Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 12 czerwca 2022 r. -…
2022-06-12, 12:40 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" podsumowali dzisiaj walkę z inflacją, która w maju osiągnęła poziom 13,9%. Ocenili m.in. programy osłonowe wprowadzone przez rząd, np. tarczę antyinflacyjną, której działanie ostatnio sejm wydłużył z lipca do października. Zaproponowano także wakacje kredytowe dla kredytobiorców złotówkowych. Ministrowie mówią też o 14 emeryturze, podniesieniu płacy minimalnej (dwukrotnie w przyszłym roku), a także działania mające zbić ceny węgla.
- Obóz PiS jest jak strażak ochotnik, który najpierw wzniecił pożar i teraz biegnie, żeby go zagasić i stara się być w tej akcji najbardziej aktywnym. 1,2 mln gospodarstw domowych dało się nabrać, wzięło kredyty i są w trudnej sytuacji, wzrost rat zabiera im budżety domowe. Takie rozwiązania dają ulgę. ale inflacji nie gaszą, bo inflacje może zgasić przyhamowanie ilości pieniądza na rynku. NBP przez cały rok 2021 nie reagował na wysoką inflację bazową; gdyby wtedy była reakcja to schładzałoby gospodarkę - powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Pamiętam czasy początku lat 90, kiedy była inflacja i wówczas nie mieliśmy żadnych elementów neutralizujących. Pamiętamy te milionowe ceny, państwo zbankrutowało. Dziś jest inna sytuacja, jest wzrost gospodarczy, mamy narzędzia które mogą zneutralizować najbardziej inwazyjne koszty inflacji, czyli te dla najuboższych, bo bogatsi sobie poradzą. Czy ktoś zignorował inflację? Nie mogę się z tym zgodzić. Dzisiaj opozycja może być mądra... Podwyższanie stóp procentowych wcześniej uderzyłoby w rodziny, które ponosiły koszty pandemii - stwierdził Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości.

- Wobec społeczeństwa trzeba być uczciwym. Chciałbym się dowiedzieć ile to wszystko kosztowało i będzie nas kosztować. Najgorsze jest rozdawnictwo. Kiedy tak się dzieje, to społeczeństwo nie będzie oszczędzać! Kiedy słyszę prezesa NBP, który mówi, że jest najodpowiedniejszym człowiekiem na tym stanowisku... Samochwała w kącie stała. A przecież NBP jest instytucją zaufania publicznego. Nie jestem optymistą, myślę, że pod koniec roku inflacja wyniesie 20% - mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

- Przez ponad dwa lata walczyliśmy z pandemią. Na początku marca rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie, padło pytanie czy ktoś się tego spodziewał, większość z nas odsuwała tę myśl od siebie i nikt do końca nie był przekonany, że tak będzie. W lutym dużo się zmieniło. Rząd ma świadomość, że inflacja nie jest tylko problem Polski i ma wiele czynników. Rząd nie czeka z założonymi rękami i propozycje dla obywateli są dosyć istotne, bo w przyszłym roku dwa razy wzrośnie płaca minimalna. Zaproponowano wakacje kredytowe, obniżono ceny paliw, prądu, gazu, a we wtorek będą działania dotyczące cen węgla - mówiła Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

- Rząd wyskoczył z wakacjami kredytowymi... A co to daje kredytobiorcom? Kredyt i tak zapłacą ale w dłuższej perspektywie czasu, oprocentowanie też pójdzie do góry. Jeśli chodzi o ceny węgla... PiS o sytuacji z Ukrainą był poinformowany jesienią i dobrze wiedzieliście, że Rosja zaatakuje Ukrainę. Zdążyliście zapełnić magazyny z gazem i sprzedajecie teraz ludziom gaz po nowych cenach. Jak wiedzieliście o tym, że będą sankcje, to trzeba było fedrować więcej węgla w kopalniach i zapełniać hałdy. A tego nie robiliście - powiedział Adam Warzecha z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Inflacja nie rozpoczęła się z końcem tamtego roku, tylko w 2019 już były prognozy, że trzeba by podnieść stopy, żeby dać delikatny impuls do rynku, żeby się schładzał. Przyszła do nas potem pandemia i RPP obniżyło stopy, nie po to, żeby ułatwić branie kredytu tylko po to by ulżyć przedsiębiorcom, żeby przemysł w Polsce nie zbankrutował. Wtedy KNF, RPP czy prezes NBP nie rekomendował bankom, żeby przy wyznaczaniu zdolności kredytowej osób brać pod uwagę wyższe stopy, bo mieli świadomość, że inflacja postępuje. A teraz mamy problem, że musimy schładzać gospodarkę i mamy tragedię młodych osób, które wzięły kredyty - mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- To jest przede wszystkim putinflacja, obecny wzrost 14% inflacji to jest konsekwencja wojny na Ukrainie. Zrzucanie winy na rząd i premiera jest nie na miejscu. Jako ojciec wielkiej rodziny, widzę, że mimo wzrostu inflacji itd. to żyje się lepiej, bo jest ochrona socjalna i różne osłony. Mogła to opozycja robić, a tego nie robiła - mówił Leszek Grygiel z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej 2022-08-14, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej… » więcej 2022-08-07, godz. 14:15 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! - Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający… » więcej 2022-07-31, godz. 12:19 "Niedzielna Loża Radiowa" z 31 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa gazowego i solidarności energetycznej. Komentowali niedawną propozycję unijną aby… » więcej 2022-07-24, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W tę niedzielę politycy dyskutowali o energetyce, trudnej sytuacji na rynku węgla i zapasach gazu w magazynach. Posłuchaj jak oceniają sytuację i jakie… » więcej 2022-07-17, godz. 12:37 "Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inflacja 15,5% - najwyższa od 25 lat - ale niższa, niż prognozowano. Prognoza Komisji Europejskiej wzrostu PKB Polski dla Polski została podniesiona na ten… » więcej 2022-07-10, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" z 10 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy tym razem o dwa tematy: pierwszy dotyczył powrotu do węgla przez Europę. Czy w obliczu kryzysu energetycznego powinniśmy… » więcej 2022-07-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" z 3 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy dyskutowali o sposobach walki z inflacją, oraz o efektach szczytu NATO. » więcej 2022-06-26, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" z 26 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przyjęcie przez Sejm RP dopłat do węgla oraz zmiany w rządzie - to tematy, na które rozmawialiśmy dziś z opolskimi politykami w Niedzielnej Loży Radio… » więcej 2022-06-19, godz. 14:55 "Niedzielna Loża Radiowa" z 19 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przesunięcie terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku i wizyta w Ukrainie przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii - to tematy, o których… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »