Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz…
2020-08-23, 13:36 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020
Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach podyskutowali w Niedzielnej Loży Radiowej przedstawiciele partii obecnych w parlamencie.Naszymi gośćmi byli:
Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego
Piotr Wach z Nowoczesnej
Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej
Sławomir Batko z Solidarnej Polski
Paweł Nakonieczny z Prawa i Sprawiedliwości
Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej
- To zamieszanie to troszkę efekt wcześniejszych działań Prawa i Sprawiedliwości – zarzucił Piotr Wach.

Wrócił do podwyżek i premii, jakie swoim ministrom przyznała swego czasu premier Beata Szydło. Jednocześnie P. Wach podkreślił, że dochodzi do absurdu, gdyż nowy minister zdrowia będzie zarabiał o połowę mniej niż zarabiał na poprzednim swoim stanowisku prezesa NFZ. Na gość ma nadzieję, że po pandemii będzie możliwość transparentnych rozmów w sprawie podwyżek dla najważniejszych osób w państwie.

- Płace dla parlamentarzystów i najwyższych polityków w państwie, ale także dla samorządowców od dłuższego czasu są zamrożone - przypomniał Paweł Nakonieczny.

Dodał, że w całej gospodarce płace rosną – jednak nie dla polityków i w administracji. To powoduje odpływ kadry. Fachowcy odchodzą głównie do biznesu. Podkreślił, że niewiele w polityce jest takich osób jak premier Mateusz Morawiecki, który poza polityką się wzbogacił i może dzisiaj służyć Polsce.

- Myślę, że w społeczeństwie nigdy nie będzie szerokiego konsensusu dla podwyżki pensji dla polityków – powiedział Sławomir Batko.

W jego przekonaniu wynika to z braku społecznego zaufania do polityków. Jednak kwestia ewentualnych podwyżek, jaką procedowano w sejmie i senacie była wynikiem konsensusu największych sił politycznych. Zdaniem naszego gościa podwyżki powinny nastąpić – do dyskusji jest kwestia w jakiej wysokości i dla kogo.

- Panowie proszę nie mówić, że to nie jest wasza inicjatywa – zarzucił politykom Zjednoczonej Prawicy Robert Węgrzyn.

Przyznał, że wyborcy przez długi okres nie wybaczą politykom Koalicji Obywatelskiej tego, iż podnieśli ręce głosując za tą ustawą. Nie wybaczą im też tego, że weszli w układ z Prawem i Sprawiedliwością. Kierownictwo Platformy Obywatelskiej popełniło błąd i wycofało się z tego projektu.

- Pieniądze zawsze emocje wzbudzały, wzbudzają i wzbudzać będą – zastrzegł Marcin Oszańca.

Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że pensje osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie są zdecydowanie za niskie. Widać to w rządzie jak i w samorządzie. Po prostu brakuje wykwalifikowanych kadr, które chcą pracować w resortach, gdy w biznesie mogą zarobić znacznie więcej. Trzeba zmienić w tej mierze politykę informacyjną.

- Powiązanie pensji osób najważniejszych w państwie ze średnią płacą krajową jest najlepszym rozwiązaniem - podkreślił Roman Kolek.

Dzisiaj sytuacja wymaga regulacji, aby nie dochodziło do absurdów, gdy minister czy wiceminister zarabiają mniej od dyrektorów departamentów. Pomysł z wprowadzeniem ustawy pod obrady sejmu obliczony był na szybką ścieżkę legislacyjną. Jednak rekcja społeczna wykazała, że w obecnej dobie podobne pomysły muszą być konsultowane ze społeczeństwem.

Zobacz także

2020-09-13, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w… » więcej 2020-09-06, godz. 14:32 Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej 2020-08-30, godz. 12:39 Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA] To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980… » więcej 2020-08-16, godz. 14:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Świąteczna Loża Radiowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją 100-lecie Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja do tego, by prześledzić uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Omówić jej znaczenie tak dla… » więcej 2020-08-09, godz. 14:20 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Najważniejsze ustawy, ideologiczne spory, wszystkie problemy Opolszczyzny – co myślą o nich najpoważniejsze partie? O to pytaliśmy ich przedstawicieli w… » więcej 2020-08-02, godz. 13:32 Niedzielna Loża Radiowa z 2 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wróciliśmy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. 2 sierpnia nasi goście skomentowali… » więcej 2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***