Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak…
2021-12-13, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest

Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest
- Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden z pierwszych założycieli opolskiej Solidarności, a obecnie przewodniczący Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób represjonowanych z Powodów Politycznych współzałożyciel, prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej i Osób Represjonowanych w PRL w Opolu, Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (1990), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego rozmawialiśmy w Porannej Loży Radiowej o wydarzeniach sprzed lat.
- Obstawili mieszkanie, dzieci nawet dwu- trzy-letnie, rodzinę ustawili wszystkich pod ścianę - mówił Bogusław Bardon. - W areszcie, pamiętam milicjanta, który mówił, że nas należy rozstrzelać, wrogów socjalizmu, na nic innego sobie nie zasłużyliśmy.

13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano w telewizyjnym wystąpieniu generał Wojciech Jaruzelski,odczytał dekret Rady Państwa, wprowadzający w kraju stan wojenny. Uzasadnił to załamaniem gospodarczym kraju oraz groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez Solidarność.
- To Jaruzelski dokonał zamachu stanu i przejął władzę ze skorumpowanymi żołdakami i Wojskową Radą Ocalenia Narodowego.

Badanie pracowni Social Changes na zlecenie serwisu wPolityce.pl 6 proc. ankietowanych ocenia gen Jaruzelskiego„zdecydowanie pozytywnie”, a 20 proc. „raczej pozytywnie”, co składa się na 26 proc. pozytywnych ocen.
- Widzimy dzisiaj filmy na których Michnik całuje się z Jaruzelskim i mówi jaki to jest bohater. To jest tego efekt - uznał.

- Moim obowiązkiem jest przekazać teraz młodzieży, że mamy wolny kraj, wolną Polskę, o którą trzeba zadbać, trzeba o nią walczyć. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest.
Wszyscy, nie tylko młodzież, będą mogli zobaczyć wystawę w urzędzie wojewódzkim, stworzoną przez więźniów politycznych, a pokazującą ich drogę i historię Polski od stanu wojennego.

- Pokazujemy, co się działo w naszym mieście i województwie w czasie stanu wojennego, jak tworzono grupy operacyjne wojskowe, którzy przejmowali zakłady pracy i aresztowali. Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Pokazujemy wszystkie ofiary. Niektórzy mówią, że zginęły 43 osoby, ale to nie prawda. Było ofiar na pewno sto, a niektórzy doliczają się dwustu osób. Pokazujemy też jak prowadzono działalność opozycyjną, jak pomagano rodzinom internowanym.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »