Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Prezydent Wiśniewski o sytuacji budżetowej sam…
2022-10-05, 17:00 Autor: Ireneusz Prochera

Prezydent Wiśniewski o sytuacji budżetowej samorządów

Prezydent Wiśniewski o sytuacji budżetowej samorządów
W tym wypadku państwo, a właściwie parlament, zadziałało tak, że obniżyło podatki, które dotyczą samorządów, a te które dotyczą państwa już nie. Nam zabrali - sobie dodali! - mówi prezydent Opola - komentując zbliżający się protest samorządowców w Warszawie. Arkadiusz Wiśniewski dodał, że to ubytek istotny z punktu widzenia samorządów, gdyż powoduje problemy z dopięciem samorządowych budżetów.
O 265 milionów złotych miały zmaleć od 2019 roku wpływy do kasy Opola w efekcie zmian wprowadzanych w systemie podatkowym - tak twierdzi prezydent Arkadiusz Wiśniewski, powołując się na dane przedstawione przez Związek Miast Polskich. Pieniądze te zamiast do samorządów miały popłynąc do kasy państwa. Gość Otwartego Mikrofonu mówił, że w jego ocenie to rażąca niesprawiedliwość wobec samorządów, bo w tym samym czasie obniżanie podatków nie dotknęło samego państwa, gdyż poza PIT, pozostałe podatki nie zostały równie znacząco zmniejszone.
Prezydent Wiśniewski zapowiedział, że w trudnej sytuacji związanej z wysoką inflacją i cenami energii potrzebne będą oszczędności. Wobec niepewnej sytuacji gospodarczej, zahamowane zostaną również inwestycje, bo wysokość kontraktów z wykonawcami rośnie zbyt szybko, by miejski budżet był w stanie im sprostać. Prezydent wyrażał też zadowolenie, że w ostatnich latach, często z dużym wsparciem pieniędzy unijnych udało się zrealizować wiele potrzebnych miastu inwestycji.
Ireneusz Prochera pytał też m.in o nowy system zarządzania ruchem w mieście i o to czy wysokie ceny energii uderzają w zakupy autobusów elektrycznych?

Zobacz także

2022-12-01, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (01.12.2022) W Sejmie trwają prace nad nowelizacją Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Dotychczasowe przepisy miały charakter czasowy… » więcej 2022-11-30, godz. 17:30 Prof. Jarosław Mamala o 10-leciu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu - Jest to przestrzeń, która wpisała się na dobre w krajobraz Opola, krajobraz przedsiębiorczości, współpracy z firmami. Z pewnością więc można mówić… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 "Co tam panie w polityce?" - komentarz red. Piotra Goćka - Sprawę propozycji Niemiec, przekazania Polsce rakiet Patriot, należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach - uważa publicysta Piotr Gociek. W jego ocenie może… » więcej 2022-11-29, godz. 17:00 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Marek Suski, Robert Kropiwnicki i Paweł … Poseł Marek Suski (PiS), Robert Kropiwnicki (PO) i Paweł Kukiz (Kukiz'15) byli gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia "Spięcie". » więcej 2022-11-28, godz. 17:15 Beata Kempa o postawie Węgier w negocjacjach z KE i rezolucji PE w sprawie mundialu - Jest różnica, jeśli chodzi o sprawę negocjacji Polski i Węgier z Brukselą. Podstawa tych negocjacji jest zupełnie inna. W przypadku Wiktora Orbana chodzi… » więcej 2022-11-28, godz. 17:10 Danuta Jazłowiecka o tym, czy opozycja jest "dogadana" - Startując z jedną listą demokratyczną, opozycyjną, jesteśmy w stanie zwyciężyć na tyle, by można było realizować nasze projekty. A to projekty szalenie… » więcej 2022-11-26, godz. 11:15 Dariusz Sobków o szkole XXI wieku i mediacjach rówieśniczych Dariusz Sobków dyrektor Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie, zwanego potocznie Prószkowską Pomologią o tym jak zainteresować nauką, jak… » więcej 2022-11-25, godz. 17:45 Alicja Gawinek o wolontariacie pracowniczym W Otwartym Mikrofonie w piątki poruszamy temat wolontariatu. Tym razem Alicja Gawinek, Prezes, Dyrektor biura Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 "Polityczny obraz tygodnia". Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała najważniejsze wydarzenia minionych dni. » więcej 2022-11-24, godz. 17:15 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o rynku pracy Dane dotyczące wynagrodzeń, cen i gospodarki opublikowane przez GUS wskazują, że nie jest tak dobrze, jak było kiedyś. Czy widać to już na opolskim rynku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »