Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Stanisław Niewiński o napięciu na linii Chiny-Tajwan…
2022-08-11, 17:08 Autor: Joanna Matlak

Stanisław Niewiński o napięciu na linii Chiny-Tajwan i z czego ono wynika

Dr Stanisław Niewiński o konflikcie między Tajwanem a Chinami
Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, który wyjaśnił, o co chodzi w coraz bardziej napiętej sytuacji na linii Chiny - Tajwan.
- Z jednej strony Chiny uważają Tajwan za swoją "zbuntowaną" prowincję. Celem wszystkich przywódców komunistycznych Chin od 1949 roku, od powstania ChRL jest próba przywrócenia kontroli nad tą wyspą. Z drugiej strony Tajwan i jego mieszkańcy, znaczna część elity wyspy chce swoją niezależność od Chin utrzymać. I tu ma wsparcie USA, swojego sojusznika i to powoduje konflikt - powiedział dr Niewiński.

- Pod koniec lat 80. na Tajwanie rozpoczął się okres demokratyzacji. Na Tajwanie mamy do czynienia z kształtowaniem się odmiennej tożsamości narodowej. Ona wypływa z "chińskości", ale jest jednak bardziej niezależna - podkreślił nasz gość.

Zaznaczmy, że Tajwan nie jest uznawany jako państwo przez większość świata. - W Europie Tajwan jest uznawany przez Watykan i też pytanie jak długo. Ale sprawa jest zagmatwana, bo Tajwan nie jest formalnie uznawany, ale zdecydowana większość świata ma na swoim terenie coś co się nazywa biurem kulturalno-ekonomicznym Tajwanu. W praktyce pełnią rolę ambasad, choć tak się nie nazywają, w Polsce też to istnieje - mówił dr Niewiński.

- To jest państwo niewielkie, ale bardzo bogate zaawansowane technologicznie i utrzymuje kontakty z całym światem, choć to się odbywa na innych zasadach niż przez ambasady i konsulaty - mówił nasz gość.

Zobacz także

2022-09-27, godz. 17:38 "Spięcie" czyli magazyn krajowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Wojciech Jakóbik, Grażyna Ancyparowicz… W dzisiejszej, krajowej odsłonie magazynu SPIĘCIE pojawią się tematy niezwykle aktualne, a przy tym istotne dla Polski i Polaków nie tylko w bardziej odległej… » więcej 2022-09-26, godz. 10:23 Witold Zembaczyński o tym czy opozycja się "dogaduje", Jarosławie Gowinie, kwestiach programowych, KPO i wygranej centroprawicy… » więcej 2022-09-26, godz. 15:11 Violetta Porowska o wizycie prezesa PiS na Opolszczyźnie, zmianach politycznych we Włoszech i o tym jak wpłyną na UE… » więcej 2022-09-23, godz. 17:15 Katarzyna Czochara: Pan prezes spotkanie odbędzie w Nysie o godzinie 13.00, kolejne spotkanie o godzinie 17.00 w Opolu Poseł Katarzyna Czochara, pełnomocnik PiS w okręgu nr 51 o: - Wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie - dodatku do węgla - reparacjach wojennych… » więcej 2022-09-23, godz. 17:00 Magdalena Ogórek i "Polityczny obraz tygodnia" (23.09.2022) Jak w każdy piątek Magdalena Ogórek na antenie Radia Opole podsumowała mijający tydzień. » więcej 2022-09-22, godz. 17:00 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Debata o demografii regionu, kraju w kontekście wojny w Ukrainie i wpływie na… W radiowej debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" goście: Grzegorz Kuliś z BCC, Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej i ekonomista… » więcej 2022-09-21, godz. 12:40 Bartłomiej Stawiarski o planach oszczędnościowych w Namysłowie Kolejnym gościem był włodarz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski. Mówił o problemach w związku z przetargiem na prąd z którym boryka się więcej gmin na… » więcej 2022-09-21, godz. 12:12 Jarosław Kielar o planie oszczędnościowym w Kluczborku Środa w Radiu Opole to dzień dla samorządowców. Dziś gościliśmy burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara. Rozmawialiśmy o tym jakie oszczędności zamierza… » więcej 2022-09-20, godz. 18:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Semka i Piotr Gociek odpowiadają! W Otwartym Mikrofonie Piotr Gociek i Piotr Semka omawiają najważniejsze wydarzenia polityczne ostatnich dni. Wśród nich wzrost znaczenia Polski w NATO czy… » więcej 2022-09-19, godz. 15:59 Rajmund Miller o spotkaniu liderów opozycji, ostatnich wydarzeniach w sejmie Gościem parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" był Rajmund Miller, poseł Koalicji Obuywatelskiej. Poruszyliśmy kilka wątków związanych z ostatnim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »