Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 14 lipca 2019 roku…
2019-07-14, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Tydzień po katowickiej „burzy mózgów” PiS, swoje forum programowe zorganizowała Koalicja Obywatelska. Z opolskimi politykami rozmawialiśmy o propozycji programowej zaprezentowanej przez opozycję.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska) stwierdził, że przedstawiona na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej szóstka Schetyny, to „sześć zasadniczych pakietów, rozwiązań koniecznych, aby posprzątać po PiS”. Podkreślił, że należy „uzdrawiać Polskę i czynić ją krajem absolutnie nowoczesnym, a przede wszystkim zorientowanym na przyszłość”.

„Dla mnie to nie jest żaden program” – tak propozycje opozycji skomentowała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska). Dowodziła, że ”każdy może powiedzieć o nowoczesnej edukacji, czystym powietrzu, szybkich autostradach”, ale „jeżeli za tym nie ma szeregu punktów, które wskazują konkrety”, to nic z tego nie wynika.

Robert Tistek (Kukiz’15) stwierdził, że postulat dotyczący referendum, który znalazły się w programie Koalicji Obywatelskiej to nic nowego, gdyż „12 lat temu było dokładnie to samo. Tak naprawdę w programie Platformy nic się nie zmieniło”. Dodał, że doszły zagadnienia związane z klimatem, ale wskazane w tym zakresie rozwiązania nie są przekonujące.

- Jako Koalicja Obywatelska pokazaliśmy to, że bierzemy odpowiedzialność za Polskę i sam sposób, w jaki dyskutowaliśmy i tworzyliśmy nasz program pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialni i chcemy w dobrym kierunku zmieniać kraj – zaznaczył Szymon Godyla (Nowoczesna). Dodał, że „do końca miesiąca będzie znany pełny program”.

Violetta Porowska (Prawo i Sprawiedliwość) oceniła, że program przedstawiony przez KO, to „absolutny stek komunałów”. Wskazywała także brak konsekwencji w opozycyjnej narracji: „Jak dzisiaj wytłumaczą wiarygodnie swoim wyborcom, Polakom, że jeszcze parę miesięcy temu, mówili, że 13. emerytura, to jałmużna, a dziś mówią, że każdemu się należy?”.

- Mój stosunek do „piątki Kaczyńskiego”, „sześciopaku Schetyny” jest podobny – stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Podkreślił, że takie podejście MN jest wyróżnikiem, „tylko szkoda, że jedynie na poziomie regionu opolskiego”. Dodał, że „hasła są fajne, niewiele różnią się od siebie, natomiast ważne jest to, jak będzie wyglądała ich realizacja”.

- Gdybym jednym słowem miał określić tę „szóstkę”, to bym powiedział, że to imitacja – stwierdził Piotr Pancześnik (Porozumienie). Zwracając się do przedstawicieli opozycji dodał: „Mieliście swój czas, niczego nie zrealizowaliście, a w tej chwili w programie wpisujecie jedno, a wasz główny ekonomista podaje absolutnie odmienne zdanie na te kwestie”.

Goście skomentowali także zaprezentowane w sobotę (13.07) przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego "jedynki" na listach PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Zaproszenie Ewy Skrabacz do udziału w debacie przyjęli:
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Violetta Porowska (PiS),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Robert Tistek (Kukiz`15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Zobacz także

2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym… » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira… » więcej 2019-09-22, godz. 12:17 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22 września 2019 roku! Loża Radiowa poświęcona była szeroko rozumianej polityce wodnej państwa. Praktycznie wszyscy uczestnicy programu deklarowali, że temat jest apolityczny… » więcej 2019-09-15, godz. 13:42 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 15 września 2019 roku! Pomysł podciągnięcia do Opola ciepła z Elektrowni Opolu, wrzucony do kampanii wyborczej przez kandydata PiS Sławomira Kłosowskiego, był głównym tematem… » więcej 2019-09-08, godz. 13:01 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 8 września 2019 [ZDJĘCIA, FILM] Tuż przed zakończeniem zgłaszania list kandydatów w wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska wskazała Małgorzatę Kidawę-Błońską jako nową jedynkę… » więcej 2019-09-01, godz. 13:50 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 września 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Choć afera związana ze sprzedażą sanatorium w Suchym Borze bez wątpienia jest częścią kampanii wyborczej, to sprawa jest na tyle poważna, że powinna… » więcej 2019-08-25, godz. 13:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Dyskusja o politycznym hejcie w internecie, który był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 25 września 2019 roku, była tak emocjonalna, że niektórzy jej uczestnicy… » więcej 2019-08-18, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu… » więcej 2019-08-15, godz. 12:10 Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśmy… » więcej 2019-08-11, godz. 14:08 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 11 sierpnia 2019 roku! Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w mijającym tygodniu termin wyborów do parlamentu. Wybory odbędą się 13 października. To pierwszy z możliwych terminów… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***