja dotyczyła ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej; chodzi o pomysł zwiększenia liczby okręgów z 41 do 100, a w każdym byłoby do zdobycia od 3 do 8 mandatów. Na koniec goście skomentowali śmierć królowej Elżbiety II.

Zobacz także

2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej 2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »