Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (25.07.2021) - zobacz…
2021-07-25, 15:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Niedzielna Loża Radiowa" (25.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (25.07.2021) - zobacz i posłuchaj!
Niemcy i USA ogłosiły w połowie tygodnia porozumienie w sprawie zakończenia sporu dotyczącego Nord Stream 2. Drugi temat w Niedzielnej Loży Radiowej, to nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji.
W ramach umowy dotyczącej Nord Stream 2 Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Mają też działać na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu, która zapewnia Ukrainie dochody z opłat tranzytowych i która wygasa w 2024 r. Jak ta niemiecko-amerykańska umowa wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski?

- Porozumienie w sprawie rurociągu obala mit europejskiej jedności - ocenił radny województwa Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Interesy Polski zostały przez umowę USA-Niemcy naruszone - mówił radny sejmiku Piotr Wach z Nowoczesnej.

- Niestety Europa Zachodnia, szczególnie Niemcy przedłożyły swoje interesy nad interes UE - stwierdził Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości.

- To efekt szukania kompromisu, żeby Nord Stream 2 nie był zarzewiem niezgody wśród państw UE.- uważa poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla.

- To ogromne zagrożenie nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Wschodniej. Solidarność zachodu nie powinna być tutaj iluzoryczna - powiedział radny Brzegu Wojciech Komarzyński z PiS.

- Administracja amerykańska chce odciągnąć Rosjan od sojuszu z Chińczykami, dlatego zgodziła się na ten uderzający w polską rację stanu projekt. To rozbija europejską jedność - podkreślił poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej.

- Szantażowanie umową z Chinami postawiło administrację amerykańską pod ścianą. Za to wszystko zapłaci Ukraina - ocenił Piotr Pancześnik z Porozumienia.

- To porozumienie nie jest korzystne dla Polski i Ukrainy. To porażka działań Polski i Ukrainy i nie ma co liczyć na solidarność Niemiec. Zwiedliśmy się na Amerykanach - powiedział wicemarszałek województwa z PSL Antoni Konopka.

- Nie powinniśmy się oglądać na nikogo, ale ze wszystkimi rozmawiać. Musimy mieć bezpieczeństwo energetyczne i musimy o to zadbać na naszym kraju - powiedział Robert Tistek z Kukiz'15.

Drugi temat w Niedzielnej Loży Radiowej, to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

- Kształt polityk medialnej każdego państwa jest wypadkową wielu interesów. Zastrzeżenia, które zgłosił premier Gowin, to projekt poselski i będziemy negocjować i rozmawiać na ten temat - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia o zapowiedzi wniesienie poprawki, która umożliwi działalność stacji TVN.

- W Niemczech i Francji obcy kapitał może mieć tylko określony procent udziałów. U nas może mieć 100%, takie rzeczy powinny być już dawno wychwycone i doprowadzone do takiego stanu jak na zachodzie - powiedział Robert Tistek z Kukiz'15.

- Powinniśmy zabezpieczyć swoje interesy w taki sposób, aby inne państwa nie decydowały o tym, w jaki sposób myślą społeczeństwa - podkreślił Wojciech Komarzyński z PiS.

- Liczę na to, że politycy Kukiz'15 tej ustawy, jakże złej z punktu widzenia rynku medialnego i demokracji, nie poprą. A prawdziwą przyczyną wprowadzenia tej ustawy po d obrady sejmu, jest przejęcie władzy nad TVN-em - uważa Piotr Wach, radny wojewódzki Nowoczesnej.

- Mówicie o pluralizmie, a sami zbieracie podpisy, żeby zlikwidować TVP Info. Z jednej strony bronicie stacji z zagranicznym kapitałem, a chcecie likwidacji stacji z naszym polskim kapitałem - podkreślił Konrad Gęsiarz z PiS.

- Zgadzam się z panem Komarzyńskm, że bezpieczeństwo informacyjne jest równie ważne jak energetyczna, ale czy uważa pan, że Amerykanie nam zagrażają i dezinformują i manipulują. Prezydent Andrzej Duda w maju 2020 r podpisał strategię bezpieczeństwa narodowego w której napisano, że USA to nasz największy sojusznik a ustawa, o której mówimy uderza w naszego sojusznika - mówił poseł Tomasz Kostuś z PO.

- Lex TVN, to próba zamachu na TVN. Czy przez ponad 20 lat możemy powiedzieć, że ta stacja funkcjonowała wrogo, źle? - pytał poseł Galla. - mam nadzieję, że wicepremier Gowin to przyhamuje i ustawa nie zostanie przyjęta - dodał.

- PiS rozpętał tę burzę z ważnym sojusznikiem zupełnie nie potrzebnie. Jestem przekonany, że PiS będzie próbował się wycofać z tej propozycji, ale jest to próba przejęcia TVN. Być może Orlen to kupi za dolara, albo za złotówkę - ocenił wicemarszałek regionu Antonii Konopka.

- Orlen kupił Polska Press, takie było wielkie halo, wymieniono redaktorów naczelnych i czy zauważyliście państwo zmianę kierunku tych pism? Nie. Nie ma co panikować, prace legislacyjne trwają pewnie jeszcze zostanie mnóstwo rzeczy zmienionych - stwierdził Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" - prowadzi Aneta Skomorowska-Kobza (25.07.2021)

Zobacz także

2021-09-26, godz. 13:19 "Niedzielna Loża Radiowa" (26.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o sprawie kopalni i elektrowni Turów. Przypomnijmy, na początku tygodnia TSUE nałożył na Polskę karę… » więcej 2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej 2021-09-12, godz. 12:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie… » więcej 2021-09-05, godz. 13:28 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek… » więcej 2021-08-29, godz. 14:37 "Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia… » więcej 2021-08-22, godz. 12:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują… » więcej 2021-08-15, godz. 12:54 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 15 sierpnia 2021! [FILM, ZDJĘCIA] Władysław Kosiniak-Kamysz wniósł o odroczenie obrad sejmu - tak aby nie doszło do głosowania nad zmianą ustawy medialnej. Wniosek, został przyjęty, marszałek… » więcej 2021-08-08, godz. 12:48 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o wnioskach z kontroli Funduszu Sprawiedliwości oraz o tym, że Porozumienie jednak zostało w Zjednoczonej Prawi… » więcej 2021-08-01, godz. 12:32 "Niedzielna Loża Radiowa" (01.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Na 31 sierpnia przełożona została kontynuacja rozprawy Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku premiera dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem… » więcej 2021-07-25, godz. 15:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (25.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niemcy i USA ogłosiły w połowie tygodnia porozumienie w sprawie zakończenia sporu dotyczącego Nord Stream 2. Drugi temat w Niedzielnej Loży Radiowej, to… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »