Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich…
2022-07-12, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście o szantażu gazowym, Ukrainie, Kazachstanie i Rosji, a także o "aferze" Ghostwriters"

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Gośćmi Michała Rachonia i Piotra Cywińskiego, czyli gospodarzy programu "Spięcie" byli europoseł profesor Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski. W rozmowie poruszone zostały tematy związane z rynkiem energii, prowadzoną wojną w Ukrainie, a związku z tym, jaka przyszłość czeka Unię Europejską.
Michał Rachoń wyjaśnił także o co chodzi w skandalu o zasięgu globalnym pod nazwą Ghostwriter
- W niemieckich mediach jest przerażenie, czy po 10 dniach Rosja włączy gaz czy nie - powiedział poseł do PE, znawca Niemiec i Unii Europejskiej prof. Zdzisław Krasnodębski. Rosja wstrzymała dostawy gazu przez gazociąg NordStream1 za przyczynę podając konieczną konserwację. Czy to zmieni Unię?
- To zależy, czy Francji i Niemcom uda się zawrzeć jakiś rodzaj zawieszenia broni z Rosją do początku zimy. Jeżeli się nie uda, to konsekwencje tego kryzysu mogą być bardzo duże - uważa prof. Krasnodębski i dodaje, że kryzys za Odrą może się odbić na naszej gospodarce.
- Musimy zacząć o tym mówić. Jeśli chodzi o dostawy energii ta zima będzie dla nas trudna. Jeśli dojdzie do kryzysu gospodarczego w Niemczech, to my też go odczujemy. Ale jako społeczeństwo zdecydowaliśmy się ponieść te ofiary, bo zdajemy sobie sprawę, że jeszcze gorsze rzeczy mogłyby nas czekać, gdyby wojna przeniosła się do nas.

Gość "Spięcia" powiedział, że Niemcy znalazły się w katastrofalnym położeniu budując przez lata gospodarkę na dostawach taniej energii Rosji i teraz płacą za to ogromną cenę. - Naciskali na Kanadę, żeby odesłała turbinę, teraz naciskają na Litwę, żeby przepuszczała towary, do Królewca, obwodu kaliningradzkiego. W interesie Niemiec jest jak najszybsze zakończenie konfliktu, bo mogą nie przetrwać zimy - powiedział eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski.


Gościem magazynu Spięcie był także dr Jan Matkowski, analizujący od lat ukraińską scenę polityczną. Pytany o sytuację na wojnie oraz dostawy broni powiedział, że musimy pamiętać o tym, że front liczy ponad tysiąc kilometrów.
- Jeśli chodzi o broń ciężką, to nie jest tak, że zachód nie chce jej dać, tylko po prostu jej niema. Prezydent Zełeński mówił ostatnio, że potrzeba tysiąca armat, ale na całym świecie tyle nie ma - powiedział gość Radia Opole. - To co zachód daje jest bardzo ważne. Gdyby nie to, Rosja byłaby już dalej. Wsparcie Polaków, Brytyjczyków, Amerykanów jest bardzo istotne - dodał.

Kazachstan oświadczył, że nie uzna separatystycznych republik Ukrainy a później prezydent tego kraju zgłosił szefowi Rady Europejskiej, gotowość do uzupełnienia surowcowych niedoborów w Europie. Czy scenariusz ukraiński może powtórzyć się w Kazachstanie?

- Kazachowie w porozumieniu z Azerbejdżanem, Trucją i z Jakutami marzą o odtworzeniu państwa sprzed tysiąca lat wielki kaganat narodów turańskich. Kazachowie, politycy już kilka razy mówili otwarcie o tym, że musi być zachowana sprawiedliwość historyczna - mówił dr Matkowski. Jego zdaniem rozumieją, że Federacja Rosyjska, po tej wojnie, jak by się nie skończyła, albo zniknie z map, albo będzie bardzo słaba. Jeśli nawet uda się Rosji wyjść zwycięsko z wojny, to kolejny będzie Kazachstan.

- Na pewno Kazachstan będzie szukał sojuszników na zachodzie. Amerykanie mają świetne doświadczenie w wydobywani ropy w Kazachstanie i prawdopodobnie wiedzą, w jaki sposób organizować łańcuch dostaw - powiedział gość Radia Opole. Uważa on, że Kazachowie będą się orientować na zachód, na Turcję, zrezygnowali nawet z cyrylicy.

W trzeciej części programu Piotr Cywiński i Piotr Rachoń rozmawiali o skandalu o zasięgu globalnym pod nazwą Ghostwriter. Chodzi o wykradanie danych na wielką skalę, w celu siania dezinformacji w internecie.

- To co w Polsce jest znane pod nazwą "maili Dworczyka", "afery mailowej" to jest część większej operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Wiemy to z czterech raportów stworzonych przez amerykańskie firmy współpracujące z amerykańskim rządem. Ustaliły one z całą pewnością, że takie operacje były od roku 2017 skierowane przeciwko Litwie, Łotwie, Polsce, Niemcom, to operacja grypy hakerów pracujących dla rosyjskiego wywiadu wojskowego - mówił Michał Rachoń.

Mówił, że jedna, sześcioosobowa grupa hakerów prowadziła takie działania jak wyłączanie sieci energetycznej na Ukrainie w 2015, atakowanie sieci informatycznej w czasie igrzysk olimpijskich w Korei Południowej, tworzenie oprogramowania, które niszczyło dyski w amerykańskich przychodniach i szpitalach. Te działania przyniosły straty na poziomie miliarda dolarów.

- Ta sama grupa prowadzi operację Ghostwriter. Polegało to min. na tworzeniu fikcyjnych wywiadów. W polskich mediach taki wywiad został przypisany red. Katarzynie Gójskiej. Był to wywiad z szefem amerykańskich wojsk w Europie, który w tym wywiadzie miał atakować polskie i litewskie wojsko, za to, że rzekomo jest nieprzygotowane do współpracę.

Fałszywe informacje znajdowały się na kontach na Twitterze polskich polityków, dziennikarzy, w sumie 4 tys. osób w ramach tej operacji zostało "namierzonych" również ich rodziny. Rosyjski wywiad włamał się na 700 kont mailowych w tym także konto Michała Dworczyka.
Magazyn Spięcie: prof. Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.07.2022) - część 1
Magazyn Spięcie: prof. Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.07.2022) - część 2
Magazyn Spięcie: prof. Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia (12.07.2022) - część 3

Zobacz także

2022-07-14, godz. 16:13 Krzysztof Śmiszek z wizytą na Opolszczyźnie i rozmowach z mieszkańcami o bezpieczeństwie Studio Radia Opole odwiedził dziś Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Politycy trzech koalicyjnych partii tworzących Nową Lewicę byli dziś w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-07-14, godz. 16:12 Mariusz Stachowski o rozwoju gminy Zawadzkie. "Jestem optymistą" Gościem programu "Otarty Mikrofon" był burmistrz gminy Zawadzkie. Mówił o dawnym znaczeniu huty dla powstania gminy, 60-leciu nadania praw miejskich, inwestycjach… » więcej 2022-07-13, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Stosunki polsko-ukraińskie, polsko-norweskie, problemy Niemiec, spory w rządzie i to nie ws… Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza rozmawiali: o uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu; nowym spojrzeniu Norwegów na słowa… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Jan Woźniak o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy Otmuchów na kolejne miesiące Z burmistrzem Otmuchowa Janem Woźniakiem rozmawialiśmy o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy na kolejne miesiące. Niewątpliwą wizytówką… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Janusz Kowalski o inicjatywie "W obronie chrześcijan", 79 rocznicy tzw. "krwawej niedzieli" i dzieleniu się gazem w … Solidarna Polska ruszyła w Polskę z inicjatywą "W obronie chrześcijan". To obywatelski projekt ustawy, pod którym są zbierane podpisy. Dlaczego w ocenie… » więcej 2022-07-08, godz. 15:07 Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra o suszy i ukraińskim zbożu jadącym przez Polskę Gościem Radia Opole był dziś wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Rozmawialiśmy o suszy rolniczej wyzwaniach związanych z tranzytem ukraińskiego… » więcej 2022-07-08, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują dymisję Borisa Johnsona, konwencję… W tym tygodniu "Polityczny obraz tygodnia" rozpoczął się od analizy wydarzeń politycznych w Wielkiej Brytanii, doszło bowiem do politycznego chaosu - z fotela… » więcej 2022-07-07, godz. 14:13 Eurodeputowana PiS Anna Zalewska m.in. o uznaniu przez Parlament Europejski gazu i atomu za "zieloną energię" i polskiej… Gościem Radia Opole była dziś europoseł PiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy m.in. o ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, na której… » więcej 2022-07-07, godz. 14:41 Barbara Dybczak o bogatej kulturowo gminie Skoroszyce i rozwoju gminy Dziś gościliśmy wójt Skoroszyc Barbarę Dybczak, z którą Joanna Matlak rozmawiała o bogatej kulturze mieszkańców, spośród których 90% stanowią górale… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »