Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja…
2021-01-31, 14:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka regionu

Niedzielna Loża Radiowa (31.01.2021)
Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W czwartek szpital odwiedził prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział zwiększenie ilości miejsc do 120 oraz inaugurację Rady ds. Ochrony Zdrowia w ramach nowej Narodowej Rady Rozwoju.

Jednym z pierwszych tematów, którymi zajmie się Rada będzie kwestia zwiększenia dostępności terapii rehabilitacyjnej dla osób po COVID-19.

Drugi temat poruszony w programie również związany jest z ochroną zdrowia. W mijającym tygodniu odwołano wicemarszałka zajmującego się tym zagadnieniem w zarządzie województwa. Roman Kolek wraca do pracy lekarza. Miał go zastąpić Rafał Bartek - lider Mniejszości Niemieckiej, ale jego powołanie na to stanowisko wstrzymano na miesiąc - z powodów formalno-prawnych - jak wyjaśniono. I chyba wygląda na to, że kandydatura Rafała Bartka nie jest już taka pewna.

Tak może wynikać z czwartkowej wypowiedzi Romana Kolka na naszej antenie
- To wewnętrzna sprawa Mniejszości Niemieckiej, kto zostanie następcą wicemarszałka Kolka - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. Komentując wizytę prezydent Andrzeja Dudy w szpitalu MSWiA w Głuchołazach stwierdził, że miała ona charakter wizerunkowy. - Ostatnio był nieaktywny politycznie, nie zawierał głosu w najważniejszych sprawach, nie interweniował w czasie kiedy mieliśmy protesty, problem ze szczepionkami, był schowany lub zajęty otwarciem sezonu narciarskiego - skwitował poseł PO. - Cieszę się, że szpital będzie zwiększał dostępność dla pacjentów a samorząd województwa przekazał ostatnio 5 mln złotych na ten szpital.

Ryszard Galla podziękował Romanowi Kolkowi za wieloletnią pracę w zarządzie regionu i przypomniał jego dokonania. - Rekomendowanym przez Mniejszość Niemiecką na jego zastępcę jest Rafał Bartek. W najbliższych dniach parę rzeczy wyjaśnimy i będziemy decydowali, czy będą inne propozycje kandydatów. Mamy wielu kandydatów, którzy z powodzeniem i z marszu mogą wejść i funkcję wicemarszałka realizować - podkreślił poseł Galla. Pytany o ocenę wizyty prezydenta w szpitalu w Głuchołazach stwierdził, że wolałby wizytę ministra spraw wewnętrznych. - Bo to jemu szpital podlega i mógłby przywieźć wsparcie finansowe - powiedział.

- Uważam, że to merytoryczne umiejętności, doświadczenie, wizja i plan powinny predestynować osobę na stanowisko wicemarszałka. Niedopuszczalnym jest, że osoba, która przychodzi, jest politycznie nadana - powiedział Michał Nowak z Solidarnej Polski. Przypomniał likwidację sanatoriów dla dzieci i pomysł zamknięcia SOR w szpitalu wojewódzkim. - Jeżeli nowym wicemarszałkiem będzie osoba mianowana po linii partyjnej sytuacja w służbie zdrowia będzie się pogarszała - dodał. Szpital w Głuchołazach jest nadzorowany przez MSWiA i jesteśmy pierwsi w Europie, którzy walczą z sytuacją pocovidową. I to jest aktywna polityka - mówił Michał Nowak.

- To była dla nas bardzo ważna wizyta głowy państwa - powiedziała Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości w Niedzielnej Loży Radiowej. Szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w Europie rozpoczął rehabilitację po covidową stacjonarną. - Czasami załamuję ręce nad tym co mówi opozycja. Zamiast cieszyć się z wielkiego sukcesu opolskiej jednostki, szukają dziury w całym - skomentowała głosy o tym, że Andrzej Duda nie "przywiózł" dodatkowego finansowania dla szpitala. To wstyd dla opolskich posłów opozycji - dodała.
- Wychodzę z założenia, że na stanowisku, która będzie zarządzała ochroną zdrowia w regionie powinien być specjalista - skomentowała zmiany personalne w zarządzie województwa.

- Gdyby przedstawiciele do sejmików wojewódzkich byli wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych nie byłoby tych wszystkich politycznych układanek - powiedział Paweł Kukiz z Kukiz'15. - Nie zastanawiamy się nad tym, co będzie się działo z opolską służbą zdrowia tylko kto będzie wicemarszałkiem - dodał. - To co mówi Solidarna Polska, to jest hipokryzja, kiedy mówią, że liczy się fachowość. To stoi w sprzeczności z tym co SP wykonała w Państwowym Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie zwalniając ichtiologa i zatrudniając dyrektora miejskiej strefy parkowania w Opolu - przypomniał. Pytany o szpital MSWiA w Głuchołazach zaznaczył, że od kilku miesięcy angażuje się w sprawę. Jestem umówiony z ministrem Kamińskim na rozmowę w sprawie szpitala. Mam z nim częsty kontakt. Obiecał, że przyjedzie do szpitala.

- To rzecz naturalna w samorządzie, to się zdarza w czasie kadencji - powiedział Piotr Woźniak z SLD, komentując zmiany personalne w zarządzie województwa.
- Chciałbym, żeby tego rodzaju wizyty niosły za sobą wymierne efekty - powiedział o wizycie prezydenta w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. - Oprócz zauważenia tego tematu przez prezydenta wymiernych efektów tej wizyty nie widzę - dodał.

- W ramach umowy koalicyjnej z Mniejszością Niemiecką umówiliśmy się, że to oni wyznaczają pierwszego wicemarszałka - przypomniał Marcin Oszańca z PSL. - Pojawiły się opinie prawne, które są sprzeczne. Poseł Ryszard Galla wystąpił o analizę do biura legislacji sejmu, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Bardzo mnie śmieszą słowa Solidarnej Polski, jeżeli chodzi o dopieranie z klucza partyjnego, bo to oni zasłynęli z takich działań, tak jak wspomniał poseł Kukiz. Dodał, że Zjednoczona Prawica rządzi w ośmiu województwach i w żadnym z nich nie za służbę zdrowia nie odpowiada osoba, która ma wykształcenie medyczne lub, która miała doświadczenie w zarządzaniu ochroną zdrowia - podkreślił. Dodał, że wizyta prezydenta w szpitalu w Głuchołazach nic nie wniosła. - Rzadko zabiera głos w sprawach zdrowotnych, zasłyną przekazaniem 2 mld na TVP zamiast na opiekę zdrowotną. To pokazuje skalę pieniędzy na jakie ma wpływ. Zarząd województwa opolskiego przeznaczył 129 mln złotych na szpitale w całym województwie nie tylko mu podległe, w tym 5 mln dla szpitala w Głuchołazach - przypomniał.

Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że PiS nie bierze udziału w zmianach personalnych w zarządzie województwa a stanowisko wicemarszałka zajmie kompetentna osoba. - Zdziwiony jestem wypowiedziami poprzedników, że prezydent nie przywiózł żadnego czeku. Litości, prezydent nie jest od finansowania służby zdrowia. Padły też konkrety: zwiększenie ilości miejsc na rehabilitacji, inauguracja rady ds. ochrony zdrowia.

- Koalicja, którą mamy w sejmiku jest transparentna i jeśli pojawia się cień wątpliwości będziemy ją wyjaśniać - powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej, komentując zmiany personalne w zarządzie województwa. - Jeśli chodzi o jego kompetencję to nie boję się o to. Potrafi zarządzać dużymi gremiami. - Wizytę prezydenta w Głuchołazach porównuję do wizyty księdza po kolędzie - skwitował.

Zobacz także

2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »