Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie…
2021-02-07, 12:29 Autor: Joanna Matlak

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina 500 plus"

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina 500 plus"
Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach, kwestię usuwania niemieckojęzycznych tablic z dworców kolejowych oraz o sobotnią konwencję Platformy Obywatelskiej, na której zapowiedziano powstanie koalicji 276. Program prowadziła Joanna Matlak.
- Polityka energetyczna do 2040 roku to bardzo ambitny program, trzeba zaznaczyć, że startujemy z poziomu 70% energetyki opartej na węglu, a 30% to OZE (fotowoltaika, wiatr, biomasa i biogazownia i elektrownie wodne) i w ciągu kilkunastu lat ma to ulec zmianie. To duże wyzwanie i da się ten program zrealizować, jeśli rząd do tego dołoży odpowiednie finansowanie - mówił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

- Program energetyczny rządu to zaledwie zarys i poznaliśmy ledwo streszczenie. Horyzont czasowy jest za krótki, bo mamy osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku, a brakuje scenariuszy i brak w tym wszystkim obywatela, samorządów i kooperacji lokalnej - powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej (PO).

- W kwestii polityki energetycznej zaczynamy od tyłu, bo jest to plaster na krwawiącą ranę, kiedy samorządy muszą wydawać pieniądze na wymianę pieców… Natomiast nie zwracamy uwagi, że powolna dekarbonizacja powinna następować kiedy zmniejszymy akcyzę na prąd – mówił Piotr Woźniak, przewodniczący SLD na Opolszczyźnie.

- Rząd rozmawia i z górnikami i z samorządowcami, bo jest to problem, który dotyczy nie tylko rządu ale nas wszystkich. Liczę na rozsądek opozycji, bo to nasz wspólny cel, jakim jest ochrona klimatu i osiągnięcie zeroemisyjności – mówił Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości.

- Program jest przyjęty o 7 lat za późno. Polska jest gigantyczną, czarną, smogową dziurą. Jesteśmy truci na różne sposoby, cierpimy na astmę, nie można wywietrzyć mieszkania, bo zawiesina pyłów na to nie pozwala. Stad moje wielkie oburzenie kiedy ten niedoskonały, zachowawczy i mało odważny program rządu, nie zyskał poparcia Zbigniewa Ziobry i jego ludzi. To ci panowie są zdrajcami polskiej racji stanu, bo mają gdzieś zdrowie publiczne obywateli – mówił Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Lepiej późno niż wcale – stwierdził poseł Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej. - Na pewno jesteśmy spóźnieni, ale jesteśmy na drodze jednokierunkowej i nie ma skrętu, trzeba przyspieszać i iść do przodu. Przyjęta strategia to tylko pewien zarys, mamy wiele do zrobienia – ocenił poseł.

- To Solidarna Polska broni suwerenności energetycznej kraju w całym tym procesie. Odejście całkowite od węgla może spowodować uzależnienie od rosyjskiego gazu. Można rozsądniej przejść przez ten proces całkowitej transformacji. Stąd nasz sprzeciw - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Mówimy że odchodzimy od węgla, a 3 kwartały ubiegłego roku to 3,5 mln eksportu ton ruskiego węgla. Będziemy zamykać kopalnie a ja nie słyszałem propozycji o tym co z górnikami? Odkąd żyję to słyszę też o budowie elektrowni atomowej – powiedział Stanisław Rakoczy (PSL, Koalicja Polska).

- To nie tylko budowa elektrowni jądrowej, ale też energetyka morska. Jeśli uda się wprowadzić energetykę jądrową do Polski i rozwinąć elektrownie wiatrowe to będzie to olbrzymim impulsem modernizacyjnym dla naszej gospodarki i olbrzymim rynkiem pracy dla samej obsługi elektrowni – mówił z kolei Piotr Pancześnik z Porozumienia.
Pytaliśmy też o podsumowanie programu 500 plus po 5 latach. Czy program wymaga zmian?

- 500 plus to ciekawa inicjatywa, ten program na ten rok to około 40 mld złotych, ciekawe skąd to sfinansować, ale jak się okazuje, da się – mówił Bogdan Tomaszek z Prawa i Sprawiedliwości.

- Jak to jest możliwe, że po wydaniu na jedno dziecko po 5 latach 30 tys. złotych, nadal wiele dzieci nie ma na czym się uczyć? Ani nie ma laptopa ani smartfona, więc na co poszły te pieniądze? Korekty muszą być, program 500 plus nie może zgubić z horyzontu dziecka. W systemie bonów gdzie państwo dopłaca najuboższym, mielibyśmy osiągnięte rzeczywiste cele, które przyświecały temu programowi. W sensie demograficznym ten program to klapa - powiedział Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej (PO).

- 500 plus miał poruszyć to nad czym ubolewamy czyli kwestię demograficzną. I jest klapa, żeby nie powiedzieć kompromitacja – mówił Piotr Woźniak, przewodniczący SLD na Opolszczyźnie. – Cieszy, że zakończono kwestię ubóstwa. Lewica nigdy nie jest przeciwnikiem wydatków socjalnych, ale jest racjonalna w wydatkowaniu pieniędzy publicznych – mówił Woźniak.

- Od początku wprowadzenia 500 plus Platforma Obywatelska mówiła, że nie ma będzie pieniędzy. Wydano 2,8 mld złotych w naszym województwie i z programu korzysta 137 tys. dzieci. Pytam ile pieniędzy kosztuje marszałkowskie „Opolskie dla rodziny” i ile pieniędzy trafiło faktycznie do opolskich rodzin? Jeśli chodzi o wydatkowanie to rodzice powinni decydować, ale wprowadzenie bonu czy dopłat będzie kosztowało kolejne miliardy złotych – mówił Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości.

- 500 był ofertą i funduszem wyborczym PiS-u. Dziś się zdezawuował, bo wszystko podrożało i uważam, że powinien być pokierowany dla osób ubogich, a nie dobrze zarabiających. Ten święty Graal polskiej polityki jakim jest 500 plus, jest tylko pretekstem do straszenia wszystkich, że program będzie zabrany. 500 plus trzeba modernizować - powiedział Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Program na pewno jest dobry i nikt mu się nie sprzeciwia. Ja stoję na stanowisku, że powinniśmy przeanalizować jego efekty, realizacje i jeśli jest potrzeba to modyfikować, bo wydaje mi się, że jest szereg uwag na które rządzący powinni zwrócić uwagę – mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Pamiętamy ministra Rostowskiego, który mówił, że nie ma pieniędzy i nie będzie. A 500 plus to flagowy program rządu i będzie stanowił fundament wsparcia polskich rodzin. Odmienił życie wielu rodzin. Program zostawiamy, świetnie się sprawdza - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- 500 plus, to program który pozwolił PiS-owi wygrać wybory. Nasi posłowie głosowali za nim, bo uznaliśmy, że pieniądze dla polskich rodzin są potrzebne. A dziś nie ma wzrostu demograficznego, jest spadek, mamy w tej chwili największy ubytek społeczeństwa polskiego od niepamiętnych czasów. Winna jest też pandemia, ale nie ma narodzin. W kwestii demograficznej program nie zadziałał. Pozytywnie wpłynął na rynek, nie wiem tylko czy dystrybucja jest prawidłowa – stwierdził Stanisław Rakoczy, prezes PSL na Opolszczyźnie.

- 500 plus to sukces bo wyrwał rodziny z ubóstwa i to samo w sobie jest wartością – ocenił Piotr Pancześnik z Porozumienia.

W drugiej części programu naszych gości prosiliśmy o komentarz do kwestii usuwania tablic niemieckojęzycznych na dworcach kolejowych (to inicjatywa posła Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski) oraz do sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej na której zapowiedziano budowę koalicji 276.

Zaproszenie do debaty przyjęli:
  • Bogusław Tomaszek, Prawo i Sprawiedliwość
  • Paweł Nakonieczny, Prawo i Sprawiedliwość
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie Jarosława Gowina
  • Ryszard Wilczyński, Koalicja Obywatelska
  • Witold Zembaczynski, Koalicja Obywatelska
  • Piotr Woźniak, Lewica
  • Tomasz Gabor, Solidarna Polska
  • Stanisław Rakoczy, Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka.

Zobacz także

2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »