Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senat
Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, orędzie marszałka Senatu i przyszłe scenariusze dla sceny politycznej, na której Sejm jest w rękach koalicji, a Senat - opozycji.
Piotr Pancześnik z Porozumienia zwrócił uwagę, że przewaga opozycji w Senacie to raptem jeden głos, co oznacza dla niej potrzebę ogromnej mobilizacji. Krytycznie wypowiedział się także o orędziu marszałka Tomasza Grodzkiego, które uznał po prostu za przesadzone i zbyt podniosłe.

W innym tonie wypowiedział się poseł PO Tomasz Kostuś. Jego zdaniem, w Senacie stoczono batalię o marszałka, który szybko zaprezentował się jako prawdziwy mąż stanu. Skrytykował za to wystąpienie Antoniego Macierewicza a o koncyliacyjnym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że jego pojednawczy ton to wyłącznie efekt zaczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej.

Violetta Porowska, posłanka PiS, zaczęła od tego, jak wielkim przeżyciem było dla niej poselskie ślubowanie. Pochwaliła wystąpienie Macierewicza za wierność poglądom, jakie mają wyborcy PiS. Co do Grodzkiego, zauważyła, że zadeklarował on głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami, co - w jej ocenie - może być dla szukającej wspólnego frontu opozycji problemem.

Ryszard Galla, poseł MN, wyraził nadzieję, że przejęcie przez opozycję Senatu daje nadzieję na normalizację procedur legislacyjnych, zwrócił uwagę na to, że kluczowe dla zrównoważenia budżetu projekty ustaw znów zostały zgłoszone nie przez rząd, ale - posłów. Tu zirytowana Porowska zwróciła mu uwagę na to, że zgłaszanie projektów ustaw jest przecież poselską prerogatywą.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski wyraziła zdziwienie, że dla opozycji układ w Senacie to "triumf demokracji", bo to tylko efekt decyzji wyborców i w tym sensie każde kolejne polityczne rozdanie jest takim samym triumfem. Skrytykowała także marszałka Grodzkiego za plany zagranicznych podróży, przypominając, że prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu.

Krzysztof Pieroń z PSL złośliwie stwierdził, że wybór Grodzkiego to dla PiS duży problem, bo nowy marszałek Senatu prezentuje inny model uprawiania polityki. Mówił także o "Banasiowej republice", potrzebie ujawnienia majątku premiera i "atrapowym prezydencie Dudzie". Pancześnik ripostował, że dziwi go taka agresja wobec głowy państwa, co uważa za brak szacunku dla wyborców Andrzeja Dudy.

W ostrym tonie wypowiadał się także Piotr Wach z Nowoczesnej, mówiąc o tym, że pojednawcze wystąpienie prezydenta to efekt strachu przed wyborami, w których do reelekcji musi otrzymać więcej niż 8 mln głosów, jakie dostała teraz prawica. Stwierdził też, że wygłoszone w TVP orędzie marszałka Grodzkiego musiało mocno zaboleć PiS i dlatego marszałek Senatu jest teraz ostro atakowany.

Daniel Szakrupski z Konfederacji skupił się na komisji rodziny, która będzie procedować projekt "Stop aborcji". Zwrócił uwagę, że na jej czele stanęła posłanka Lewicy Razem a w głosowaniu przepadł Grzegorz Braun, choć to jego poglądy - zdaniem Szkarupskiego - powinny być bliższe poglądom PiS. Porowska odparła, że podział funkcji między różne kluby to standard a szef komisji ma przede wszystkim zadania administracyjne.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Krzysztof Pieroń (PSL), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Daniel Szkarupski (Konfederacja), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Piotra Wach (Nowoczesna).

Zobacz także

2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej 2021-01-10, godz. 12:31 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 stycznia 2021 roku! W środę w Stanach Zjednoczonych tłum wdarł się na Kapitol i przerwał proces zatwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Kilka godzin przed zajęciem przez swoich… » więcej 2021-01-06, godz. 12:00 Goście "Świątecznej Loży Radiowej" o obchodach święta Trzech Króli Ks. Waldemar Klinger proboszcz katedry w Opolu i ks. Wojciech Pracki proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu a także Bogdan Jasiński kustosz Muzeum… » więcej 2021-01-03, godz. 13:24 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o szczepieniach przeciw covid-19 poza kolejnością oraz pretendentach na stanowisko… Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy dziś o dwóch tematach: pierwszym z nich były komentarze na temat szczepień poza kolejnością. Od kilku dni opinię publiczną… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »