Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku…
2019-11-24, 13:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj!
Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum zaufania. O głównych założeniach rządu, o planach na rozpoczętą kadencję, o tym co było, a czego zabrakło w programowym przemówieniu Prezesa Rady Ministrów, porozmawialiśmy z opolskimi politykami.
Politycy zapytani o pozytywne aspekty wygłoszonego exposé wskazywali:

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Można powiedzieć, że jest w nim dużo pozytywów, a można powiedzieć, że nic w nim nie ma. Bardziej chciałbym je oceniać po roku działalności rządu. Mając na uwadze doświadczenie minionych czterech lat, podchodzę do tego exposé bardzo ostrożnie.

Jan Zimoch (Porozumienie): Najważniejszą kwestią, którą poruszył Premier w swoim exposé jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz problematyczna w Polsce i mam nadzieję, że sytuacja takich osób zostanie znacznie poprawiona.

Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Będzie ciężko znaleźć coś dobrego, bo są same hasła, nieobudowane konkretnymi rozwiązaniami. Co to znaczy, że „zaproponujemy dodatkowe ulgi i ułatwienia dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci”? Jakie ulgi? Jakie ułatwienia?

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Jako mieszkaniec Kędzierzyna wskażę na program „Czyste powietrze”, który pojawił się w exposé. Dla nas jest to bardzo ważne, bo mamy problem z licznymi substancjami emitowanymi do atmosfery. Ucieszyła mnie zapowiedź kontynuacji programu.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Podobała mi się jedna rzecz. Pochodzę z obiegu gospodarczego i na pewno estoński CIT to jest dobry pomysł. Chodzi o to, by dopiero dywidenda była opodatkowana, ale jeśli zysk zostaje w przedsiębiorstwie, to nie jest opodatkowany. To dobra droga szczególnie dla przemysłowców.

Longin Bartnik (Konfederacja): Premier w swoim exposé wymienił dziesięć razy słowo „dobrobyt” i raz określenie „cud gospodarczy”. I to jest pozytyw. Pozytywem będzie też, jeśli w pierwszym roku dekoniunktury powie „dramat gospodarczy PiS-owski”.

Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość): Dla mnie najważniejsza rzecz, która przebijała z exposé Premiera, to ukierunkowanie na człowieka. Wszystkie elementy, konkrety, to są pochodne takiego podstawowego założenia, że człowiek jest najważniejszy, człowiek żyjący w konkretnej wspólnocie.

Debatę prowadziła Ewa Skrabacz. Zaproszenie do studia przyjęli:

  • Jan Chabraszewski (PiS),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Longin Bartnik (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Jan Zimoch (Porozumienie).

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019)

Zobacz także

2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »