Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-11-29, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020
O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii koronawirusa, rozmawiali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej. Uchwała Sejmu popiera veto rządu Mateusza Morawieckiego, Senat jest mu przeciwny. Czy to zgodne ze standardami politycznymi? Czy szkodzi strategii negocjacyjnej?
- Na pewno nie jest normalne, że politykę międzynarodową próbuje prowadzić Senat, który żadnych kompetencji nie posiada - mówił senator Jerzy Czerwiński (PiS), podkreślając, że najgorsze w jego opinii jest to, że te obie opinie są rozbieżne.

- Senat jest instytucją publiczną, drugą izbą parlamentu i w mojej ocenie Senat ratuje resztki polskiego honoru na arenie międzynarodowej - stwierdził Robert Węgrzyn (PO), który wskazał, że w sprawie publicznie wypowiadał się minister sprawiedliwości Z.Ziobro, więc dlaczego nie miałby tego robić Senat?

- Zacznijmy od tego, że samo veto nie jest w UE żadnym nowym narzędziem, korzystają z niego państwa europejskie od wielu lat. Tym razem złamano ustalenia ze szczytu lipcowego - mówił Sławomir Batko (Solidarna Polska), uznając, że postawa opozycji i Senatu szkodzi negocjacjom.

- Senat ma prawo zabierać głos. Według mnie marszałek Grodzki wychodzi na męża stanu, a Senat na głos rozsądku, ponieważ to nie jest spór Polska kontra UE a spór PiS kontra reszta świata - stwierdził Szymon Godyla (.N).

- Sytuacja absolutnie niedopuszczalna. Rozumiem, że wolą większości senatorów jest to, by decyzje zapadały nie wolą obywateli i Sejmu, lecz wolą brukselskich urzędników. Natomiast Senat przedkłada swoje partykularne interesy, a w gruncie rzeczy interes opozycji, ponad interes narodowy - powiedział Wojciech Komarzyński (PiS).

- Przede wszystkim zawsze będziemy popierać każde działania rządu, które będą dążyć do zachowania suwerenności Polski - zapowiadał przedstawiciel Kukiz'15 Robert Tistek, stwierdzając, że spory wewnętrzne nie powinny być wynoszone na zewnątrz, a te dwie sprzeczne uchwały izb parlamentu tak można traktować.

- Są rzeczy, które idą w świat. Podobna sytuacja jest z tą uchwałą Senatu, która z pewnością będzie przez polityków unijnych i światowych opiniowana - stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Jego zdaniem uchwała Senatu spowoduje, że opinia zagraniczna będzie się zastanawiać co dzieje się w Polsce.

- Mi osobiście ten dwugłos nie przeszkadza. Należy użyć wszystkich instrumentów demokratycznych - wskazywał Piotr Woźniak (Lewica), mówiąc też, że Senat ma kompetencje, by wzywać o opamiętanie. Uznał również, że unijne veto to zasłona dymna mająca przykryć kłopoty gospodarcze kraju.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej 2021-01-01, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z dnia 1 stycznia 2021 roku Jak sobie radził sektor obywatelski w trudnym, pandemicznym 2020 roku? Jak działały opolskie organizacje pozarządowe, jakie trudności napotykały? Czy rok… » więcej 2020-12-27, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" (27.12.2020) Rok 2020 w polityce – jaki był okiem naszych opolskich polityków? Jakie wydarzenia były najważniejsze? Czy wpłyną na przyszły rok? » więcej 2020-12-26, godz. 12:30 Dr Marek Kawa gościem Świątecznej Loży Radiowej (26.12.2020) Kupują na potęgę, jedzą indyka, a Wigilię spędzają w restauracji – w "Świątecznej Loży Radiowej" rozmawiamy o tym, jak Amerykanie spędzają Święta… » więcej 2020-12-22, godz. 09:51 Świąteczna Loża Radiowa - Ks. dr Arnold Drechsler przypomina historię Caritasu W Świątecznej Loży Radiowej przypomnimy historię Caritasu… Jak to się zaczęło? Na czym polegały pierwsze działania pomocowe i jak tworzyły się struktury… » więcej 2020-12-20, godz. 13:17 "Niedzielna Loża Radiowa" (20.12.2020) - zobacz i posłuchaj Tylko 17% Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie. 38% Polaków… » więcej 2020-12-13, godz. 13:44 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczycie unijnym w Brukseli (13.12.2020) W ramach budżetu i funduszu odbudowy do 2027 Polska może liczyć na 770 mld złotych. Częścią porozumienia jest też rozporządzenie praworządnościowe… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »