Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca…
2021-03-14, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.
Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej brytyjskiej odmiany covid-19, która jest znacznie bardziej śmiertelna. Surowsze obostrzenia wprowadzono w 4 województwach.

Kraje Unii Europejskiej skarżą się na tempo dostaw szczepionki, ale Wielka Brytania nie ma z tym większych problemów. Na wyspach 36 % ludzi już jest zaszczepionych, w tym prawie wszyscy po 70. roku życia. Do świąt Wielkiej Nocy szczepionkę przyjąć mają wszyscy po czterdziestce. Izrael sczepi już dzieci w wieku 12-16 lat. Na horyzoncie pojawia się jednak szczepionka Jonhson&Johnson.

Według informacji, jakie przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, dostawy szczepionek tej firmy powinny rozpocząć się w kwietniu. Polska zakontraktowała 16 mln dawek.

Jednocześnie koncern AstraZeneca po raz kolejny poinformował, że dostarczy mniej szczepionek do krajów UE niż zapowiadał, a kilkanaście krajów na świecie wstrzymało podawanie szczepionki tej firmy ze względu na działania niepożądane. Polska na razie szczepionki AstraZeneki nie wstrzymuje.
Czy Polska powinna próbować kupić szczepionki z pominięciem UE lub zacząć produkować je u siebie?

- Wydaje mi się, że zakup szczepionek z innych źródeł niż, UE jest zasadny, natomiast najlepiej byłoby, gdybyśmy sami ją produkowali - powiedział Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. - Liczymy na szczepionkę Johnson&Johnson, która od kwietnia będzie dostępna i uda się przyśpieszyć szczepienia - dodał.

- Najważniejsza jest europejska solidarność. Nie można się z niej wyłamać i ulegać wpływom polityki szczepionkowej w ramach wielkiej geopolityki Chin i Rosji - uważa Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. - Trzeba zapewnić dostępność do szczepionek w oparciu o europejską siłę nabywczą. Trzeba iść drogą Izraela i szczepić szybko i możliwie wszystkich w zorganizowany sposób, w przeciwieństwie do tego, co teraz się odbywa - dodał.

- Wielkim szczęściem Polski na tle innych krajów jest to, że rządzą nami ludzie, którzy potrafią zapanować nad pandemią. Nie brakuje łóżek, brakuje szczepionek. Myślę, że Polska powinna rozważyć zakup szczepionek poza UE, bo Unia i Komisja Europejska nie stają na wysokości zadania - powiedział Wojciech Komarzyński z PiS.

- Solidarność europejska i wartości, które z niej wynosimy z UE są bardzo ważne. Musimy teraz zadać sobie pytanie, czy UE sobie poradziła. Jak widzimy nie do końca - stwierdził Jan Zimoch z Porozumienia. - Pewne ilości szczepionek są dostarczane, jednak to nie jest tyle, na ile była umowa. Patrząc na inne państwa, które się wyłamały, moim zdaniem powinniśmy też szukać alternatywnych dróg zakupu szczepionek - dodał.

- Dopóki szczepionki, które są nie sprawdzone jak Nowavax, Sputnik, CureVac, raczej nie powinny być wprowadzane na rynek - uważa Norbert krajczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z zawodu lekarz. - Będzie czym się szczepić, AstraZeneca ma nadrobić zaległości dostaw, czekamy też Modernę i Jonshon&Jonhson.

- Przed nami czas próby. W ciągu 24 godzin mieliśmy 21 tys. nowych przypadków koronawirusa. Szczyt 3 fali przed nami, a epidemiolodzy mówią o 4 fali, która przyjdzie jesienią - zwrócił uwagę Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Solidarność europejska jest bardzo ważna. Liczę, że polski przemysł farmaceutyczny sfinalizuje prace nad szczepionką, lub będziemy produkować szczepionki na licencji. Jeżeli inne kraje nie chcą szczepić AstrąZenecą, to powinniśmy od nich ściągnąć te szczepionki - dodał.

- Należy zastanowić się nad tym, żebyśmy opracowali polską szczepionkę i produkowali ją w Polsce, lub rozpoczęli produkcję na licencji. Niepożądanych odczynów poszczepiennych nie odnotowano w Polsce po podaniu preparatu AstraZeneca i trzeba się zastanowić, czy nie ściągnąć partii tych szczepionek, z krajów, które stwierdziły, że nie będą nią szczepić - powiedział Przemysław Kubów z Solidarnej Polski.

- Solidaryzm Unii Europejskiej jest bardzo ważny. Proszę sobie wyobrazić, że nagle dodatkowe 27 krajów szuka szczepionek na własną rękę - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Ryszard Galla poseł z Mniejszości Niemieckiej. Władze UE i Komisja Europejska powinny zabiegać, żeby producenci wywiązali się z podpisanych umów. Natomiast jeśli na rynku pojawiają się szanse dodatkowego zakupu powinniśmy z tego korzystać - dodał.

- Polska myśl technologiczna i techniczna powinna spowodować, że powinniśmy próbować, żeby szczepionka była przez Polaków wyprodukowana. Tempo szczepień nie jest najgorsze, ale mnie martwi jakość szczepionek szczególniej jednej firmy, której w Polsce jest najwięcej - powiedział Piotr Woźniak z SLD. Uważa on, że pewien okres przespano jeżeli chodzi o produkcję szczepionki w Polsce.

Zobacz także

2021-05-23, godz. 12:58 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r. Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo… » więcej 2021-05-16, godz. 12:30 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r. Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia… » więcej 2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »