Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz…
2021-01-24, 14:30 Autor: Joanna Matlak

Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj!

Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj!
Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem w niedzielę w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali jego uwolnienia. Europosłowie wezwali państwa członkowskie i Komisję Europejską do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w polityce zagranicznej i przy projektach takich jak Nord Stream 2, którego budowa - jak podkreślili - musi być natychmiast wstrzymana. Europosłowie uważają, także, że Unia powinna opracować nową strategię kontaktów z Rosją, która będzie koncentrować się przede wszystkim na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego. Naszych gości pytaliśmy czy rezolucja ma jakiekolwiek znaczenie, co dalej z Aleksiejem Nawalnym, jaka może być rola nowego prezydenta USA Joe Biden'a w kwestii gazociągu północnego.
- Rezolucja jest spóźniona i ma charakter symboliczny - mówił Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości. Parlament Europejski ma bardzo ograniczoną rolę jeśli chodzi o legislację. Jest to też smutne, bo Nord Stream 2 to inwestycja ewidentnie wzmacniająca relacje bilateralne i gospodarcze między Niemcami a Rosją. Pamiętajmy, że inwestycja jest już na finiszu, więc w takiej czy innej formie będzie zakończona – mówił Kawa.

- Bez wątpienia rezolucja to krok w dobrą stronę, niestety zgodzę się, że ma tylko wymiar symboliczny i nie ma mocy wiążącej, a przecież niezależność energetyczna to polska racja stanu. W ostatnich 15 latach wiele zrobiliśmy w tej kwestii, warto przypomnieć budowę terminala w Świnoujściu, import skroplonego gazu z USA, rozwój OZE czy modernizację sieci przesyłowych. Tutaj rząd oraz opozycja mówią jednym głosem, różnimy się tylko w kwestii akcentów - mówił Tomasz Kostuś, poseł PO (Koalicja Obywatelska), na co odpowiedział mu potem Marek Kawa z PiS.

- W polityce rzadko cokolwiek dzieje się przypadkiem – ocenił z kolei Stanisław Rakoczy, prezes PSL w regionie. – Pewnie gdyby nie to, że Nawalny wrócił do Rosji i został aresztowany, to nie wiem czy ta rezolucja dotycząca Nord Stream 2 w ogóle by powstała. Myślę, że to bezpośrednia reakcja na łamanie praw człowieka. Ale teraz jest już za późno, inwestycja jest prawie gotowa i wszystko zależy od woli politycznej i sztuki dyplomacji, bo Unia może mieć tutaj pewne argumenty. Oczywiście, ukończenie Nord Stream 2 nie jest dla Polski korzystne – mówił Rakoczy.

- Rezolucja z definicji nie jest wiążąca, to jest 6 stron kartek papieru, a o Nord Stream jest jedno zdanie. To jest tylko wyrażenie woli, ale jest to wezwanie skierowane w stronę RFN. IJuż mamy przecież odpowiedź na tę rezolucję, kanclerz Merkel powiedziała wyraźnie, że nie widzi powodu dla którego należałoby inwestycję przerwać. Ja się jej nie dziwię, bo inwestycja jest na końcówce. Rezolucja jest przejawem tego jak Parlament Europejski jest bezsilny w niektórych kwestiach – ocenił Jerzy Czerwiński, senator PiS.

- Zgadzam się co do definicji rezolucji, ona ma charakter życzeniowy, ogólny i mało skuteczne. Jak dla mnie ma jednak istotne znacznie bo to sygnał dla członków UE, że powinny być poczynione pewne działania konsolidujące państwa członkowskie w polityce zagranicznej. Jeśli popatrzymy na poprzednie rezolucje, nawet w stosunku do Rosji, to one mają taki sam charakter i mamy widoczny deficyt jeśli chodzi o konkretne stanowisko UE w sprawach zagranicznych – powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Zgoda, że stanowisko PE ma raczej postać tylko deklaratywną. Stanowisko UE jest bardzo miękkie. Nnów pojawia się kwestia w zdefiniowaniu Unii jako bytu politycznego – zwrócił uwagę Piotr Pancześnik z Porozumienia.

- Popatrzyłbym nieco szerzej na stosunki międzynarodowe i układ sił w świecie, bo przy okazji tak gigantycznych projektów państwa, które się liczą to Rosja, Niemcy i USA. Bitwa o interesy rozgrywa się między tymi 3 państwami, a kwestia polityki Unii Europejskiej czy polityki między krajami UE to co innego – ocenił Paweł Kampa z SLD (Lewica).

- Polityka międzynarodowa to splot wielu deklaracji i wypowiedzi, które budują całokształt tej polityki. To jest umiejętność budowania mniejszych i większych sojuszy, zobaczmy, że Rosjanie próbowali otruć Nawalnego, Niemcy go wyleczyli i to nie przeszkadza, by Niemcy z Rosją budowali razem gazociąg. Polityka międzynarodowa to dbanie o biznes narodowy i o swoją przewagę. I to też nie tak, że Trump blokował Nord Stream, bo kochał Polskę, tylko USA miały w tym interes, bo mają u siebie nadwyżkę gazu na rynku, a Polska wydaje się być dobrym odbiorcą z racji gazo portu w Szczecinie – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej (Koalicja Obywatelska).

Zobacz także

2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »