Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 27 lutego 2022 r. -…
2022-02-27, 12:38 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 27 lutego 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy jako szeroko pojęty świat Zachodu zdajemy egzamin z solidarności z Ukrainą
Temat dzisiejszej Niedzielnej Loży oczywisty - wojna na Ukrainie. Naszych gości pytaliśmy czy jako szeroko pojęty świat Zachodu zdajemy egzamin z solidarności.
- Trudno to ocenić jednoznacznie i bezwzględnie. Cieszy, że większość krajów wolnego świata wyraziła jasne stanowisko z tym, że "wyrażenie stanowiska to trochę za mało. Liczy się konkretna pomoc. Kiedy Rosjanie zajmowali Krym, to kraje "zajmowały stanowiska". Myślę że teraz tak nie będzie, myślę, że ta pomoc będzie konkretna - mówił Stanisław Rakoczy z PSL.

- Mamy do czynienia z bandyterką. Rosja stała się państwem bandyckim, Białoruś jej sekunduje i tak właśnie te państwa powinny być traktowane. Każdy obywatel może coś zrobić, nie chodzi tylko o obecność na manifestacjach. W sprawie uchodźców z Ukrainy, Polacy po raz pierwszy są razem, to jest bardzo budujące i ożywcze - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Ryszard Wilczyński.

- Nie musielibyśmy tego doświadczać gdyby świat demokracji zachodniej zechciał być taki solidarny wcześniej. Niestety kierował się cynizmem i egoizmem. Dopiero potężne naciski polityczne sprawiły że Niemcy zmieniły politykę w stosunku do Ukrainy - mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Trzeba podkreślić niezwykłą determinację i waleczność narodu ukraińskiego. Stawiają czynny opór i ofensywa Rosji i Białorusi nie idzie im tak jak oczekiwali. Ukraińcy dali czas społeczności zachodniej na reakcje, bo początkowo była dalece niewystarczająca. Potrzebne są permanentne sankcje - mówił Sławomir Batko z Solidarnej Polski.

- Dziękuję bohaterom, naszym braciom, że bronią Europy. Nikt z nas nie może spać spokojnie kiedy ich walka trwa. Jeszcze Polska nie zginęła póki Ukraina się broni. My będziemy następni, trzeba mieć tego świadomość. Rząd powinien otworzyć sklepy w niedziele w pasie przygranicznym, żeby można było kupować dary dla Ukraińców - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Dziś widzimy, że najważniejsza jest jedność i solidarność. Cały naród ukraiński pokazuje postawę, która sprawia, że Dawid jest w stanie zwyciężyć z Goliatem. Nie dokona się to bez naszej konkretnej pomocy. Sankcje mają wymiar długoterminowy, Ukraina potrzebuje pomocy tu i teraz. Postawa prezydenta Ukrainy każdego buduje, to prawdziwy mąż stanu - mówił Aleksander Bugla z PiS.

- Broń, blokada, braterstwo. Ukraina walczy w obronie Europy i w obronie wartości świata Zachodu. Konieczna jest broń. Byłam oburzona tym, ze Niemcy chcieli dać 5 tys. hełmów. Teraz to m.in. wyrzutnie rakietowe, jestem pewna, że ta broń lada moment tam będzie - mówiła Zuzanna Donath-Kasiura z Mniejszości Niemieckiej.

- Atak Rosji na Ukrainę to czyn haniebny, giną niewinni ludzie, dzieci, atakowane są przedszkola, szpitale, karetki i domy mieszkalne. Cały świat powinien potępić aktywność Rosji. Jestem trochę zaniepokojona, że Niemcy tak późno się budzą, bo powinny wieść prym. Tymczasem prym wiedzie Polska, z tego jestem dumna. Polski premier pokazał jak Europa i świat powinni się zachowywać w obliczu kryzysu - mówiła Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

Zobacz także

2022-05-03, godz. 12:01 "Świąteczna Loża Radiowa" z 3 maja 2022 r. - zobacz i posłuchaj Oprócz 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, dzisiaj jest także 101. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Rozpoczęło się ono w nocy z 2-3 maja… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Prof. Piotr Pałys "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. W drugiej części spojrzeliśmy na historię Święta Pracy. Skąd się wzięło i jak ewoluowało na przestrzeni lat? O tym powiadał prof. Piotr Pałys z Instytutu… » więcej 2022-05-01, godz. 12:00 Wojciech Rajchel i Paweł Kampa "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 maja 2022 r. O tym jak zmieniają się obchody Święta Pracy, jakie wyzwania stoją przed rynkiem pracy i postulatach związków zawodowych rozmawialiśmy z Wojciechem Rajchlem… » więcej 2022-04-24, godz. 12:26 "Niedzielna Loża Radiowa" z 24 kwietnia 2022 r. – zobacz i posłuchaj! Polska nie otrzymała jeszcze funduszy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom - to pierwszy z tematów programu. W drugiej części politycy dyskutowali o wyborach… » więcej 2022-04-18, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" z 18 kwietnia 2022 r. Śmigus Dyngus, Lany Poniedziałek, Poniedziałek Wielkanocny - nazw wiele, ale łączy je jedno: tego dnia obecna jest wśród nas tradycja oblewania się wodą… » więcej 2022-04-17, godz. 12:10 "Świąteczna Loża Radiowa" o polskich i ukraińskich zwyczajach Wielkanocnych (17 kwietnia 2022 r.) W Świątecznej Loży Radiowej rozmawialiśmy o świętach w Polsce i w Ukrainie. Wielkanoc obchodzona jest w dwóch różnych terminach i to największa różnica… » więcej 2022-04-10, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 10 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej wspólnie z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej i nowych okolicznościach w tej sprawie, tzn. słów… » więcej 2022-04-03, godz. 14:14 "Niedzielna Loża Radiowa" z 3 kwietnia 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy: Jan Chabraszewski (PiS), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jarosława Szóstka (OdNowa), Wojciech Komarzyński… » więcej 2022-03-27, godz. 12:46 "Niedzielna Loża Radiowa" z 27 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W dzisiejszej (27.03) "Niedzielnej Loży Radiowej" z opolskimi politykami omówiliśmy wizytę Joe Bidena w Polsce - co nam ona przyniosła i jakie wnioski po… » więcej 2022-03-20, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 marca 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej politycy ocenili wizytę Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie. Rozmawiali także o "tarczy antyputinowskiej"… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »