Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2021-06-20, 12:52 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2021 r.

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2021 r.
70 tysięcy maili przejęli hakerzy z zaatakowanych 4-rech lub 4.5 tys. kont. Korespondencja między najważniejszymi osobami w państwie jest systematycznie ujawniana na jednym z portali i może być ujawniana jeszcze przez kolejne dni jeśli nie dłużej. Pytanie, czy wszystkie podawane treści są autentyczne, czy to element dezinformacji.
Jarosław Kaczyński poinformował, że według polskich służb, które zajmują się sprawą, cyberatak był przeprowadzony z terenu Rosji, a skala i zasięg ataku są szerokie. Z kolei Gazeta Wyborcza stawia hipotezę, że za wyciek ze skrzynki mailowej nie odpowiadają Rosjanie, a osoba z otoczenia Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera - bo to od niego cała sprawa się zaczęła.

Sejm obradował w trybie niejawnym na temat skali zagrożenia, ale niektórzy posłowie stwierdzili, że było ono niepotrzebnie utajnione, bo żadne kluczowe informacje nie padły.
Cyberataki na polskich polityków i urzędników nie są tylko wewnętrzną sprawą kraju. Z polskimi służbami współpracują eksperci NATO, a na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu Polska przekaże innym państwom członkowskim UE informacje o cyberatakach.

- To, czy publikowane informacje są prawdziwe, czy nie to jest rzecz druga. Dla mnie ważniejsze jest to, jak mogło dojść do tego, że włamanie na prywatną pocztę mailową członków rządu nastąpiło - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Wojna w cyberprzestrzeni od dawna się toczy i jeśli jesteśmy odpowiedzialnym państwem i mamy odpowiedzialny rząd, to tym bardziej powinniśmy przestrzegać wszystkich zasad utajnienia, aby żadne takie dane nie wypływały - dodał poseł Galla.

Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie, który pracował w komisji ds. służb (2007-2011) podkreślił, że olbrzymia większość z nas zbyt lekko podchodzi do bezpieczeństwa w sieci. - Czym innym jest, jeśli osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa miałyby za pośrednictwem prywatnej poczty przekazywać ważne informacje. To się wydaje wręcz nieprawdopodobne i nie jestem do końca pewny, że wyciek nastąpił. Jeśli dostaję informację, że atak nastąpił z terenu Rosji, to jestem pewien, że to nie byli Rosjanie, bo nie są tak głupi, żeby atakować z serwerów we własnym kraju.
Co do tajnego posiedzenia sejmu, to słyszałem brifingi i konferencje prasowe i ogarnia mnie śmiech. Nie rozumiem, jak posłowie w trakcie tajnego sejmu wychodzą i rozmawiają z mediami - powiedział.

Marek Kawa, radny Opola z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że na 90% jest pewne, że za atakami stoją Rosjanie. - Całe życie przeniosło się do sieci i nie trzeba wysyłać agentów, żeby wykradli informacje. Pierwszy atak następuje na maila - powiedział. Dodał, że atak nastąpił na konto mailowe założone na prywatnym serwerze, a nie rządowym. Prywatną korespondencję zhakowano przez wpisanie loginu i hasła, a treści jakie wypłynęły nie są ściśle tajne. - Tajne posiedzenie sejmu nie prezentowało ściśle tajnych informacji i nawet, jeśli poseł rąbka tajemnicy uchylił, to nie ujawnił tajemnicy państwowej - dodał Marek Kawa.
- Problemem jest to, że korzystano z maili prywatnych. Wchodząc w działalność polityczną często zapominamy, że musimy rozgraniczyć korespondencję zawodową od prywatnych. Któryś z ministrów, urzędników zapomniał o tym - mówił przedstawiciel PiS.

- Jest mi bardzo przykro jak dowiedziałem się, że w taki sposób pan premier ze współpracownikami zarządza państwem. Tylko ci, którzy się boją i chcą coś ukryć przerzucają to na skrzynki prywatne, bo na skrzynkach służbowych w momencie zmiany władzy ciągłość musi być zachowana. W wykradzionej korespondencji były na przykład palny finansowe KPRM! - mówił Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej.
- Na prywatnych skrzynkach były dane dotyczące służbowych spotkań, to jest niedopuszczalne, aby w ten sposób zarządzać państwem - dodał.

Piotr Pancześnik z Porozumienia Jarosława Gowina podkreślił, że każdego powinno obowiązywać pewne "bhp" w sieci.
- Trzeba mieć świadomość, że w każdym miejscu i przy pomocy każdego nośnika można być narażonym na wyciek danych. Po drugie, to co jest publikowane w sieci, to jest to co dali hakerzy, to element wojny informacyjnej: są tam prawdy, półprawdy i konfabulacje. Będzie to sprawdzane przez służby NATO - mówił przedstawiciel Porozumienia.

Zobacz także

2021-09-19, godz. 13:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (19.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Czy Polska zmierza do wyjścia z Unii Europejskiej i czy ordynacja wyborcza powinna być zmieniona? O tym dyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele… » więcej 2021-09-12, godz. 12:59 "Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie… » więcej 2021-09-05, godz. 13:28 "Niedzielna Loża Radiowa" (05.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od czwartkowego popołudnia w 183. miejscowościach na pograniczu polsko-białoruskim obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony decyzją prezydenta na wniosek… » więcej 2021-08-29, godz. 14:37 "Niedzielna Loża Radiowa" (29.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o zmianach, jakie mają nastąpić w oświacie, m.in. o wzmocnienia… » więcej 2021-08-22, godz. 12:50 "Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują… » więcej 2021-08-15, godz. 12:54 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 15 sierpnia 2021! [FILM, ZDJĘCIA] Władysław Kosiniak-Kamysz wniósł o odroczenie obrad sejmu - tak aby nie doszło do głosowania nad zmianą ustawy medialnej. Wniosek, został przyjęty, marszałek… » więcej 2021-08-08, godz. 12:48 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o wnioskach z kontroli Funduszu Sprawiedliwości oraz o tym, że Porozumienie jednak zostało w Zjednoczonej Prawi… » więcej 2021-08-01, godz. 12:32 "Niedzielna Loża Radiowa" (01.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Na 31 sierpnia przełożona została kontynuacja rozprawy Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku premiera dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem… » więcej 2021-07-25, godz. 15:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (25.07.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niemcy i USA ogłosiły w połowie tygodnia porozumienie w sprawie zakończenia sporu dotyczącego Nord Stream 2. Drugi temat w Niedzielnej Loży Radiowej, to… » więcej 2021-07-18, godz. 13:13 "Niedzielna Loża Radiowa" (18.07.2021) - zobacz i posłuchaj! W czwartek TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii i nakazał Polsce zmianę przepisów. Dzień… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »