Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany…
2022-06-23, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP

Kamil Bortniczuk o sytuacji politycznej w Polsce
Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o:
- Programie budowy 1000 hal sportowych
- odrzuceniu ust. o bezpiecznym przerywaniu ciąży
- rekompensatach za węgiel
- happeningu w sejmie
- To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP, ponieważ jego wartość przekroczy 2 mld złotych - powiedział w Radiu Opole Kamil Bortniczuk, minister sportu, wiceprezes Partii Republikańskiej, poseł ziemi opolskiej.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki i minister Kamil Bortniczuk ogłosili program budowy tysiąca hal sportowych w ciągu trzech lat.

- W tym roku mamy 80 mln na ten cel na pilotaż, czyli stworzenie kilkudziesięciu takich obiektów przez które określimy projekt typowy i na podstawie jego będziemy budować takie obiekty. W przyszłym roku przeznaczymy miliard złotych, co pozwoli na wybudowanie 500 lub więcej takich obiektów. Czyli w co piątej gminie taki obiekt powstanie - zaznaczył minister Bortniczuk.

Wyjaśnił, że program jest dedykowany dla samorządów, dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, rząd oferuje 70% dofinansowania, reszta to wkład gminy.

- Nie będą to formalnie hale, tylko boiska wielofunkcyjne przykryte halą łukową, lekką konstrukcją - zaznaczy poseł z Opolszczyzny.
Do pilotażu programu można już się zgłaszać.

Gość Radia Opole powiedział także o programie wyłapywania talentów sportowych wśród uczniów. Od września wszyscy nauczyciele w-f będą zobligowani do tego, aby przeprowadzić zbiór testów badających podstawowe parametry zdolności fizycznej polskiej młodzieży. Wyniki testu będą trafiały do systemu, a trenerzy, kluby sportowe będą mogły znaleźć w nim dzieci z potencjałem sportowym do danej dyscypliny.

- Ten program jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Pilotaż tego programu będzie prowadzony na Opolszczyźnie skąd pochodzę ja i Lubelszczyźnie skąd pochodzi minister Czarnek, dlatego, że chcemy wziąć odpowiedzialność za ten program - powiedział.

Pytany o wrażliwość danych osobowych wyjaśnił, że dane będą anonimizowane i dopiero potem udostępniane związkom sportowym i klubom sportowym.
- Po uzyskaniu zgody rodziców klub będzie mógł się skontaktować i zaproponować przygody, daj boże później kariery sportowej pod okiem wykwalifikowanych trenerów - zaznaczył.

Minister sportu i poseł z Opolszczyzny skomentował także obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Sejm odrzucił dzisiaj (23.06) proponowane przepisy, które zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia. Pod projektem podpisało się ponad 201 tys. osób.

- Głosowałem za odrzuceniem tego projektu. Jako konserwatyści jesteśmy przeciwnikami jakiejkolwiek liberalizacji przepisów w tym zakresie. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna aborcja i zawsze jest skrajnie niebezpieczna, bo kończy się śmiercią dziecka i jest niebezpieczna dla matki w kontekście stanu jej psychicznego.

- Trzeba postawić akcenty na zapewnienie odpowiednich warunków dla wychowywania dzieci, edukację wśród młodych kobiet - powiedział Kamil Bortniczuk.

Rozmawialiśmy także o:
- przyjętej przez sejm ustawie dającą rekompensaty za węgiel. Przewiduje rekompensaty dla sprzedawców paliwa, którzy będą oferować go po cenie ustawowej - nie wyższej niż 996 złotych i 60 groszy brutto za tonę.
- zachowaniu posłanki PO, Klaudii Jachiry w czasie ślubowania prezesa NBP
- zmianie terminów wyborów samorządowych


Posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2022-06-24, godz. 17:03 Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji… » więcej 2022-06-23, godz. 17:00 Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o: - Programie budowy 1000 hal sportowych - odrzuceniu ust. o bezpiecznym… » więcej 2022-06-22, godz. 17:30 Piotr Kanzy: Mam nadzieję, że wszystko się poukłada, ale klimat, który wytworzył się wokół sprawy nie sprzyja Zobacz i posłuchaj rozmowy z wójtem gminy Polska Cerekiew. Czy możliwe jest rozwiązanie sporu między Klubem Jeździeckim Lewada a radą gminy? » więcej 2022-06-22, godz. 17:15 Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa - Dziedzictwo niematerialne to bardzo ważny aspekt w naszym mieście. Są plany, aby element związany z zielarstwem i ziołolecznictwem wpisać na listę niematerialnego… » więcej 2022-06-22, godz. 17:00 Katarzyna Zalasińska: Opolszczyzna ma 9, a wkrótce będzie miała 11 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego … - Opolszczyzna ma 9 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa, a za chwilę będzie to 11. 29 czerwca jest posiedzenie Rady ds. niematerialnego… » więcej 2022-06-21, godz. 17:30 Co tam Panie w polityce? Odpowiadają Piotr Gociek i Piotr Semka Piotr Gociek i Piotr Semka we wtorkowym programie publicystycznym komentują: - zmiany w rządzie - wizytę przywódców 4 europejskich państw w Ukrainie -… » więcej 2022-06-20, godz. 17:20 Violetta Porowska, Tomasz Kostuś i Marcin Ociepa gośćmi "Parlamentarnego Poniedziałku" W Otwartym Mikrofonie gościli parlamentarzyści ziemi opolskiej: Violetta Porowska z Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej Marcin… » więcej 2022-06-17, godz. 13:49 Hubert Ibrom o tradycji układania dywanów kwietnych, inwestycjach i pomyśle utworzenia spółdzielni energetycznej… Gościem Otwartego Mikrofonu był dziś burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Samorządowiec opowiadał o zaangażowaniu mieszkańców w układanie dywanów kwietnych… » więcej 2022-06-17, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Joanna Matlak i Magdalena Ogórek komentują wizytę Scholza, Macrona i innych… Szeroko komentowana jest wizyta przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie, zatem nie mogło tego wątku zabraknąć w naszej cotygodniowej analizie… » więcej 2022-06-15, godz. 14:20 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza m.in. o zapowiadanych zmianach w rządzie i możliwej zmianie… Co tam Panie w polityce? Niby niewiele, a jednak jest o czym mówić. W Otwartym Mikrofonie rozmawialiśmy o zapowiadanych zmianach w rządzie, mobilizacji przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »