Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o podatku od…
2021-02-14, 14:35 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027

"Niedzielna Loża Radiowa" (14.02.2021)
Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki reklam. Zdaniem nadawców prywatnych wprowadzenie podatku, który nazywają haraczem będzie oznaczać osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, zwłaszcza małych lokalnych redakcji. Rząd podkreśla, że to są założenia, które podlegają prekonsultacji, wpisują się w ogólny trend prac na forum UE i OECD (organizacja współpracy gosp. i rozwoju) zmierzający do bardziej sprawiedliwego opodatkowania globalnych korporacji, przede wszystkim z sektora internetowego, ale także medialnego".
- To jest walka o wolność słowa. Ta ustawa nie przewiduje rozliczenia kosztów skarbowych od zysku, tylko jest to podatek od wpływów z reklam. Czyli niezależnie od tego, czy media wypracują zysk, czy nie to będą zmuszone zapłacić podatek - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- To projekt ustawy na etapie prekonsultacji i chcielibyśmy poznać konstruktywną opinię opozycji - zaznaczył Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. Spółki z kapitałem zagranicznym nagminnie wykazują koszty poprzez spółki zależne i w ten sposób cała masa pieniędzy jest wyprowadzana poza nasz kraj. Opłata od przychodów byłaby sprawiedliwą. Wiele krajów przed nami wprowadziło takie opłaty, choćby Hiszpania, Wielka Brytania, Grecja.

- Media powinny służyć społeczeństwu a nie partii władzy. Wolne media, to podstawowe źródło informacji dla milionów Polaków - podkreślił Tomasz Kostuś poseł Platformy Obywatelskiej. - Bez niezależnych mediów mamy do czynienia z państwem autorytarnym. Podatek od reklam to cios w wolne media, który ma uciszyć krytykujących władzę. Jeśli mówimy, że nie ma pieniędzy w budżecie to rezerwy są: setki milionów dla ojca Rydzyka, 2 mld dla mediów publicznych, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, gigantyczne koszty funkcjonowania kancelarii premiera i prezydenta.

- Od podmiotów medialnych będzie pobierana składka, jeśli przekroczą milion złotych przychodów. Co do prasy próg wynosi 15 mln - mówił w programie Tomasz Gabor z Solidarnej Polski. To nie prawda, że małe lokalne media przestaną istnieć. Polska wzoruje się w tym na szeregu państw. Podatek obciąży największych beneficjentów procesu cyfrowej transformacji. Dodał, że w Austrii od 2000 roku jest pobierana ta składka. największymi poza europejskim krajami są Indie i Malezja. Wysokość składki w Polsce nie będzie odbiegać od składek w Czechach czy Słowacji.

- Kiedy rządziło PO główne media były w jednym toku, teraz jest inaczej, nie wiem, czy to dobrze czy źle. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy dla wszystkich bez wyjątku i nie byłoby wyprowadzania pieniędzy z Polski - stwierdził Robert Tistek z ruchu Kukiz-15.

- Podatek od mediów to ewidentnie próba osłabienia mediów prywatnych. Jeżeli strona rządowa próbuje uzasadniać konieczność pozyskania dodatkowych pieniędzy w ten sposób, to pytam jak zamierza walczyć z unikaniem opodatkowania w generalnie w koncernach międzynarodowych - powiedział Paweł Kampa z SLD.

- Porozumienie jest za sprawiedliwymi podatkami i wspieramy wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych. Ten projekt ustawy nie był z nami konsultowany, ale deklarujemy gotowość do przystąpienia do prac nad ustawą - zaznaczył Piotr Pancześnik z Porozumienia. Koncerny medialne przychodzą tutaj dla zysku, a nie dla wolności słowa czy idei. Jeśli chodzi o pluralizm mediów, to wszyscy jesteśmy właśnie w medium publicznym - podkreślił gość Loży Radiowej.

- Sam pomysł, idea opodatkowania jest w porządku, ale działanie PiS wygląda jak wylanie dziecka z kąpielą - uważa Antonii Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W mojej ocenie i ocenie PSL chodzi o wyciszenie słów krytyki, aby nie ujrzały światła fakty niewygodne. Mamy już w tym roku 17 nowych podatków. Jest też pytanie, czy duże firmy, globalne wyszukiwarki będą płacić podatki, czytam opinie ekspertów, że nie będą - dodał.

- Rząd dobrze robi, że uszczelnia tak, żeby jak najwięcej pieniędzy zostało w Polsce. Może obcy kapitał tu inwestować, ale tak, żebyśmy my Polacy z tego coś mieli - podkreślił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »