Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej…
2022-06-24, 17:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś

Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś
Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś
W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji na studia i sytuacji uchodźców, którzy mieszkają w akademiku.

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego skomentował sprawę klubu Lewada.

Dr Błażej Choroś wyjaśnił, co oznacza przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE
Maciej Kochański

-Od 2018 roku z 60. miejsca w rankingu awansowaliśmy na 30. - powiedział Maciej Kochański rzecznik UO o wynikach rankingu Perspektyw. - Uniwersytet Opolski jest ponadto na pierwszym miejscu w kraju pod względem publikacji naukowych! W rankingu uczelni naszego typu, czyli bezprzymiotnikowych jesteśmy na 9. miejscu.
- Na uwagę zasługuje politologia, która w rankingu kierunków awansowała na miejsce 9. - powiedział rzecznik uniwersytetu i dodał, że wysokie miejsca w rankingach mogą wpłynąć na zainteresowanie studiowaniem na UO w trwającej rekrutacji.

Pytany o to, czego potrzeba uchodźcom mieszkających w akademiku uczelni powiedział, że są potrzeby medyczne.
- Jedna pani przyjmuje chemioterapię, potrzeby są też jeśli chodzi o dzieci, które chodzą do szkoły. Potrzeba też opieki dla dzieci.

Zbigniew Kubalańca

Wicemarszałek województwa opolskiego skomentował sprawę KJ Lewada, która zapowiada, że może opuścić region, bo nie będzie jej stać na wyższy czynsz za korzystanie z pomieszczeń, jakiego oczekuje gmina.

- Sprawa bardzo podejrzana bardzo przykra. To nie jest zwykły klubik, to ośrodek przygotowania olimpijskiego, Andrzej Sałacki jest trenerem kadry narodowej. Ośrodek nie był wybudowany z pieniędzy gminnych, tylko ministerialnych z przeznaczeniem na sport jeździecki, wysokiej rangi - mówił marszałek Kubalańca.


dr Błażej Choroś

Rada Europejska zdecydowała wczoraj o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.
Dr Błażej Choroś, adiunkt w Zakładzie Studiów Europejskich w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, ekspert Team Europ, zajmujacy się Instytucjami Unii Europejskiej, przyszłością i procesem integracji europejskiej, wyjaśnił w programie, co oznacza przynanie statusu kandydata do UE.

- To oznacza, że otwiera się droga do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. To pierwszy krok w procesie przyjęcia do UE - powiedział ekspert. - Proces negocjacji jest skomplikowany, ma wiele rozdziałów. Negocjacje, będą mogły rozpocząć się tak solidnie dopiero po zakończeniu wojny - zwraca uwagę.

Dodał, że przed Ukraina ogrom pracy, ale też przyznanie statusu kandydata to niezwykle ważny symbol.

Zobacz także

2023-01-02, godz. 19:00 Poseł Anna Zalewska o kompromisie w sprawie sądownictwa --Nie mamy pewności, że gdy pójdziemy na ustępstwa, dostaniemy środki z KPO przed wyborami. Ważne jednak, by pokazać, że to nie rząd blokuje wypłatę-… » więcej 2023-01-02, godz. 17:59 Poseł Ryszard Galla o wyborczych prognozach Oczekuję tego, żeby ten rok był po prostu lepszy! - mówi poseł Ryszard Galla, odpowiadając na pytanie czego oczekuje po nowym roku. na pewno jest wiele do… » więcej 2022-12-30, godz. 16:45 Alicja Gawinek z Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o wolontariacie międzypokoleniowym W naszym cyklu rozmów o wolontariacie spotkaliśmy się ponownie z Alicją Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Poruszyliśmy… » więcej 2022-12-30, godz. 17:20 Hubert Ibrom o certyfikacie UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych i budżecie Ujazdu na przyszły rok Gościem Radia Opole był dziś Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu, który dziś w Warszawie odbiera certyfikat UNESCO za tradycję układania dywanów kwietnych na… » więcej 2022-12-30, godz. 17:10 Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia tego roku w polityce Tym razem nie "Polityczny obraz tygodnia", ale "Polityczny obraz roku 2022" - tak wyglądała dzisiejszaaudycja Magdaleny Ogórek w Radiu Opole. Redaktor Ogórek… » więcej 2022-12-29, godz. 16:00 Debata o innowacjach w gospodarce Czy innowacje napędzają opolską gospodarkę? Jak można je skutecznie wspierać. Jaki jest zakres i forma tego wsparcia środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej?… » więcej 2022-12-28, godz. 16:00 Poseł Katarzyna Czochara: rok 2022 rokiem pełnym wyzwań -To był trudny rok po wieloma względami. Myślę, że dla każdego z nas. Kiedy wydawało nam się, że mamy za sobą jeden z większych problemów, czyli pandemię… » więcej 2022-12-28, godz. 17:05 Piotr Gociek podsumowuje mijający rok 2022. "Co tam panie w polityce", tym razem także o nauce i kulturze Polityka globalna i krajowa, świat nauki i techniki, a także kultura i sport - redaktor Piotr Gociek przygotował dla Państwa podsumowanie najważniejszych… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03 "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i… Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych… » więcej 2022-12-23, godz. 18:00 Urszula Posmyk o tym, jak się nie dać grypie i jej nie bagatelizować Mamy do czynienia z dużym wzrostem zakażeń wirusem grypy, zarówno w kraju, jak i w regionie, a okazuje się, że zahamowanie tego wzrostu jest tylko w naszych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »