Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz…
2020-07-26, 13:43 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM]
W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę korupcyjną związaną z byłym ministrem Sławomirem N. oraz ocenili wyniki szczytu Unii Europejskiej.

A gośćmi Witolda Żurawickiego byli: Piotr Wach (Nowoczesna.), Paweł Kampa (SLD) Tomasz Gabor (Solidarna Polska), Marcin Oszańca (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Jerzy Czerwiński (PiS).
- Każde euro, każda kwota, która została wynegocjowana na szczycie bardzo cieszy, bo każde euro wspiera polska gospodarkę, zwłaszcza w dobie koronawirusa – powiedział Marcin Oszańca. Zaznaczył, że skoro nie ma dalszych planów psucia wymiaru sprawiedliwości po stronie rządzących, to nie ma powodu do obaw rzez powiązaniem wypłaty tych funduszy z ta zwaną praworządnością.

- Praworządność wcale nie jest tutaj zagrożona – zastrzegł - Tomasz Gabor. Wyjaśnił, że ta kwestia jest uregulowana w dwóch przepisach. Do tego dochodzi konieczność przegłosowana przez większość kwalifikowaną, co wydaje się niemożliwe. Jego zdaniem siła argumentów, dobre sojusze potrafią czynić cuda. Sam wynik szczytu uznał za wieki sukces Polski.

- Te negocjacje były sukcesem całej Unii Europejskiej, w tym Polski. Są sukcesem Polaków, bo jesteśmy w UE – ocenił z kolei Ryszard Wilczyński. Podkreślił, że to także efekt zabiegów prezydencji niemieckiej i szefowej KE. Omówił szereg zastrzeżeń, jakie są zawarte w porozumieniu, ale dodał, że Polska pokazała już, iż potrafi wykorzystać pieniądze unijne. Jest spokojny o racjonalne ich wykorzystanie.

- Mam nadzieję, że nikt przy tym stole, że są to największe środki, jakie Polska dostała i największe, jakie dostanie jakiekolwiek państwo z członków UE – podkreślił Jerzy Czerwiński. Jednocześnie spytał, ile trzeba me złej woli wobec rządzących i rodaków, by ten sukces próbować podważać. Przecież wszyscy z nich skorzystamy. Wyjaśnił, że zapisy mówiące o powiązaniu wypłaty z kwestią tzw. Praworządności są teraz bardzo nieprecyzyjne.

- Niewątpliwie ten szczyt pokazuje, że decyzja Polaków z roku 2003 o wejściu do Unii Europejskiej była najlepszą z możliwych z punktu widzenia całych pokoleń – przypomniał Piotr Wach. Wyjaśnił, że mamy do czynienia z dwoma pulami pieniędzmi. Pierwsza to ramowy budżet UE. Druga to fundusz na odbudowę gospodarek po koronawirusie. Nasz gość spytał, czy te środki nie mogły być jednak większe i czy nasi negocjatorzy nie skoncentrowali się jedynie na środkach na odbudowę?

- Trzeba wszystko wypośrodkować. Pieniądze są większe, ale dlatego, że są przeznaczone na walkę z koronawirusem - ocenił Paweł Kampa. Jego zdaniem teraz cały szkopuł tkwi w tym, byśmy je racjonalnie wydatkowali, bo sporo ich można zmarnować. Jeśli zaś chodzi o kwestię tzw. Praworządności, to jest to instrument niejasny, zagrażający nie tylko Polsce, ale też innym krajom - członkom UE. Lewica uważa, że lepiej, by takie zapisy jednak istniały.

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »