Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 10 lipca 2022 r. - zobacz…
2022-07-10, 14:00 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 10 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 10 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy tym razem o dwa tematy: pierwszy dotyczył powrotu do węgla przez Europę. Czy w obliczu kryzysu energetycznego powinniśmy "przeprosić się" z węglem i mocniej zainwestować w jego wydobycie czy raczej wzmocnić transformację energetyczną i postawić na odnawialne źródła energii? Temat ten zdominował niedzielną dyskusję, ale na koniec każdy z gości skomentował dymisję premiera Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło mocnej dyskusji!
- Chyba najwięksi w Europie zwolennicy zielonej energii czyli Niemcy zakontraktowali w tej chwili największe ilości węgla z Kolumbii. Powinniśmy zrewidować politykę klimatyczną, co było robione od początku rządów PiS, powinniśmy zrewidować politykę handlu emisjami. My protestowaliśmy przeciw temu już w 2005 roku, a PO, Lewica i PSL byli zwolennikami tego systemu. Dzięki rządowi PiS nie ma niepokoju i zagrożenia jeśli chodzi o zaopatrzenie w węgiel - powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości.

- To co myśleliśmy o polityce klimatycznej musi ulec rewizji, bo mamy ważniejszego wroga niż zmiany klimatu. Generalnie kierunek nie ulegnie zmianie, tylko przyspieszeniu ulegnie transformacja. Europa będzie robić wszystko w mixie, aby energia odnawialna stanowiła jak najwięcej. Oczywiście, sama zielona energia nie wystarcza, bo trzeba stabilizatora i myślimy o atomie, to w Polsce powinno przyspieszyć. Ponadto, miejsce gazu musi zająć węgiel, bo po prostu gazu nie ma. Problemem Polaków jest to czy będzie im ciepło zimą, bo bilans węgla na razie nam się nie zamyka - mówił Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Największym problemem są koszty emisji, to są potężne pieniądze. Chcemy oddychać jak najczystszym powietrzem, ale niestety sytuacja w Europie jest taka jak każdy widzi. Działania samej Europy niewiele wniosą, bo cała Europa emituje 14% dwutlenku węgla. Mamy do wyboru albo bankructwo ekonomiczne albo ekologię. Kuriozalne jest że zwalcza się polski węgiel, przodują w tym Niemcy, a teraz się okazuje, że oni po ten węgiel sięgają. I jeszcze dodam: Panie Tusk, proszę nie namawiać by ludzie wychodzili na ulicę, w tym momencie to naprawdę zły pomysł - przekonywał Bartosz Piekarski z Solidarnej Polski.

- Od dawna nie podoba mi się ta ekoreligia - powiedział Robert Tistek z Kukiz'15 i zwrócił uwagę na problem z utylizacją odnawialnych źródeł energii. - Będziemy mieli niesamowity problem, bo na świecie nie ma żadnej technologii żeby to utylizować, poza składowaniem. Dopiero nad tym pracujemy. Problem polega na tym, że nie podchodzimy do OZE w sposób ekonomiczny. Chodzi o koszty wytworzenia, ile zużywa się energii elektrycznej i kto to produkuje - mówił Tistek.

- Węgiel jest trujący i będzie. Są takie paliwa jak błękitny węgiel, koszty jego wytworzenia są większe niż uzyskane korzyści, ale to nie ma sensu. Kopalnie były zamykane i słusznie, były nierentowne i to się nie opłacało. Teraz w sytuacji kryzysowej po prostu zwyczajnie nie mamy wyjścia, ale przestrzegam, żeby nie tworzyć na tej bazie strategii. To pokazało, jak wolno idą zmiany jeśli chodzi o OZE. Głupie były działania, które blokowały OZE w Polsce, m.in. za rządów PiS i to musi przyspieszyć.
- stwierdził Piotr Piaseczny z Nowoczesnej.

- Lewica sądzi, że do 2035 musimy odejść całkowicie od węgla. W wyniku spalania paliw kopalnych każdego roku umiera ponad 100 tys. mieszkańców, to jakby każdego roku ginęło miasto wielkości Opola - mówił Grzegorz Janiczak z Nowej Lewicy powołując się na dane uniwersytetów brytyjskich. - Więc mówiąc o ekologii mówimy także o ofiarach. Jedynym rozważnym sposobem jest inwestowanie w OZE, musimy postawić na budowę farm wiatrowych, fotowoltaicznych i budowę biogazowni - mówił Janiczak.

- Ciekawe, że w Austrii kopalnia, która dwa lata temu była zamknięta, teraz została otwarta. Rząd Zjednoczonej Prawicy dba o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienie względnej niezależności energetycznej. Mamy ustawę z dopłatami do węgla. Porównując marzec 2022 i luty 2022 widzimy, że polskie kopalnie wydobyły tonę więcej, więc progres widzimy. Ponadto; ekologia według UE rządzi się podwójnymi standardami, bo np. luksusowe jachty wyłącza się spod emisji CO2 i nie muszą wnosić żadnych opłat - mówiła Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

- Lekcja niemiecka pokazała nam gdzie moglibyśmy być. Na szczęście rządy PiS w ostatnim momencie zdywersyfikowały zasoby energii, że dziś jeszcze wychodzimy obronną ręką, przynajmniej z gazem. Przypomnę, że zamykano kopalnie, że wysyłano policję na protestujących górników... może warto zostawić sobie tę "poduszkę", bo przychodzi taka godzina "zero" i niestety tak to wygląda. Musimy zawiesić "ideologię" ekologiczną - mówił dr Marek Kawa z PiS.

Zobacz także

2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej 2022-08-28, godz. 14:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 28 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gaz, jego cena, dostępność i wpływ na gospodarkę były tematem niedzielnego programu. » więcej 2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej 2022-08-14, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej… » więcej 2022-08-07, godz. 14:15 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! - Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »