Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (14.11.2021) - zobacz…
2021-11-14, 12:43 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.11.2021) - zobacz i posłuchaj!
Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy. W nocy do Polski "wdarło się siłowo około 50 osób". Zatrzymano 22 nielegalnych migrantów. Po białoruskiej stronie granicy trwają przygotowania do kolejnego forsowania zasieków.
- Powinna być zgoda, ekipa rządząca powinna z opozycją współpracować. Gdyby intencje współpracy były prawdziwe, to prezydent zwołałby Radę Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej.

- Czy ktoś z ekipy rządzącej zastanawiał się nad takim rozwiązaniem, aby tym migrantom zafundować bilet w drugą stronę? Przyjąć, nakarmić, dać ciepłe ubranie, przenocować, zapakować do samolotu i zgodnie z prawem międzynarodowym deportować na Bliski Wschód? - pytał przedstawiciel PO.

- Trzeba twardo, konsekwentnie bronić granic. Już mamy pierwsze oznaki, chociażby wycofania lotów syryjskich linii lotniczych do Mińska, jest zapowiedź Iraku, że odbiorą swoich obywateli z Białorusi. Za chwilę ten problem będzie dotyczył i Białorusi i państw Bliskiego Wschodu - powiedział Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości.

- Myślę, że rząd nie jest zaskoczony obecną sytuacją, były informacje, że "gry wojenne" wskazywały na realne zagrożenie wojną hybrydową i można się było przygotować poprzez działania wewnątrz kraju i jak i szukanie sojusznika na zewnątrz - powiedział Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Rząd Polski nie ma kontroli nad grą Putina z gazem - dodał. - Trzeba doprowadzić do współpracy międzynarodowej i zablokować miejsca skąd migranci startują.

- Trzeba zidentyfikować cel, jaki ma Putin i Łukaszenka. Atak hybrydowy na Polskę, szantaż gazowy, jeśli UE twardo się przeciwstawi polityce ZBiRu, efekt będzie taki, że przy świeczkach spędzą zimę mieszkańcy Europy. Nie spodziewam się, że Unia podejmie zdecydowane kroki, jak twarde sankcje ekonomiczne - powiedział Piotr Pancześnik ze stowarzyszenia OdNowa. - Polityka powinna być nacechowana jednością wewnątrz kraju, bo tu jest najsłabszy element, który może wykorzystać przeciwna strona - dodał.

- Temat jest przespany. Już wcześniej docierały informacje, że "turyści" gromadzą się w Mińsku. Potrzebujemy silnego wsparcia na arenie międzynarodowej. To, że syryjskie linie lotnicze wstrzymały loty do Mińska jest spowodowane tym, że UE zagroziła liniom, że leasingi realizowane przez europejskie podmioty mogą zostać wycofane. To nie sukces Polski. Oczywiście trzeba bronić granicy, ale trzeba coś z tymi ludźmi zrobić - powiedział Szymon Godyla z .Nowoczesnej.

- Polska natychmiast uszczelniła granicę, w przeciwieństwie do Litwy. Opozycja głosowało przeciwko budowaniu muru na granicy. Wróćmy do lata, kiedy opozycja biegała i mówiła "wpuście ich, a kim są, sprawdzi się późnej. Mamy do czynienia z wojną hybrydową, testowaniem nie tylko polskiej granicy, ale tego jak się zachowa klasa polityczna, opinia publiczna - powiedział Sławomir Batko z Solidarnej Polski. - Nikt nie mówi, że musimy sobie sami z ty poradzić, mamy wsparcie UE.

- Wszyscy zgadzamy się z tym, że problem migracyjny jest ogólnoświatowym. To co najbardziej rozsądne, to wypracowanie mechanizmów długoterminowych pomagających rozwiązać ten problem. Dopóki na pierwszym miejscu nie będzie stał człowiek, dopóty nie znajdziemy rozwiązania. Budujmy jedność wewnętrzną, słuchajmy siebie nawzajem. Musi nam zależeć na dobru obywateli polskich, ale musi nam także zależeć na dobru tych ludzi, którzy stoją przy granicy polskiej, wschodniej granicy UE - powiedział Aleksander Bugla.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej 2022-01-09, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (09.01.2022) - zobacz i posłuchaj! - Czy Zjednoczona Prawica wyrzuci element swojego układu jakim jest Solidarna Polska? To jest bajanie opozycji, która liczy na to, że prawica się poróżni… » więcej 2022-01-06, godz. 12:05 Ks. Mateusz Buczma o istocie Święta Trzech Króli [FILM] Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce, także w Opolu, przejdą Orszaki Trzech Króli. I właśnie w tym świątecznym dniu gościem… » więcej 2021-12-28, godz. 14:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (02.01.2022) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W pierwszej po Nowym Roku Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy podsumowali to co się działo w 2021 roku. Każdy zaprezentował ich zdaniem najważniejsze… » więcej 2021-12-26, godz. 12:01 Krzysztof Barabosz w "Świątecznej Loży Radiowej" 26 grudnia 2021 r. Kawa uważana, za najdroższą na świecie, wcale nie jest najdroższa, ani najsmaczniejsza. To tylko mit i marketing zakrojony na szeroką skalę. Kawa po turecku… » więcej 2021-12-25, godz. 12:13 Monika i Lesław Adamczykowie w "Świątecznej Loży Radiowej" (25.12.2021) Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną... Warto więc w tak wyjątkowym dniu zastanowić się nad kondycją rodziny, a konkretnie… » więcej 2021-12-19, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Sejm przyjął w piątek poprawkę do projektu budżetu na rok 2022 zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego. Środki te zostaną… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej 2021-12-05, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem. Uznał też, że skargi Polski i Węgier na ten mechanizm… » więcej 2021-11-28, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »