Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo…
2021-12-10, 09:07 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta i noworodki. Przebieg choroby bywa bardzo ciężki

Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta i noworodki. Przebieg choroby bywa bardzo ciężki
- Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. Byłem niestety zmuszony zamknąć oddział, którym kieruję, bo przyjęliśmy kilku pacjentów z objawami banalnej infekcji układu oddechowego, którzy mieli wymazy ujemne przy przyjęciu, a wymazy kontrolne pokazały wynik dodatni, potwierdzający SARS-CoV-2. Jestem przekonany, że duża część dzieci choruje łagodnie i nawet nie wiemy, że są nosicielami i źródłem zakażeń u innych.
Pediatra podkreślił, że zawsze powinny być robione dwa wymazy. Wymaz antygenowy jest bardzo czuły, ale może w pierwszej fazie choroby być negatywny.

- Niestety teraz dzieci to grupa niezaszczepiona, która będzie roznosiła choroby. Bardzo niepokojąca sprawą jest to, że wiemy, że przebieg w tej fali pandemii jest ciężki. Dzieci trafiają do szpitala, wymagają tomografii komputerowej, wymagają intensywnego wsparcia oddechowego, mają objawy neurologiczne, drgawki, cechy zapalenia mózgu możliwość udaru. Przebieg choroby jest zdecydowanie bardziej agresywny - podkreślał pediatra dr Jarosław Mijas.

Gość Radia Opole powiedział, że zdarzają się przypadki, kiedy ciężko chorują niemowlęta a nawet noworodki, kilkulatki.

- Mamy rejestr powikłań po covid u dzieci jeden z większych w świecie ponieważ mamy dużo zakażeń. PIMS (Pediatryczny Zespół Wielozapalny) jest poważnym schorzeniem, agresywnym, może uszkodzić i wieńcowe, serce, wymaga szybkiego leczenia, żeby pacjent ustabilizować - powiedział dr Jarosław Mijas.

Profilaktyka jest priorytetem w tej chwili. Wkrótce mają być dostępne szczepionki przeciwko covid-19 dla dzieci powyżej 5. roku życia.

- To bardzo istotny krok biorąc pod uwagę jak bardzo populacja dziecięca jest obciążona to jedyna droga. Warto rozważyć bardzo poważnie szczepienie, mimo wszystkich tych nieprawdziwych komentarzy na temat szczepień. To jedyna droga, aby przełamać pandemię i uchronić własne dzieci. Po szczepieniu zdarzają się łagodne powikłania polegające na niewielkim osłabieniu, stanie podgorączkowym. To trwa do 48godzin - powiedział pediatra.

Dzisiaj (10.12) na 10 łóżek pediatrycznych w województwie zajętych jest 7. Były dni, kiedy wszystkie były zajęte. Jak mówi konsultant ds. pediatrii w województwie opolskim 10 covidowych łóżek pediatrycznych to niewystarczająca liczba.

- Muszę podkreślić, że to tylko dzięki przychylności szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, Pana wojewody i dyrektor Wiatkowskiej (red. Wydział Zdrowia i Powiadamiania Ratunkowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego) udało się je utworzyć.

Gość Radia Opole powiedział, że miejsc w szpitalu dla dzieci z covid ma być więcej.
- Pan wojewoda zdecydował, że cały oddział dziecięcy w Kędzierzynie-Koźlu będzie covidowy, bo potrzeby są duże. Takie mam informacje z wczoraj (09.12). Ja ze swojej strony deklaruję pomoc w opiece nad innymi małymi pacjentami, którzy nie mają covid - powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »