Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 22 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-22, 12:09 Autor: aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Komisja Europejska zdecydowała w środę (18.05) że pięć krajów, które poniosły najwięcej kosztów w związku z przyjęciem uchodźców z Ukrainy dostanie 248 mln euro. Te państwa to Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja i Czechy. Polska ma dostać 150 mln, z czego pierwsza transza będzie wynosić 50 mln euro. Apel w sprawie uruchomienia dodatkowych środków na uchodźców wy stosował miesiąc temu premier Mateusz Morawiecki, oszacował wtedy, że koszty utrzymania uchodźców wynoszą 11 mld euro.

- To jedna z wielu decyzji Komisji Europejskiej, pod koniec kwietnia komisarz ds. wewnętrznych zakomunikowała, że ma 2 mld euro do wykorzystania. To są środki nie zostały wykorzystane przez Polskę z Funduszu Spójności z poprzedniej perspektywy. 540 mln zostało udostępnione w formie prefinansowania. Mieliśmy decyzję w sprawie uruchomienia płatności zaliczkowych z funduszu REACT-EU i to są pieniądze, z których Polska może korzystać, pod warunkiem, że się za to zabierze - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. Dodał, że kwota o której mówił premier, czyli 11 mld euro jest wysoce przesadzona.

Wojciech Komarzyński powiedział, że pomoc z UE jest potrzebna i przypomniał, że Turcja dostała dostała szybciej i dalej idące działania kiedy borykała się z kryzysem migracyjnym.
- Krok w dobrym kierunku, ale pomoc niewystarczająca. To nie powinno być ostatnie zdanie. Działania muszą być zdecydowanie szersze i tempo postępu działań musi być zdecydowanie szybsze - uważa przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości.

- Oczywiście to pieniądze niewystarczające, jestem przekonany, że będzie ich więcej, że będzie specjalny program pomocowy. To się musi wyklarować, bo relokacja trwa - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Potrzeba bardzo dużej aktywności i dobrych relacji z Unią, żeby te środki jak najszybciej do Polski wpłynęły - dodał polityk.

- Dla mnie ta suma to ochłap rzucony państwom Europy Środkowo-Wschodniej, które pokazały czym na prawdę jest wspólnota europejska i wspólnota wartości - Stwierdził Jan Chabraszewski z Prawa i Sprawiedliwości. - To co przyznała Komisja Europejska i popatrzymy na poprzedni kryzys migracyjny, Turcja otrzymała 6 mld euro. Pomagamy braciom Ukraińcom przyjmując ich do społeczeństwa, nie robimy enklaw.

Poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej powiedział, że zaraz po wybuchu wojny KE powiedziała, że może Polska korzystać ze środków EFS. - Musimy spojrzeć na UE jako instytucję odpowiedzialną za finanse publiczne. UE jest w przededniu nowego okresu programowania. Trzeba wykorzystać te środki, które są wolne do dyspozycji i zadbać o to, żeby w następnym okresie programowania były środki na dalsze wsparcie, utrzymanie Ukraińców - powiedział.

Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że problem z przyznawaniem pieniędzy z UE do Polski jest szerszy wskazując na sprawę Krajowego Planu Odbudowy.
- Mam wrażenie, że UE celowo daje mniejszymi partiami pieniądze, ale na pewno one nie będą takie, że nie wystarczą zapewnić pomocy Ukraińcom. Unii zależy, żeby oni się zasymilowali i pracując w granicach UE wypracowywali pieniądze, które przeznaczą na swoja rodzinę i niejako pomogą w odbudowie Ukrainy - mówił w programie Szymon Godyla.

Piotr Pancześnik z OdNowy mówił, że Unia w sytuacjach kryzysowych nie do końca się sprawdza. - Pasmo kryzysów jakie nas dotyka (od kryzysu finansowego poprzez covid i kryzys migracyjny) powinna Unia zagwarantować sobie w budżecie pewną pulę do uruchamiania natychmiast, taki fundusz rezerwowy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówił przedstawiciel OdNowy.


Drugi temat poruszony w Niedzielnej Loży Radowej to sprawa pieniędzy Krajowego Planu Odbudowy. Posłuchaj gorącej dyskusji o tym czyja to wina, że fundusze jeszcze do Polski nie trafiły!

Zobacz także

2022-06-26, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" z 26 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przyjęcie przez Sejm RP dopłat do węgla oraz zmiany w rządzie - to tematy, na które rozmawialiśmy dziś z opolskimi politykami w Niedzielnej Loży Radio… » więcej 2022-06-19, godz. 14:55 "Niedzielna Loża Radiowa" z 19 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przesunięcie terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku i wizyta w Ukrainie przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii - to tematy, o których… » więcej 2022-06-16, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 16 czerwca 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W święto Bożego Ciała w Świątecznej Loży Radiowej wyjaśniamy - rzecz jasna - znaczenie tego święta, było też trochę o jego historii, ale nie tylko… » więcej 2022-06-12, godz. 12:40 "Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" podsumowali dzisiaj walkę z inflacją, która w maju osiągnęła poziom 13,9%. Ocenili m.in. programy osłonowe wprowadzone… » więcej 2022-06-05, godz. 12:25 "Niedzielna Loża Radiowa" z 5 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W czwartek szefowa komisji europejskiej Ursula von der Leyen gościła w Polsce i potwierdziła, że Krajowy Plan Odbudowy jest zatwierdzony. Oprócz dużych pieniędzy… » więcej 2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »