Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Marek Kawa o tym czy komisja rewizyjna Rady Miasta…
2022-05-25, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Marek Kawa o tym czy komisja rewizyjna Rady Miasta Opola przeprowadzi kontrolę w opolskich Wodociągach i OTBS

Marek Kawa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Kawa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Gość Radia Opole Marek Kawa wyjaśniał dziś czy komisja rewizyjna w Radzie Miasta Opola przeprowadzi kontrolę w opolskich Wodociągach i w OTBS. Marek Kawa jest radnym klubu PiS i jednocześnie przewodniczącym komisji rewizyjnej.
Niedawno radni przegłosowali wnioski o przeprowadzenie takich kontroli, przy czym nie brakowało tej sprawie emocji. Pojawiają się jednak wątpliwości czy przeprowadzenie takiej kontroli (zwłaszcza w WiK, gdzie udziałowcami jest nie tylko Opole) byłoby zgodne z prawem. Inaczej sprawa może wyglądać, jak stwierdził Marek Kawa, w przypadku TBS, które w całości jest spółką miejską. W tych sprawach mają się pojawić opinie prawne, przy czym nasz gość wskazywał, że dobrze by było, gdyby opinię prawną wydali prawnicy nie tylko z miejskiego ratusza.

- Spiętrzyły się nam różne kwestie, bo kończymy kontrolę wykonania budżetu za tamten rok, trwają też inne zaplanowane kontrole, a jeszcze w międzyczasie radni zgłosili wnioski. Pan Piotr Mielec z klubu prezydenta pismem z maja zgłosił kontrolę w WiK i jest to kontrola dość kompleksowa, bo chce badać kwestie mobbingu, przetargów. Mieliśmy wątpliwości co do takiego szerokiego zakresu, ale radni odpowiednimi proporcjami sił politycznych to zgłosili - mówił nasz gość.

- Druga kontrola, którą zaproponował przewodniczący klubu PiS Michał Nowak, będzie dotyczyć OTBS i to jest kontrola również wynikająca z ostatnich niepokojących informacji dotyczących przyznawania prawa do lokalu w OTBS - mówił nasz gość.

Jutro (26.05) odbędzie się sesja rady miasta, radni mają zdecydować czy takie kontrole będą przeprowadzone. - Nie wiem czy to się jutro rozstrzygnie, bo nie dość, że wątpliwości prawne, to jest jeszcze czynnik ludzki; sama komisja ma ograniczony skład, różne kontrole już trwają - przyznał Marek Kawa. - Trochę się tym niepokoimy, bo radni będą zasiadać w kilku zespołach kontrolnych, które mogą się pokrywać. Czekamy na opinię prawną - podkreślił.

A może powinna powstać specjalna komisja, która przeprowadziłaby kontrolę doraźną?
- Taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku, była to sprawa związana z prezydentem Wiśniewskim, wówczas wiceprezydentem, chodziło o działki na ul. Andersa i powołano taką speckomisję w ramach naszej rady. Być może komisja rewizyjna zostanie odciążona w ten sposób, ale myślę, że rozstrzygnie to opinia prawna - mówił Marek Kawa.

Zobacz także

2022-07-05, godz. 17:05 "Co tam Panie w polityce" Piotra Goćka i Piotra Semki w Radiu Opole! O szczycie NATO, konwencji PO i prekampanii wybo… Piotr Gociek i Piotr Semka we wtorkowym programie publicystycznym komentują: - szczyt NATO w Madrycie i ustalenia dla Polski - echa i komentarze po szczycie… » więcej 2022-07-04, godz. 17:00 Katarzyna Czochara o zmianach w strukturach partii, Tomasz Kostuś o konwencji PO w Radomiu. "Parlamentarny" Otwarty M… Gośćmi parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" byli dziś opolscy posłowie: Katarzyna Czochara z PiS i Tomasz Kostuś z PO. » więcej 2022-07-01, godz. 12:09 Aleksandra Raś o opolskich basenach i kąpieliskach Gościem Radia Opole była Aleksandra Raś - rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu. » więcej 2022-07-01, godz. 11:46 Dariusz Krawiec o pracy ratowników WOPR O pracy ratowników WOPR w sezonie letnim i o tym jak się zachować nad wodą rozmawialiśmy w programie "Otwarty Mikrofon". Naszym gościem był Dariusz Krawiec… » więcej 2022-07-01, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują: szczyt NATO w Madrycie, słowa… W tym tygodniu audycję "Polityczny obraz tygodnia" zdominował temat szczytu NATO w Madrycie. Zapadły na nim kluczowe dla Polski i Europy decyzje, m.in. rezydent… » więcej 2022-06-30, godz. 19:01 Dr Stanisław Niewiński o działalności antyzachodniego bloku państw BRICS Gościem Radia Opole był dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. chińskich z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu, a także wykładowca na Uniwersytecie… » więcej 2022-06-30, godz. 15:03 Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni - Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu… » więcej 2022-06-29, godz. 14:37 Co tam Panie w polityce? Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek komentują wydarzenia międzynarodowe i krajowe Co tam Panie w polityce? Sporo się dzieje! Oprócz upałów, które pewnej celebrytce zaszkodziły, rozmawialiśmy o rozpoczynającym się w czwartek (30.06)… » więcej 2022-06-28, godz. 17:00 "Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa… W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu… » więcej 2022-06-27, godz. 17:30 Dr Tomasz Pawłuszko komentuje 124 dzień wojny na Ukrainie Analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego dr Tomasz Pawłuszko komentował dzisiaj 124 dzień wojny na Ukrainie. W rozmowie pojawiły się wątki dotyczące… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »