Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do…
2022-10-17, 19:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do mnie różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu tam, gdzie kończą duże dzierżawy

Marcin Oszańca o sprawie gruntów Top Farms
Marcin Oszańca, lider PSL na Opolszczyźnie o:
- sprawie gruntów Top Farms
- problemach producentów drobiu i jaj
- dopłatach unijnych dla rolników
- Rozumiem, ale nie akceptuję - powiedział Marcin Oszańca, komentując informację o tym, że wiceminister rolnictwa i poseł ziemi opolskiej Janusz Kowalski odcina się od Tomasza Ognistego, który był jego asystentem społecznym.

Przypomnijmy, po publikacjach tygodnika Newsweek w ubiegłym tygodniu, dotyczących podziału gruntów po przedsiębiorstwie Top Farms i sugestiach, że mogło dojść do nieprawidłowości w co miał być zamieszany Tomasz Ognisty, wiceminister Kowalski wniósł do kancelarii sejmu o skreślenie Ognistego z listy asystentów społecznych.

- Poświęca pionka, żeby bronić figury. Odcina się od Ognistego mówiąc, że rozmowa odbyła się, gdy nie był jego asystentem, ale co z tego. Słowa, które padły są skandaliczne, tak jak próba wyłączenia z Top Farms 2 tys. ha ziemi dla spółki, której wiceprezesem jest Tomasz Ognisty, a dwukrotnie taka próba była podejmowana - powiedział lider PSL w regionie.

Dodał on, że coraz więcej osób zgłasza do niego różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu. Nie sprecyzował jednak gdzie, wskazując tylko, że to miało miejsce tam, gdzie kończą duże dzierżawy.

- Jak będę miał informacje, to na pewno się podzielę, muszę zweryfikować te informacje - zapowiedział Marcin Oszańca.

Jak zaznaczał gość Radia Opole dużo dociera do niego głosów od producentów drobiu lub jaj.
- Jeden z producentów podał mi przykład. On potrzebuje 100 ton węgla. Kiedyś w cenie 1 kg kury, koszt ogrzewania stanowiło 50 gr, teraz musiałby doliczyć 2,5 zł. Nikt nie zaproponuje mu takiej ceny w skupie - mówił Oszańca.

Do tego dochodzą ceny energii elektrycznej.
- To są koszty, które zabiją przemysł drobiarski a Polska jest wiodącym producentem drobiu i jaj w Europie i na świecie - mówił. Zaznaczył także, że ceny pszenicy w skupie zaczęły rosnąć, natomiast rzepaku nie, a żeby kupić tonę nawozu, trzeba sprzedać 2 tony rzepaku.

Gość Radia Opole podkreślał, że to wszystko wpłynie na koszty produktów żywnościowych.
- Może być tak, że nie zjemy polskiego jajka, nie napijemy się polskiego mleka, nie zjemy polskiej wieprzowiny, bo jest pewien pułap cenowy, którego markety nie przekroczą i zacznie się import tanich produktów z krajów gdzie produkuje się taniej, np. z Azji. Ziemia będzie stała ugorem, rolnicy będą sprzedawali maszyny i szukali pracy na etacie.

Marcin Oszańca wskazał także, że dopłaty dla rolników będą wynosiły 118 euro, a wcześniej wynosiły 190 euro.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej 2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej 2022-11-23, godz. 18:30 Wiktoria Mielniczek: Dla młodych polityka, to brudna gra. Ja chcę to odwrócić - Opole było jednym z najlepszych, najbardziej aktywnych - powiedziała w Otwartym Mikrofonie Wiktoria Mielniczek z Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie… » więcej 2022-11-23, godz. 17:00 Zbigniew Kubalańca o zmianie w sejmiku śląskim, WBP i kulturze na Opolszczyźnie - To wielki policzek jeśli chodzi o PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Bo jednego dnia był Kaczyński w Katowicach i mówił, jak to PiS wygra wybory, a drugiego… » więcej 2022-11-22, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce". Wydarzenia komentują Piotr Gociek i Piotr Semka. Posłuchaj! W programie Radia Opole Piotr Gociek i Piotr Semka skomentowali mianowanie byłego ambasadora Ukrainy w Berlinie na stanowisko wiceszefa MSZ Ukrainy. Rozmawiali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »