Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 17 lipca 2022 r. - zobacz…
2022-07-17, 12:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Inflacja 15,5% - najwyższa od 25 lat - ale niższa, niż prognozowano.
Prognoza Komisji Europejskiej wzrostu PKB Polski dla Polski została podniesiona na ten rok 3,7 proc. do 5,2 proc - ale następny rok ma być gorszy.
Ceny paliw kilka tygodni temu osiągnęły poziom 8 złotych, ale teraz spadły do około 7.50 - analitycy rynku paliw prognozują, że od jutra (18.07) benzyna ma potanieć o 10 groszy.
Węgla brakuje i spółki skarbu państwa mają kupić 4,5 mln ton w trybie awaryjnym, w dodatku podrożał od zeszłego roku o 300%, ale przyjęto ustawę o dopłatach i cena tony węgla ma nie przekraczać 1000 zł.
W jakiej kondycji jest polska gospodarka? O tym dyskutowali politycy.

Posłuchaj i zobacz całą Niedzielną Lożę Radiową!
Poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński powiedział, że przedsiębiorca powiedział mu, że był zmuszony zwolnić połowę pracowników.

- Na spotkaniu wczorajszym dowiedziałem się, że dwie z firm w Namysłowie, z tych największych, redukują zatrudnienie. Jedna o 100 osób, a druga przymierza się do redukcji o 200 osób. Wygląda na to, że prognoza spowolnienia gospodarczego jest realnym scenariuszem - powiedział poseł PO Ryszard Wilczyński. - Na rynku budowanym jest trudno, szereg branż niemal się zamknęło jak branża fotowoltaiki. Myślę, że tuż po wakacjach będziemy mieli wzrost bezrobocia.

- Sytuacja nie jest łatwa, bo nie jest łatwa na świecie - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - Embargo na dostawy surowców energetycznych z Rosji powoduje wzrost inflacji, ale nie było innej drogi, jak nałożenie embarga, bo to próba powstrzymania Putina, żeby nie dawać mu pieniędzy na prowadzenie wojny.
Dodał, że wobec tej trudnej sytuacji, rząd nie pozostawia Polaków samych sobie. - Wychodzi na przeciw wszystkim grupom społecznym, od kredytobiorców skończywszy na mieszkańcach, którym obniżono do zera VAT na podstawowe produkty żywieniowe - podkreślił.

- Rząd wydaje być się ciągle czymś zaskoczony. Prezes Glapiński twierdzi, że szczyt inflacji będzie lipiec, sierpień a biuro analiz NBP, że pod koniec roku. To jest kompletnie nie spójne. Rząd ogłosił embargo znacznie wcześniej, zamiast przewidzieć i działać w oparciu o jakieś strategie, plany. Planów nie widać na żadnym etapie. To wszystko jest ad hoc. Dorzucanie pieniędzy z nadzieją, że to zdusi inflację - nie to pomoże chwilowo ludziom, a inflację wydłuży.

- Inflacja najwyższa od 25 lat, złoty ma najniższe notowania od 22 lat, demografia - najniższy wskaźnik urodzeń od 75 lat, a paliwo najdroższe w historii. Kto nas uzależnił od dostaw surowców z Rosji? Import węgla z Rosji za rządów PiS podwoił się do 15 mld ton (z zagranicy, w tym 8 mld ton z Rosji) - wyliczał Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Lider ludowców na Opolszczyźnie powiedział, że w celu obniżenia inflacji PSL proponuje redukcję marży banków państwowych, obligacje na poziomie 15%, likwidację podatku belki, ulgę remontową, żeby zwiększyć inwestycje, dobrowolny ZUS i zakończenie sporu z UE.

Tomasz Ognisty z Solidarnej Polski przypomniał, że za rządów PO-PSL zamknięto kilka kopalni, każda wydobywała węgiel energetyczny, średnio 2 mln ton węgla.
- Węgiel był i jest sprowadzany do Polski. Jeśli zgodziliśmy się na narzucane unijne bzdury, które kończyły się na tym, że Polska, która śpi na węglu musiała zamykać kopalnie. Inflacja jest w całej Europie. Jestem mieszkańcem przygranicznym, obserwuję południowych sąsiadów, jak dużo robią u nas zakupów, ile tankują u nas paliwa. I nich są jeszcze wyższe ceny - mówił Tomasz Ognisty. Zaapelował też o to, aby w czasie wojny za wschodnią granicą nie kłócić się.

Jarosław Szóstka z OdNowy mówił o działaniach rządu mających ulżyć Polakom w związku z inflacją.
- To ma realny wpływa na to co się najbardziej liczy, czyli na nasze portfele. Chcielibyśmy dyskutować z opozycją na rozwiązania, a nie tylko krzyczenie i mówienie. Widzimy słupki, widzimy ceny w sklepach. Brakuje mi kontrpropozycji ze strony opozycji - mówił Jarosław Szóstka.

- Gospodarka polska, to organizm, który dzisiaj czeka na moment potężnej wichury, nawałnicy i próbuje się do tego przygotować - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Wyhamowanie inwestycji, brak środków z KPO powoduje, że coś dziwnego zaczyna się dziać w gospodarce i zaczynamy to odczuwać. Nadchodzą trudne czasy.

Marko Markowski z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że wybuch wojny miał wpływ na inflację, a także pandemia, która spowodowała bardzo duże wydatki. - Mimo tego, nasz rząd był w stanie wygospodarować pieniądze na programy społeczne, na Polski Ład. Jest 13 i 14 emerytura. Nawiązując do wypowiedzi posła Wilczyńskiego o zwolnieniach, w Gogolinie w strefie ekonomicznej widzę nowe inwestycje, a w całym powiecie Krapkowickim liczne banery, że firma potrzebuje pracowników - powiedział.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej 2022-08-28, godz. 14:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 28 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gaz, jego cena, dostępność i wpływ na gospodarkę były tematem niedzielnego programu. » więcej 2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej 2022-08-14, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej… » więcej 2022-08-07, godz. 14:15 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! - Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »