Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja…
2021-01-31, 14:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka regionu

Niedzielna Loża Radiowa (31.01.2021)
Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W czwartek szpital odwiedził prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział zwiększenie ilości miejsc do 120 oraz inaugurację Rady ds. Ochrony Zdrowia w ramach nowej Narodowej Rady Rozwoju.

Jednym z pierwszych tematów, którymi zajmie się Rada będzie kwestia zwiększenia dostępności terapii rehabilitacyjnej dla osób po COVID-19.

Drugi temat poruszony w programie również związany jest z ochroną zdrowia. W mijającym tygodniu odwołano wicemarszałka zajmującego się tym zagadnieniem w zarządzie województwa. Roman Kolek wraca do pracy lekarza. Miał go zastąpić Rafał Bartek - lider Mniejszości Niemieckiej, ale jego powołanie na to stanowisko wstrzymano na miesiąc - z powodów formalno-prawnych - jak wyjaśniono. I chyba wygląda na to, że kandydatura Rafała Bartka nie jest już taka pewna.

Tak może wynikać z czwartkowej wypowiedzi Romana Kolka na naszej antenie
- To wewnętrzna sprawa Mniejszości Niemieckiej, kto zostanie następcą wicemarszałka Kolka - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. Komentując wizytę prezydent Andrzeja Dudy w szpitalu MSWiA w Głuchołazach stwierdził, że miała ona charakter wizerunkowy. - Ostatnio był nieaktywny politycznie, nie zawierał głosu w najważniejszych sprawach, nie interweniował w czasie kiedy mieliśmy protesty, problem ze szczepionkami, był schowany lub zajęty otwarciem sezonu narciarskiego - skwitował poseł PO. - Cieszę się, że szpital będzie zwiększał dostępność dla pacjentów a samorząd województwa przekazał ostatnio 5 mln złotych na ten szpital.

Ryszard Galla podziękował Romanowi Kolkowi za wieloletnią pracę w zarządzie regionu i przypomniał jego dokonania. - Rekomendowanym przez Mniejszość Niemiecką na jego zastępcę jest Rafał Bartek. W najbliższych dniach parę rzeczy wyjaśnimy i będziemy decydowali, czy będą inne propozycje kandydatów. Mamy wielu kandydatów, którzy z powodzeniem i z marszu mogą wejść i funkcję wicemarszałka realizować - podkreślił poseł Galla. Pytany o ocenę wizyty prezydenta w szpitalu w Głuchołazach stwierdził, że wolałby wizytę ministra spraw wewnętrznych. - Bo to jemu szpital podlega i mógłby przywieźć wsparcie finansowe - powiedział.

- Uważam, że to merytoryczne umiejętności, doświadczenie, wizja i plan powinny predestynować osobę na stanowisko wicemarszałka. Niedopuszczalnym jest, że osoba, która przychodzi, jest politycznie nadana - powiedział Michał Nowak z Solidarnej Polski. Przypomniał likwidację sanatoriów dla dzieci i pomysł zamknięcia SOR w szpitalu wojewódzkim. - Jeżeli nowym wicemarszałkiem będzie osoba mianowana po linii partyjnej sytuacja w służbie zdrowia będzie się pogarszała - dodał. Szpital w Głuchołazach jest nadzorowany przez MSWiA i jesteśmy pierwsi w Europie, którzy walczą z sytuacją pocovidową. I to jest aktywna polityka - mówił Michał Nowak.

- To była dla nas bardzo ważna wizyta głowy państwa - powiedziała Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości w Niedzielnej Loży Radiowej. Szpital MSWiA w Głuchołazach jako pierwszy w Europie rozpoczął rehabilitację po covidową stacjonarną. - Czasami załamuję ręce nad tym co mówi opozycja. Zamiast cieszyć się z wielkiego sukcesu opolskiej jednostki, szukają dziury w całym - skomentowała głosy o tym, że Andrzej Duda nie "przywiózł" dodatkowego finansowania dla szpitala. To wstyd dla opolskich posłów opozycji - dodała.
- Wychodzę z założenia, że na stanowisku, która będzie zarządzała ochroną zdrowia w regionie powinien być specjalista - skomentowała zmiany personalne w zarządzie województwa.

- Gdyby przedstawiciele do sejmików wojewódzkich byli wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych nie byłoby tych wszystkich politycznych układanek - powiedział Paweł Kukiz z Kukiz'15. - Nie zastanawiamy się nad tym, co będzie się działo z opolską służbą zdrowia tylko kto będzie wicemarszałkiem - dodał. - To co mówi Solidarna Polska, to jest hipokryzja, kiedy mówią, że liczy się fachowość. To stoi w sprzeczności z tym co SP wykonała w Państwowym Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie zwalniając ichtiologa i zatrudniając dyrektora miejskiej strefy parkowania w Opolu - przypomniał. Pytany o szpital MSWiA w Głuchołazach zaznaczył, że od kilku miesięcy angażuje się w sprawę. Jestem umówiony z ministrem Kamińskim na rozmowę w sprawie szpitala. Mam z nim częsty kontakt. Obiecał, że przyjedzie do szpitala.

- To rzecz naturalna w samorządzie, to się zdarza w czasie kadencji - powiedział Piotr Woźniak z SLD, komentując zmiany personalne w zarządzie województwa.
- Chciałbym, żeby tego rodzaju wizyty niosły za sobą wymierne efekty - powiedział o wizycie prezydenta w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. - Oprócz zauważenia tego tematu przez prezydenta wymiernych efektów tej wizyty nie widzę - dodał.

- W ramach umowy koalicyjnej z Mniejszością Niemiecką umówiliśmy się, że to oni wyznaczają pierwszego wicemarszałka - przypomniał Marcin Oszańca z PSL. - Pojawiły się opinie prawne, które są sprzeczne. Poseł Ryszard Galla wystąpił o analizę do biura legislacji sejmu, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Bardzo mnie śmieszą słowa Solidarnej Polski, jeżeli chodzi o dopieranie z klucza partyjnego, bo to oni zasłynęli z takich działań, tak jak wspomniał poseł Kukiz. Dodał, że Zjednoczona Prawica rządzi w ośmiu województwach i w żadnym z nich nie za służbę zdrowia nie odpowiada osoba, która ma wykształcenie medyczne lub, która miała doświadczenie w zarządzaniu ochroną zdrowia - podkreślił. Dodał, że wizyta prezydenta w szpitalu w Głuchołazach nic nie wniosła. - Rzadko zabiera głos w sprawach zdrowotnych, zasłyną przekazaniem 2 mld na TVP zamiast na opiekę zdrowotną. To pokazuje skalę pieniędzy na jakie ma wpływ. Zarząd województwa opolskiego przeznaczył 129 mln złotych na szpitale w całym województwie nie tylko mu podległe, w tym 5 mln dla szpitala w Głuchołazach - przypomniał.

Dariusz Byczkowski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że PiS nie bierze udziału w zmianach personalnych w zarządzie województwa a stanowisko wicemarszałka zajmie kompetentna osoba. - Zdziwiony jestem wypowiedziami poprzedników, że prezydent nie przywiózł żadnego czeku. Litości, prezydent nie jest od finansowania służby zdrowia. Padły też konkrety: zwiększenie ilości miejsc na rehabilitacji, inauguracja rady ds. ochrony zdrowia.

- Koalicja, którą mamy w sejmiku jest transparentna i jeśli pojawia się cień wątpliwości będziemy ją wyjaśniać - powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej, komentując zmiany personalne w zarządzie województwa. - Jeśli chodzi o jego kompetencję to nie boję się o to. Potrafi zarządzać dużymi gremiami. - Wizytę prezydenta w Głuchołazach porównuję do wizyty księdza po kolędzie - skwitował.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »