Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-10-11, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020
Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została przerwana dzisiejszą statystyką. Dziś (11.10) odnotowano 4178 przypadków zakażenia. Nasi goście dyskutowali o jesiennej strategii walki z koronawirusem, którą w sobotę wygłosił premier i minister zdrowia. Już od soboty w całej Polsce wprowadzono żółtą strefę, obowiązuje zakrywanie nosa i ust, nie ma jednak decyzji o nauczaniu zdalnym w szkołach.
Zaproszenie do dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej przyjęli: Krzysztof Grabowiecki (PiS), Szymon Godyla (Nowoczesna, KO), Aleksander Bugla (PiS), Michał Nowak (Solidarna Polska), Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska, KO), Robert Tistek (Kukiz’15) i Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- Na podstawie danych z dwóch dni trudno prognozować czy to dobry zwiastun, miejmy nadzieję, że ta liczba zakażeń będzie spadała. Mamy do czynienia z sytuacją o której mówiono w 1 półroczu pandemii, a większa ilość zakażeń jest spowodowana większą ilością testów i rozluźnieniem dyscypliny. Teraz mamy już odniesienie z pierwszego półrocza i uważam, że nowa strategia to dobra droga – mówił Krzysztof Grabowiecki z PiS.

- Nasz szczyt to 5300 zakażeń i martwi mnie to, że liczba ozdrowieńców nie rośnie tak szybko jak liczba nowych zachowowań, a to oznacza, że więcej ludzi będzie w systemie. W kolejkach do SOR-u umierają ludzie. Mając taki rząd jaki mamy, ja nie czuję się bezpiecznie - mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Jesteśmy bogatsi o doświadczenie z poprzedniego półrocza i wiemy, że następny lockdown nie byłby żadnym rozwiązaniem dla nas wszystkich, dlatego analizując sytuacje musimy powoli starać się wprowadzać pewne środki, które pozwolą zrównoważyć działania osadzone w pewnej rzeczywistości gospodarczej i społecznej. Dzisiaj to co możemy zrobić to zastosować się do zasad DDM - stwierdził Aleksander Bugla z PiS.

Robert Tistek z Kukiz’15 zwracał uwagę na nieścisłość prawa w walce z pandemią. – Sądy odrzucają większość pozwów i mandatów nakładanych przez policję. Wystarczyłoby stosować się do prawa, które obowiązuje. Wystarczy dobrze stanowić prawo, a nie na kolanie – dodał Tistek.

- Zróbmy wszystko, żeby nie trafić w objęcia sytemu ochrony zdrowia, bo to najgorsze co może nam się zdarzyć. Ten system przy staraniach personelu jest rozsadnikiem COVID-a. Nie udało się doprowadzić do sytuacji w której system jest odporny na samozakażenie. W mojej ocenie rząd nie ma żadnej strategii, jest tylko zarządzenie kryzysowe - mówił Ryszard wilczyński z Platformy Obywatelskiej.

- Po stronie Nowoczesnej widzimy typowe straszenie, a wystarczy popatrzeć na dzień dzisiejszy, bo w Polsce jest 5 tys. zakażeń, we Francji jest 26 tys. dziennie, więc miejmy tę skalę porównawczą. W sytuacji w której jesteśmy, jedną z najważniejszych rzeczy jest zdrowy rozsądek i spokój, a nie sianie paniki - mówił Michał Nowak z Solidarnej Polski.

- Zgodzę się, że rzeczywiście strategii nie ma albo jest w zależności od tego jaką mamy sytuację. Z początkiem roku premier często rzucał cyfry, które występowały po stronie niemieckiej, a dzisiaj kiedy powinniśmy powiedzieć, że „mądry Polak po szkodzie”, to my przekraczamy te stany jakie są na terenie Niemiec. Tutaj potrzeba wspólnego działania, począwszy od każdego obywatela - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »