Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 24 kwietnia 2022 r…
2022-04-24, 12:26 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj!

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o braku funduszy z UE na pomoc uchodźcom i wyborach prezydenckich we Francji
Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach we Francji i tym, wygrana którego kandydata była by lepsza dla Polski i Europy.
Nawet 13 mld euro Polska będzie musiała wydać na ukraińskich uchodźców w ciągu roku – wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej” - jeśli nie zdecydują się wyjechać z Polski.
nigdy w historii nie napłynęło do jednego kraju tak dużo uchodźców w tak krótkim czasie. Bruksela jednak na razie wstrzymuje się z deklaracjami dotyczącymi uruchamiania nowych środków, dopóki państwa nie wykorzystają pieniędzy dostępnych już teraz dzięki uelastycznionym procedurom przesuwania środków.
W piątek premier Mateusz Morawiecki goszcząc na Słowacji powiedział na konferencji prasowej:

- Zgoda na przesuwanie środków w ramach budżetu, niewykorzystanego, jest malutką namiastką i zdecydowanie niewystarczającym krokiem.

Pytanie więc, kiedy i jaką pomoc dostanie Polska za to że pomaga, jaką powinna dostać.

dodam, że rząd oszacował koszty utrzymania uchodźców ukraińskich na 11 mld euro. I poprosił Brukselę o pieniądze z przejętych majątków rosyjskich potentatów.

- Pytanie gdzie ta solidarność europejska, o której tak wiele się mówiło. Okazuje się, że to co słyszeliśmy przez ostatnie lata to puste słowa nie pokryte czynami - powiedział Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. Przeogromne koszty będzie Polska ponosić i solidarność europejska powinna zostać okazana. Dlatego mam nadzieję, że w relatywnie krótkim czasie Polska otrzyma wsparcie.

- Komisja Europejska przygotowując środki patrzy na obecny budżet UE i patrzy gdzie są pewne rezerwy, z których można skorzystać. Musimy pamiętać o tym jak jest skonstruowany dowolny budżet. W większości składa się z podatków, więc pieniądze w tej chwili w sposób nadmierny nie napłyną, żeby były potężne rezerwy, które będzie można uruchomić - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.Sławomir Batko z Solidarnej Polski uważa, że działania UE wydają się co najmniej pozorowane. - Chętnie teraz, kiedy ofensywa oddaliła się od Kijowa, wszyscy tam jeżdżą i się fotografują i składają deklaracje i niewiele poza tymi deklaracjami jest - powiedział przedstawiciel Solidarnej Polski. - Jeżeli UE oczekuje, że w tej sytuacji Polska będzie wypełniać wnioski, przedstawiać wyliczenie itd, no szanowni państwo. To nie żadna tajemnica. Potrzeba wsparcia na już.

- Złożenie wniosku jest zbyt wielkim wysiłkiem dla polskiego rządu. Nie znalazłem informacji, czy ten wniosek został złożony czy nie, a mowa o pieniądzach dostępnych natychmiast - powiedział Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Natomiast stworzenie nowego funduszu, premier Morawiecki nie spadł z furmanki, on wyszedł z sektora bankowego i wie jak konstruuje się budżet i do prawdopodobnie do stworzenia nowej lokacji budżetowej będzie potrzebna zgoda wszystkich państw - dodał.

Tomasz Krupa z OdNowy powiedział, że społeczeństwo i samorządy dały czas dla rządu, bo trudno sobie wyobrazić, żeby w ciągu jednego dnia rząd skonstruował przepisy umożliwiające pomoc uchodźcom. - Sądzę, że jeszcze chwila i dojdzie do uzgodnień i pomoc musi popłynąć.

Drugim tematem poruszonym w Niedzielnej Loży Radiowej były trwające wybory prezydenckie we Francji. Goście ze Zjednoczonej Prawicy nie chcieli wskazać, który scenariusz byłby lepszy dla Polski, wygrana Emmanuela Macrona, czy Marine Le Pen?
Poseł Mniejszości Niemieckiej i przedstawiciel Nowoczesnej widząc niedoskonałości pierwszego z kandydatów jednak stawiają na niego. Dlaczego?
Posłuchaj i zobacz nagranie programu!

Zobacz także

2022-06-16, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 16 czerwca 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W święto Bożego Ciała w Świątecznej Loży Radiowej wyjaśniamy - rzecz jasna - znaczenie tego święta, było też trochę o jego historii, ale nie tylko… » więcej 2022-06-12, godz. 12:40 "Niedzielna Loża Radiowa" z 12 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" podsumowali dzisiaj walkę z inflacją, która w maju osiągnęła poziom 13,9%. Ocenili m.in. programy osłonowe wprowadzone… » więcej 2022-06-05, godz. 12:25 "Niedzielna Loża Radiowa" z 5 czerwca 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W czwartek szefowa komisji europejskiej Ursula von der Leyen gościła w Polsce i potwierdziła, że Krajowy Plan Odbudowy jest zatwierdzony. Oprócz dużych pieniędzy… » więcej 2022-05-29, godz. 12:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 29 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. 231 posłów było "za", "przeciw" 208, a 13 wstrzymało się od głosu. Nowela… » więcej 2022-05-22, godz. 12:09 "Niedzielna Loża Radiowa" z 22 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Tym razem w Niedzielnej Loży Radowej dużo było o pieniądzach. Tych z Unii Europejskiej jakie ma dostać Polska na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz w ramach… » więcej 2022-05-15, godz. 12:22 "Niedzielna Loża Radiowa" z 15 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi politykami rozmawialiśmy o ponownym powołaniu na funkcję prezesa prof. Adama Glapińskiego. W ubiegły czwartek zdecydowała… » więcej 2022-05-08, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 8 maja 2022 r. – zobacz i posłuchaj! W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wynikach sondażu, według którego blisko 57% pytanych popiera udział polskich żołnierzy w misji pokojowej… » więcej 2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »