Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 15 maja 2022 r. - zobacz…
2022-05-15, 12:22 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" m.in. o powtórnej kadencji prezesa NBP Adama Glapińskiego
W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała o tym sejmowa większość.
- Głosowałem tak jak 70% respondentów, którzy powiedzieli, że nie chcą Pana Glapińskiego na fotelu prezesa NBP - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla powołując się na sondaż United Surveys dla "DGP" i RMF".

- Jestem wielokadencyjnym członkiem komisji finansów publicznych, obserwuje szczegółowo rynek finansów i powiem, że prof. Glapiński kiedy startował miał dobrą sytuację i znaczącą część kadencji mógł przeżyć spokojnie. Jednak ostatnie kilka-kilkanaście miesięcy to czas, który prezes i Rada Polityki Pieniężnej przespali - ocenił poseł Galla.

- Wszystkie kraje na świecie zmagają się z hiperinflacją. Żaden kraj się od tego nie uchronił. Wszyscy to wiedzą, a mam wrażenie, że tylko opozycja w Polsce nie wie. Wystarczy włączyć telewizor, radio, media by wiedzieć skąd inflacja się wzięła. Wystarczy posłuchać przemówienia prezydenta Bidena, który wyraźnie mówi co wpłynęło na tak wysoką inflację, ponad 70% to jest wojna na Ukrainie - mówiła Elżbieta Słodkowska z Solidarnej Polski.

- Proszę nie zrzucać wszystkiego na uchodźców, Niemców, Tuska czy na Putina, bo to przede wszystkim wina rządu czyli premiera ale i prof. Glapińskiego - powiedział Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Adam Glapiński jest najdroższym i najgorszym prezesem NBP po 89 roku. Jego uposażenie i pensja grubo przekracza 1 mln zł rocznie. Gdyby był z tego urobek to pół biedy. Ale on pomylił się we wszystkich swoich prognozach i analizach - mówił Kostuś.

- Inflacja nabrała tempa już w zeszłym roku, kiedy to Putin odpowiednio manipulował cenami gazu i ropy, co napędzało inflację. Sytuacja nie jest dobra, bo inflacja jest, to jest światowe zjawisko. Czy prezes mógł wcześniej interweniować z podnoszeniem stóp? Może i mógł miesiąc wcześniej. Ale wtedy byśmy szybciej płacili wyższe kredyty. Następstwem wzrostu inflacji musi być podnoszenie stóp procentowych, to jedno z podstawowych działań hamujących - powiedział Antoni Duda z Prawa i Sprawiedliwości.

- Przede wszystkim Adam Glapiński jest funkcjonariuszem politycznym. PiS próbuje nas przyzwyczaić do tego, że niezależne organy władzy stają się organami Kaczyńskiego. Wysokie raty kredytów to coś co dotyka bardzo wielu Polaków. Osoba, która w październiku 2021 roku wzięła kredyt w wysokości 500 tys. złotych, płaci wyższą ratę o 2 tys. złotych. Z czego mamy odkładać na podwyższone lokaty? - mówił Grzegorz Janiczak z Lewicy.

- Moim zdaniem prof. Glapiński to najbardziej kompetentna osoba na tym stanowisku. W 2013 roku ówczesny prezydent Bronisław Komorowski nadał panu Glapińskiemu tytuł profesora nauk ekonomicznych. Pamiętajmy o dwóch czynnikach: wojna na Ukrainie i pandemia. Z uporem maniaka będę mówił, że to czynniki ekonomiczne, których nie dało się przewidzieć - mówił Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej.

- Mamy świadomość, że prezes NBP to bardzo ważna instytucja. Do jego obowiązków należy dbanie o wartość złotówki, a nie o bezrobocie czy inflację w USA. Najważniejsze jest dbanie o złotówkę, bo ona pośrednio wpływa na inne funkcje gospodarcze. Gdy złotówka jest mocna wewnętrznie i zewnętrznie, to potem łatwo o wzrost gospodarczy, łatwo walczyć z bezrobociem, wspierać przedsiębiorstwa i samorządy - powiedział Piotr Wach z Nowoczesnej.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Grzegorz Janiczak, Lewica,
  • Tomasz Kostuś, Platforma Obywatelska,
  • Elżbieta Słodkowska, Solidarna Polska,
  • Piotr Wach, Nowoczesna,
  • Jacek Żarowski, Partia Republikańska.

Zobacz także

2022-08-21, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 21 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Temat zatrucia Odry nie schodzi z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nowe hipotezy o tym, co mogło wywołać katastrofę ekologiczną. Choć rzeka na opolskim… » więcej 2022-08-14, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inspiracją do tematu dzisiejszej audycji stało się kilka wypowiedzi polityków partii rządzącej, które wskazują na zmianę w relacjach Polski z UE. W Niedzielnej… » więcej 2022-08-07, godz. 14:15 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 sierpnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! - Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu dodała, że używający… » więcej 2022-07-31, godz. 12:19 "Niedzielna Loża Radiowa" z 31 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy rozmawiali na temat bezpieczeństwa gazowego i solidarności energetycznej. Komentowali niedawną propozycję unijną aby… » więcej 2022-07-24, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W tę niedzielę politycy dyskutowali o energetyce, trudnej sytuacji na rynku węgla i zapasach gazu w magazynach. Posłuchaj jak oceniają sytuację i jakie… » więcej 2022-07-17, godz. 12:37 "Niedzielna Loża Radiowa" z 17 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Inflacja 15,5% - najwyższa od 25 lat - ale niższa, niż prognozowano. Prognoza Komisji Europejskiej wzrostu PKB Polski dla Polski została podniesiona na ten… » więcej 2022-07-10, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" z 10 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy tym razem o dwa tematy: pierwszy dotyczył powrotu do węgla przez Europę. Czy w obliczu kryzysu energetycznego powinniśmy… » więcej 2022-07-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" z 3 lipca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy dyskutowali o sposobach walki z inflacją, oraz o efektach szczytu NATO. » więcej 2022-06-26, godz. 12:11 "Niedzielna Loża Radiowa" z 26 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przyjęcie przez Sejm RP dopłat do węgla oraz zmiany w rządzie - to tematy, na które rozmawialiśmy dziś z opolskimi politykami w Niedzielnej Loży Radio… » więcej 2022-06-19, godz. 14:55 "Niedzielna Loża Radiowa" z 19 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Przesunięcie terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku i wizyta w Ukrainie przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii - to tematy, o których… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »