Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2021-10-31, 12:34 Autor: Joanna Matlak

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r.

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 31 października 2021 r.
W ubiegłym tygodniu doszło do zawarcia umowy politycznej z Partią Republikańską i ze stowarzyszeniem odnowa Marcina Ociepy. Dodatkowo z rządem pod względem programowym współpracuje Paweł Kukiz i jego posłowie. „Jest to kolejny krok, który ostatecznie kończy pewnego rodzaju momenty trudności w naszym obozie politycznym” – mówi Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Naszych gości pytaliśmy na ile jest to trwała współpraca, czy dotrwa do wyborów i czy ta sytuacja mobilizuje opozycję.
- Mam nadzieję ze do wyborów dotrwamy i że mamy szansę na kolejną kadencje. Sprawy są uporządkowane jeśli chodzi o kwestie personalne, Zjednoczona Prawica wzbogaciła się o dwie nowe formacje, do tego jest jeszcze współpraca z formacją Pawła Kukiza. Powinniśmy skupić się na realizowaniu prospołecznych i pro gospodarczych programów, przede wszystkim z Polskiego Ładu - mówi Wojciech Komarzyński z PiS.

- Można się zastanowić jakie trzeba mieć predyspozycje, żeby zostać członkiem rządu i ponosić odpowiedzialność. Można stwierdzić po ostatnich wydarzeniach, że może nie żadne kompetencje, ale w sumie niewielkie. Wystarczy mieć kilka mandatów i można stanowić prawo. Jest pewna grupa niezadowolonych posłów, która ma większe oczekiwania, mówią o tym głośno, więc musi nastąpić pewne uporządkowanie, ale w sposób jednoznaczny czyli przez tworzenie nowych ministerstw i stanowisk - powiedział Antoni Konopka z PSL-Koalicji Polskiej. – Czas pokaże czy to stabilna większość czy też przy każdym głosowaniu jak choćby przy okazji akcyzy, będzie pewna doza niepewności. Ale może trzeba się uderzyć w piersi, bo gdyby opozycja stanęła na wysokości zadania to wynik głosowania mógł być inny – zwrócił uwagę Konopka.

- Mamy pewne uporządkowanie trochę rozchwianej sceny politycznej. Wróciliśmy do pewnej bazy, Zjednoczona Prawica wraca do swoich okowów. Podziały zawsze będą i całe szczęście, że są różnice zdań, gdyby tego nie było to wróciliśmy do czasów PZPR. Szczerze mówiąc nie widać alternatywy do rządzenia krajem. Opozycja jest słaba i nie potrafi wykorzystać swoich szans – mówił Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- To na razie handlowanie i kupczenie stanowiskami. Zastanawiam się kiedy powstanie ministerstwo przemysłu bananowego -pomarańczowego. Choć bananów i pomarańczy w Polsce nie ma. Zasadniczo rządzi Solidarna Polska. To oni rządzą, bo mają kilkanaście szabel. Te wszystkie „przylepki” po 4-5 posłów też coś znaczą, dziś to oni rozdają karty. Czy to służy Polsce? Nie wiem. Czas pokaże. Mamy 30-letnią demokrację i szkoda, że przez ostatnie lata nie tworzymy społeczeństwa obywatelskiego - powiedział Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

- To jest rozmnażanie przez pączkowanie. Cały czas mówimy o jednym zbiorze, który się inaczej dzieli. Doszedł poseł Mejza albo Kukiz, ale cały czas mówimy, że jeden zbiór się dzieli, po to by można było osiągnąć intratne stanowiska. Ale to cały czas ci sami ludzie i w myśl zasady „rządź i dziel”, uważają, że coś im się należy, jedni chcą spółki czy stanowisk. Teraz to ogon merda psem, mniejsze przystawki koalicji rządzącej „merdają” i nadają ton partii rządzącej – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej (KO).

- Warto zrozumieć co jednoczy scenę polityczną po stronie koalicji rządzącej - powiedział Aleksander Bugla z PiS. - To dobro wspólne i polska racja stanu i nie wyobrażam sobie tego, żeby każdy kto czuje się odpowiedzialny za wspólnotę, którą jest Polska, nie stanął po stronie PiS. Ciągle słyszymy nawoływania deprecjonujące przyczyny jednoczenia się prawicy, ciągle słyszymy nawoływania do protestów, podziału i niezgody. Zaproponujmy coś, wyjdźcie z konstruktywną propozycją – mówił Bugla.

- Mnie bije hipokryzja w wypowiedziach o kupczeniu i stanowiskach. Jak wszyscy siedzimy wiemy jak wygląda polityka od kuchni, nie warto się na pewne rzeczy obruszać. Tak jest, że pewne stanowiska zawsze będą polityczne. Mówiono o kompetencjach a możemy przytoczyć sytuację sprzed paru miesięcy kiedy wiceprezes PSL na województwo straciła pracę w pałacu w Mosznej i koalicja wojewódzka się trochę zatrzęsła w posadach – mówił Jarosław Szóstka ze stowarzyszenia Od Nowa Marcina Ociepy.

- Ten parlament powinien być rozwiązany, to jest patologiczna konstrukcja – powiedział Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej (KO). – Mówimy o nowej umowie koalicyjnej. Ile głosów poparcia uzyskało ugrupowanie Marcina Ociepy? To jest skok na stołki. A jakie poparcie ma ugrupowanie Adama Bielana? Kaczyński władzy nie odda. To nie jest kwestia odpowiedzialności politycznej, tylko karnej – mówił Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej (KO).

- Program Zjednoczonej Prawicy jest podstawą zaufania wyborców. Świetnie to pokazują sondaże. Sondaż z tego tygodnia, który przygotował IBRIS, najczęściej nieprzychylny rządowi ale pokazuje, że ZP na ten moment w kolejnych wyborach może liczyć na podobne poparcie. Ciekawą kwestią jest pokazanie negatywnego elektoratu. PO ma 65% elektoratu negatywnego - powiedziała Justyna Zielińska z Partii Republikańskiej.

- Kukiz współpracuje, ale na zupełnie innych zasadach. My współpracujemy na poziomie programowym, bez spółek Skarbu Państwa i synekur. Zwracam się do opozycji: nie wygracie tych wyborów przez wasze lenistwo i absencję w sejmie. Z grupą kukizowców głosowaliśmy przeciwko podwyżce akcyzy, przeciwko ustawie o fotowoltaice. Gdybyście byli, to te ustawy by nie przeszły - powiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15.

Drugim tematem było nałożenie kary przez TSUE na Polskę w wysokości miliona euro dziennie. Chodzi o niezawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, do czego Polska została zobowiązana.
Zaproszenie do audycji przyjęli:
  • Antoni Konopka (PLS, Koalicja Polska)
  • Jacek Chwalenia (Solidarna Polska)
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna, Koalicja Obywatelska)
  • Jarosław Szóstka (OdNowa Marcina Ociepy)
  • Paweł Kukiz (Kukiz'15)
  • Justyna Zielińska (Partia Republikańska)
  • Robert Węgrzyn (Platforma Obywatelska, Koalicja Obywatelska)
  • Aleksander Bugla (Prawo i Sprawiedliwość)
  • Józef Swaczyna (Mniejszość Niemiecka)
  • Wojciech Komarzyński (Prawo i Sprawiedliwość).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 31 października 2021 r.

Zobacz także

2022-01-16, godz. 12:49 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 stycznia 2022 roku Opolscy politycy dyskutowali dziś m.in. o nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazwanego „Lex Czarnek”. W myśl nowych przepisów, które w czwartek… » więcej 2022-01-09, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (09.01.2022) - zobacz i posłuchaj! - Czy Zjednoczona Prawica wyrzuci element swojego układu jakim jest Solidarna Polska? To jest bajanie opozycji, która liczy na to, że prawica się poróżni… » więcej 2022-01-06, godz. 12:05 Ks. Mateusz Buczma o istocie Święta Trzech Króli [FILM] Pod hasłem "Dzień dziś wesoły" w 668 miejscowościach w Polsce, także w Opolu, przejdą Orszaki Trzech Króli. I właśnie w tym świątecznym dniu gościem… » więcej 2021-12-28, godz. 14:02 "Niedzielna Loża Radiowa" (02.01.2022) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W pierwszej po Nowym Roku Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy podsumowali to co się działo w 2021 roku. Każdy zaprezentował ich zdaniem najważniejsze… » więcej 2021-12-26, godz. 12:01 Krzysztof Barabosz w "Świątecznej Loży Radiowej" 26 grudnia 2021 r. Kawa uważana, za najdroższą na świecie, wcale nie jest najdroższa, ani najsmaczniejsza. To tylko mit i marketing zakrojony na szeroką skalę. Kawa po turecku… » więcej 2021-12-25, godz. 12:13 Monika i Lesław Adamczykowie w "Świątecznej Loży Radiowej" (25.12.2021) Święta Bożego Narodzenia to tradycyjnie czas spędzany z rodziną... Warto więc w tak wyjątkowym dniu zastanowić się nad kondycją rodziny, a konkretnie… » więcej 2021-12-19, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Sejm przyjął w piątek poprawkę do projektu budżetu na rok 2022 zmniejszającą o 39,8 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego. Środki te zostaną… » więcej 2021-12-12, godz. 13:25 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej 2021-12-05, godz. 12:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, że mechanizm "pieniądze za praworządność" jest zgodny z prawem. Uznał też, że skargi Polski i Węgier na ten mechanizm… » więcej 2021-11-28, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (28.11.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych rozmawiali dziś o funduszu kompensacyjnym i innych pomysłach na walkę z pandemią. Pomysł funduszu wypracowano… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »