Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na…
2022-06-22, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa

Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa
- Dziedzictwo niematerialne to bardzo ważny aspekt w naszym mieście. Są plany, aby element związany z zielarstwem i ziołolecznictwem wpisać na listę niematerialnego dziedzictwa. Także słynną gruszkówkę produkowaną w Molestowicach od niepamiętnych czasów - powiedziała w Radiu Opole Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina.
- Mamy też historię związaną z wykorzystaniem lipy do produkcji czekolady i mamy nadzieje, że wspólnymi siłami skutecznie złożymy wniosek i uda się wpisać te elementy na listę - dodała.

Niemodlin czeka także rewitalizacja centrum. Po tym jak otwarto obwodnicę miasta i wyprowadzono ruch tranzytowy z rynku, są plany jego odmiany.
- Jesteśmy po rozmowach z PWSZ w Nysie, z wydziałem architektury, ze studentami chcemy wypracować koncepcję rynku - zapowiedziała. - Jest to zadanie trudne, szerokie, kosztowne i wykracza poza rok, czy dwa. Rewitalizacja to także czynniki społeczne - zaznaczyła burmistrz Koncewicz. - Budynek po szkole podstawowe będzie przeznaczony na centrum międzypokoleniowe. Mam nadzieję, że nasze plany się ziszczą.

Pytana o to, czy są plany zamknięcia rynku dla ruchu samochodowego zaznaczyła, że to musi być przedyskutowane z kupcami i mieszkańcami.

- Byłoby fantastyczne, gdyby dało się przywrócić jego średniowieczny wygląd i kształt. Musimy dojść do kompromisu i porozumieć się z mieszkańcami tej części miasta - powiedziała Dorota Koncewicz.

Zobacz także

2022-08-08, godz. 15:25 Anna Zalewska o zmianach w relacjach Polski z UE, KPO, pieniądzach na uchodźców dla Polski Co z pieniędzmi na uchodźców dla Polski? Co dalej z Krajowym Planem Odbudowy? Co oznaczają słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że „ustępstwa Polski… » więcej 2022-08-05, godz. 16:54 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują obchody powstania warszawskiego… Oto kolejny odcinek z cyklu "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole! Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentowały dzisiaj obchody powstania warszawskiego… » więcej 2022-08-04, godz. 14:33 Adam Gomoła z PL 2050 o objeździe działaczy po regionie i kraju i chęć współpracy z samorządami, ale nie z PiS Gościem Radia Opole był Adam Gomoła, rzecznik opolskich struktur PL 2050 Szymona Hołowni. Mówił o planowanym na wtorek przyjeździe posła Michała Gramatyki… » więcej 2022-08-04, godz. 10:53 Marek Kawa o tym dlaczego powinna nas zainteresować wizyta amerykańskiej polityk Nancy Pelosi na Tajwanie Gościem Radia Opole był dr Marek Kawa, amerykanista. Pytaliśmy o znaczenie wizyty Przewodniczącej Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi na… » więcej 2022-08-03, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o tym czy posłowie idą na urlop, węglu i wakacjach kredytowych Gościem Radia Opole była dziś poseł PiS Katarzyna Czochara. W piątek szykuje się jedyne w sierpniu posiedzenie sejmu, czy zatem posłowie idą na urlop?… » więcej 2022-08-03, godz. 11:04 Henryk Lakwa o tym czy faktycznie powiat opolski jest w dziesiątce najbiedniejszych powiatów w Polsce i jak to wpływa… Gościem samorządowej odsłony programu był dzisiaj Henryk Lakwa, starosta opolski. Rozmawialiśmy o rankingu jaki ukazał się na portalu samorządowym. Powiat… » więcej 2022-08-02, godz. 17:13 "Co tam panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek i Piotr Semka z komentarzem politycznym m.in. o porównaniu powstańczej… W tym tygodniu Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali m.in. o obchodach 78 rocznicy powstania warszawskiego, porównań Warszawy z 1944 do zniszczonego przez Rosjan… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Profesor i rzeźbiarz Marian Molenda opowiada o tym jak powstaje rzeźba rotmistrza Pileckiego Od dwóch lat trwają prace nad stworzeniem rzeźby rotmistrza Witolda Pileckiego, ochotnika do Auschwitz i uczestnika powstania warszawskiego. Pracami kieruje… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Dominik Marcinkowski o tym, że do obozu w Lamsdorf trafiali powstańcy warszawscy w tym rotmistrz Pilecki Gościem Radia Opole był Dominik Marcinkowski z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Nasz gość opowiedział o historii 6 tys. Powstańców… » więcej 2022-08-01, godz. 12:56 Senator KO Beniamin Godyla o tym co senat zrobi ws. dopłat do węgla i wyjazdowych komisjach Gościem parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" był senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla. Naszego gościa pytaliśmy co się stanie w Senacie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »