Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (29.08.2021) - zobacz…
2021-08-29, 14:37 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Było też o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.
Przykładowo w nowelizacji jest zapis, że będzie potrzebna pozytywna opinia kuratora, aby w szkole działalność podejmowały stowarzyszenia czy inne organizacje, nastąpią też zmiany w składach komisji konkursowych; przedstawiciele kuratora zawsze będą mieli 5 głosów niezależnie od liczby przedstawicieli w komisji. Kuratorzy mogą mieć też większy wpływ na zawieszanie lub odwoływanie dyrektorów placówek oświatowych.

- W ostatnim czasie w oświacie mamy do czynienia z zanegowaniem pewnej unitarności edukacji w polskim państwie. Zaczęły się pojawiać elementy „emancypacyjne” w poszczególnych samorządach, gdzie próbowano zachwiać tym systemem. Ministerstwo idzie w kierunku modelu unitarnego, bo przecież państwo polskie nie składa się z księstw czy landów – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Projekt przepisów prawa oświatowego mówi wyraźnie, że na 3 miesiące przed realizacją zajęć prowadzonych przez organizację zarówno program jak i materiały dydaktyczne mają być zaopiniowane przez dyrektora. Dopiero potem rodzice i nauczyciele będą mogli się do tego odnieść. A do tej pory to oni wyrażali zgodę na prowadzenie tych zajęć. Środowisko odbiera to jako cenzura kuratora - mówiła Monika Jurek z Platformy Obywatelskiej.

- Nie jest prawdą, że ktoś chce ograniczyć działalność organizacjom. Chodzi o to, żeby to co głoszą poszczególne organizacje było zgodne z podstawą programową. Nie wyobrażam sobie, żeby poszczególne organizacje głosiły swoje poglądy często niezgodne z tym co jest zapisane w podstawie programowej – mówił Przemysław Tetłak z Solidarnej Polski. – Co to zatrudniania dyrektorów, często burmistrzowie ponad dobro dzieci stawiają swoje lokalne interesy – dodał.

- PiS ma problem z samorządnością i samorządami, ze wszystkimi formami gdzie ludzie oddolnie mogą decydować o czymkolwiek. Do tej pory czy mieliście problemy, żeby wasze dzieci uczyły się rzeczy na które nie mieliście wpływu, których nie chcieliście? Też byłem uczniem i kiedy miały być dodatkowe zajęcia, to rodzic wypisywał karteczkę i decydował, a teraz zanim on to zrobi, to zrobi to kurator. PiS centralizuje wszystko co się da -powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Zmiany częściowo zadowalają, częściowo nie. Jeśli chodzi o uprawnienia kuratorów i te 5 miejsc w komisjach to wolałbym, żeby było po równo miejsc dla samorządowców, kuratora i tyle samo miejsc dla rodziców. Rodzice powinni mieć nawet głoś przeważający. A jeśli np. dyrektor uchyla się od przeprowadzenia kontroli to w takiej sytuacji samorząd sam powinien decydować na usunięcie takiego kogoś z funkcji dyrektora - mówił Robert Tistek z Kukiz’15.

- Jak można mówić że samorządowcy ustawiają konkursy? Jak tu siedzimy, niektórzy jako nauczyciele. Jest taki owczy pęd na stanowiska dyrektorów w szkołach? Nie jest tak! Najczęściej my się prosimy, żeby ktoś wystartował. Proszę nie mówić, że coś jest ustawiane. Do głowy by mi nie przyszło, żeby dyrektor nie wpuścił kontrolera – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

- Jako ojciec dzieci w wieku szkolnym i pracujący nauczyciel. Tak, rodzice dostają karteczki i jest tylko napisane tak wyrażam zgodę lub nie, i to nic nie mówi rodzicowi na czym program będzie polegał. Nie wiemy o treściach jakie mają być przekazywane. Jako nauczyciele mamy doświadczenie, że wybierając się do teatru też nie wiemy patrząc na repertuar i opinie, często spektakle też są przesiąknięte różnymi ideologiami, dowiadujemy się dopiero wtedy jak obejrzymy – powiedział Leszek Grygiel z PiS.

W kolejnej części rozmawialiśmy o zapowiedziach zmian w wynagrodzeniu nauczycieli.

Zobacz także

2021-10-24, godz. 12:55 "Niedzielna Loża Radiowa" (24.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Debata o "kryzysie praworządności w Polsce i prymacie unijnego prawa", która odbyła się we wtorek w Parlamencie Europejskim trwała ponad 4 godziny. Szefowa… » więcej 2021-10-17, godz. 14:33 "Niedzielna Loża Radiowa" (17.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rozmawialiśmy o ostatnim posiedzeniu sejmu, na którym uchwalono specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Ma to być solidna i wysoka zapora… » więcej 2021-10-10, godz. 13:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (10.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej… » więcej 2021-10-03, godz. 12:41 "Niedzielna Loża Radiowa" (03.10.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W czwartek Sejm przychylił się do wniosku prezydenta Andrzej Dudy i o 60 dni przedłużył stan wyjątkowy, od miesiąca obowiązujący przy granicy z Białorusią… » więcej 2021-09-26, godz. 13:19 "Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę… » więcej 2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej 2021-09-12, godz. 12:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie… » więcej 2021-09-05, godz. 13:28 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek… » więcej 2021-08-29, godz. 14:37 "Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia… » więcej 2021-08-22, godz. 12:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »