Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 16 sierpnia 2020 - zobacz…
2020-08-16, 14:10 Autor: Witold Żurawicki

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020
Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna wystąpić Polska? Między innymi na te pytania staraliśmy się odpowiedzieć w Niedzielnej Loży Radiowej.
- Protesty na Białorusi wzięły się w problemów gospodarczych tego państwa – powiedział Kewin Adamczyk.

Wyjaśnił, że swego czasu Białoruś osiągnęła poziom życia wyższy niż na przykład Litwa czy Ukraina. Jednak uzależnienie gospodarcze od Rosji, zwłaszcza surowcowe, spowodowało znaczny spadek poziomu życia. Rosja zakręciła kurki i anachroniczna gospodarka rady nie daje.

- Ja bym nie pytał dlaczego, ale kiedy – zastrzegł Ryszard Galla, omawiając obecne protesty na Białorusi.

Dodał, że po prostu u naszego wschodniego sąsiada nastąpiło przesilenie Naturalne, biorąc poprawkę na to, co kiedyś stało się w Polsce, krajach nadbałtyckich czy na Ukrainie. Dzisiaj na Białorusi do głosu doszło młode okolenie, które chce żyć, tak jak większość Europejczyków.

- Koniec Łukaszenki, przy problemach ekonomicznych, nastąpił w momencie, gdy wstrzymał proces integracji z Rosji - podkreślił Piotr Pancześnik.

Przypomniał, że kontredans Putina i Łukaszenki trwa od dekad. I faktem jest, że na razie głównym rozgrywającym w sprawie Białorusi jest Moskwa. I będzie chciała taką rolę odgrywać. Nasz gość zastrzegł, że wprowadzenie sankcji gospodarczych przez Unię Europejską byłoby rozwiązaniem ostatecznym.

- Nie ma co ukrywać – przez ponad 20 lat Białoruś praktycznie zniknęła z polskiej polityki – podniósł Antoni Konopka.

Przypomniał, że niektórzy wysoko postawieni przedstawiciele polskich władz po powrocie z Białorusi przedstawiali tamtego dyktatora w ciepłych barwach. A przecież skoro po 26. latach rządów Łukaszenka zdecydował się zorganizować kolejne wybory, to jasne było, że zostaną one sfałszowane. Żaden dyktator nie organizuje uczciwych wyborów.

- Rozwój sytuacji na Białorusi jest szczególnie ważny dla Polski z kilku powodów – podkreślił Tomasz Kostuś.

Pierwszy: to nasz sąsiad. Poza tym sąsiad UE. Drugi: po raz pierwszy protesty wystąpiły na taką skalę. Trzeci: to kwestia bezpieczeństwa Polski. Stabilna i demokratyczna Białoruś jest nam szczególnie potrzebna, więc należy utrwalać tamtejsze procesy demokratyczne. Nasz gość pochwalił reakcje i propozycje rozwiązania spraw Białoruskich ze strony władz polskich.
W Studiu Plenerowym Radia Opole gośćmi byli:
  • Kewin Adamczyk, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Antoni Konopka, Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie,
  • Tomasz Kostuś, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »