Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o podatku od…
2021-02-14, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.02.2021)
Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam. Zdaniem nadawców prywatnych wprowadzenie podatku, który nazywają haraczem będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, zwłaszcza małych lokalnych redakcji. Rząd podkreśla, że to są założenia, które podlegają prekonsultacji, wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD (organizacja współpracy gosp. i rozwoju) zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego".
- To jest walka o wolność słowa. Ta ustawa nie przewiduje rozliczenia kosztów skarbowych od zysku, tylko jest to podatek od wpływów z reklam. Czyli niezależnie od tego, czy media wypracują zysk, czy nie to będą zmuszone zapłacić podatek - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- To projekt ustawy na etapie prekonsultacji i chcielibyśmy poznać konstruktywną opinię opozycji - zaznaczył Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. Spółki z kapitałem zagranicznym nagminnie wykazują koszty poprzez spółki zależne i w ten sposób cała masa pieniędzy jest wyprowadzana poza nasz kraj. Opłata od przychodów byłaby sprawiedliwą. Wiele krajów przed nami wprowadziło takie opłaty, choćby Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja.

- Media powinny służyć społeczeństwu a nie partii władzy. Wolne media, to podstawowe źródło informacji dla milionów Polaków - podkreślił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - Bez niezależnych mediów mamy do czynienia z państwem autorytarnym. Podatek od reklam to cios w wolne media, który ma uciszyć krytykujących władzę. Jeśli mówimy, że nie ma pieniędzy w budżecie to rezerwy są: setki milionów dla ojca Rydzyka, 2 mld dla mediów publicznych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, gigantyczne koszty funkcjonowania kancelarii premiera i prezydenta.

- Od podmiotów medialnych będzie pobierana składka, jeśli przekroczą milion złotych przychodów. Co do prasy próg wynosi 15 mln - mówił w programie Tomasz Gabor z Solidarnej Polski. To nie prawda, że małe lokalne media przestaną istnieć. Polska wzoruje się w tym na szeregu państw. Podatek obciąży największych beneficjentów procesu cyfrowej transformacji. Dodał, że w Austrii od 2000 roku jest pobierana ta składka. największymi poza europejskim krajami są Indie i Malezja. Wysokość składki w Polsce nie będzie odbiegać od składek w Czechach czy Słowacji.

- Kiedy rządziło PO główne media były w jednym toku, teraz jest inaczej, nie wiem, czy to dobrze czy źle. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy dla wszystkich bez wyjątku i nie byłoby wyprowadzania pieniędzy z Polski - stwierdził Robert Tistek z ruchu Kukiz-15.

- Podatek od mediów to ewidentnie próba osłabienia mediów prywatnych. Jeżeli strona rządowa próbuje uzasadniać konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy w ten sposób, to pytam jak zamierza walczyć z unikaniem opodatkowania w generalnie w koncernach międzynarodowych - powiedział Paweł Kampa z SLD.

- Porozumienie jest za sprawiedliwymi podatkami i wspieramy wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych. Ten projekt ustawy nie był z nami konsultowany, ale deklarujemy gotowość do przystąpienia do prac nad ustawą - zaznaczył Piotr Pancześnik z Porozumienia. Koncerny medialne przychodzą tutaj dla zysku, a nie dla wolności słowa czy idei. Jeśli chodzi o pluralizm mediów, to wszyscy jesteśmy właśnie w medium publicznym - podkreślił gość Loży Radiowej.

- Sam pomysł, idea opodatkowania jest w porządku, ale działanie PiS wygląda jak wylanie dziecka z kąpielą - uważa Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W mojej ocenie i ocenie PSL chodzi o wyciszenie słów krytyki, aby nie ujrzały światła fakty niewygodne. Mamy już w tym roku 17 nowych podatków. Jest też pytanie, czy duże firmy, globalne wyszukiwarki będą płacić podatki, czytam opinie ekspertów, że nie będą - dodał.

- Rząd dobrze robi, że uszczelnia tak, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w Polsce. Może obcy kapitał tu inwestować, ale tak, żebyśmy my Polacy z tego coś mieli - podkreślił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »