Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście 'Niedzielnej Loży Radiowej' o szczycie unijnym…
2020-12-13, 13:44 Autor: Joanna Matlak

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020)
W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe. Mechanizm warunkowości został jednak obwarowany konkluzjami szczytu. Przez te zapisy Polska i Węgry wycofały się z weta. Na ten temat rozmawialiśmy z naszymi gośćmi.
– Cieszę się, że te pieniądze, które są zagwarantowane w budżecie trafią do Polaków i dzięki rozsądnemu wydawaniu będzie nam się żyło lepiej. Według mnie te negocjacje powinny być prowadzone w lipcu i wówczas zabrakło strategii negocjacyjnej ze strony premiera, bo ten zajmował się sprawami wewnętrznymi i wojenką w Zjednoczonej Prawicy – mówił Piotr Wach z Koalicji Obywatelskiej.

– Powinniśmy się skupić na tym co nas czeka w najbliższych miesiącach i latach, trzeba odbudować gospodarkę z wykorzystaniem środków unijnych i zaangażowaniem samorządowców, którzy od paru tygodni prowadzą narrację antyrządową i straszą wyjściem z UE. Nasz premier pojechał do Brukseli w obronie interesów Polski – mówił z kolei Powiedział Paweł Nakonieczny z PiS.

– Zwieńczono pewne dzieło z pewnymi problemami, są środki i możliwości, ale okupione pewnymi stratami i to dosyć istotnymi dla Polski – stwierdził Antoni Konopka z PSL. Można zapytać czy potrzebna była ta szarpanina i nerwy? – pytał Konopka.

– Ja mam pewną satysfakcję, bo od tygodni mówiłem, że nie będzie żadnego weta i dojdzie do kompromisu, mówiłem, że trzeba wspierać polski rząd bez względu na to jaki on jest, bo nie znaliśmy kulis i ważnych negocjacji, a to była kwestia interesu państwa – powiedział Paweł Kukiz z Kukiz’15.

– Mogę pogratulować premierowi efektu jaki został osiągnięty, co do zasady powinniśmy stać murem za rządem, ale za rządem, który też reprezentuje te wartości, które są także moimi wartościami – powiedział Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

– Ja już premierowi gratulowałem w lipcu, kiedy wrócił z Brukseli z projektem budżetu i większość klasy politycznej mówiła, że to sukces. Gratuluję, że pokonał w sobie fobię antyunijną, kompleksy i uprzedzenia i że nie dał się wciągnąć w grę Zbigniewa Ziobry – powiedział z kolei Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Rozporządzenie, które łączy wydatkowanie środków unijnych z praworządnością nie zmieniło się ani o przecinek. Owszem, dołączone pewne deklaracje interpretacyjne, które mają zawęzić pojęcia praworządności, ale rozporządzenie wprowadza niejako tylnymi drzwiami poza traktatowe karanie państwa. Ja się cieszę, że ta kwestia zostanie poddana badaniom przez TSUE – mówił Sławomir Batko z Solidarnej Polski.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Paweł Nakonieczny (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Paweł Kukiz (Kukiz'15),
  • Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka),
  • Antoni Konopka (Polskie Stronnictwo Ludowe),
  • Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska),
  • Sławomir Batko (Solidarna Polska).

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »