Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 24 kwietnia 2022 r…
2022-04-24, 12:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj!

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o braku funduszy z UE na pomoc uchodźcom i wyborach prezydenckich we Francji
Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach we Francji i tym, wygrana którego kandydata była by lepsza dla Polski i Europy.
Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej” - jeśli nie zdecydują się wyjechać z Polski.
nigdy w historii nie napłynęło do jednego kraju tak dużo uchodźców w tak krótkim czasie. Bruksela jednak na razie wstrzymuje się z deklaracjami dotyczącymi uruchamiania nowych środków, dopóki państwa nie wykorzystają pieniędzy dostępnych już teraz dzięki uelastycznionym procedurom przesuwania środków.
W piątek premier Mateusz Morawiecki goszcząc na Słowacji powiedział na konferencji prasowej:

- Zgoda na przesuwanie środków w ramach budżetu, niewykorzystanego, jest malutką namiastką i zdecydowanie niewystarczającym krokiem.

Pytanie więc, kiedy i jaką pomoc dostanie Polska za to że pomaga, jaką powinna dostać.

dodam, że rząd oszacował koszty utrzymania uchodźców ukraińskich na 11 mld euro. I poprosił Brukselę o pieniądze z przejętych majątków rosyjskich potentatów.

- Pytanie gdzie ta solidarność europejska, o której tak wiele się mówiło. Okazuje się, że to co słyszeliśmy przez ostatnie lata to puste słowa nie pokryte czynami - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. Przeogromne koszty będzie Polska ponosić i solidarność europejska powinna zostać okazana. Dlatego mam nadzieję, że w relatywnie krótkim czasie Polska otrzyma wsparcie.

- Komisja Europejska przygotowując środki patrzy na obecny budżet UE i patrzy gdzie są pewne rezerwy, z których można skorzystać. Musimy pamiętać o tym jak jest skonstruowany dowolny budżet. W większości składa się z podatków, więc pieniądze w tej chwili w sposób nadmierny nie napłyną, żeby były potężne rezerwy, które będzie można uruchomić - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.



Sławomir Batko z Solidarnej Polski uważa, że działania UE wydają się co najmniej pozorowane. - Chętnie teraz, kiedy ofensywa oddaliła się od Kijowa, wszyscy tam jeżdżą i się fotografują i składają deklaracje i niewiele poza tymi deklaracjami jest - powiedział przedstawiciel Solidarnej Polski. - Jeżeli UE oczekuje, że w tej sytuacji Polska będzie wypełniać wnioski, przedstawiać wyliczenie itd, no szanowni państwo. To nie żadna tajemnica. Potrzeba wsparcia na już.

- Złożenie wniosku jest zbyt wielkim wysiłkiem dla polskiego rządu. Nie znalazłem informacji, czy ten wniosek został złożony czy nie, a mowa o pieniądzach dostępnych natychmiast - powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Natomiast stworzenie nowego funduszu, premier Morawiecki nie spadł z furmanki, on wyszedł z sektora bankowego i wie jak konstruuje się budżet i do prawdopodobnie do stworzenia nowej lokacji budżetowej będzie potrzebna zgoda wszystkich państw - dodał.

Tomasz Krupa z OdNowy powiedział, że społeczeństwo i samorządy dały czas dla rządu, bo trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu jednego dnia rząd skonstruował przepisy umożliwiające pomoc uchodźcom. - Sądzę, że jeszcze chwila i dojdzie do uzgodnień i pomoc musi popłynąć.

Drugim tematem poruszonym w Niedzielnej Loży Radiowej były trwające wybory prezydenckie we Francji. Goście ze Zjednoczonej Prawicy nie chcieli wskazać, który scenariusz byłby lepszy dla Polski, wygrana Emmanuela Macrona, czy Marine Le Pen?
Poseł Mniejszości Niemieckiej i przedstawiciel Nowoczesnej widząc niedoskonałości pierwszego z kandydatów jednak stawiają na niego. Dlaczego?
Posłuchaj i zobacz nagranie programu!

Zobacz także

2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »