Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa…
2021-12-09, 09:29 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich dla Opolskiego

Zbigniew Kubalańca
- To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw, którym Komisja Europejska zagroziła odebranie tych środków, problemy miały właśnie za dyskryminację za to, że zrobiły ze swoich województw strefy wolne od LGBT - powiedział Zbigniew Kubalańca wicemarszałek województwa opolskiego, lider Platformy Obywatelskiej w Opolu.
Poseł z Opolszczyzny Janusz Kowalski uważa, że Marszałek województwa opolskiego z PO chce, aby środki z Funduszy Europejskich były przyznawane tylko tym gminom, które prowadzą politykę ideologii LGBT.

Poseł Janusz Kowalski w ramach konsultacji projektu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027.
zgłosił uwagi, które dotyczyły usunięcia zapisów dot. dyskryminacji samorządów przyjmujących uchwały w obronie rodziny i tradycyjnych wartości, udziału działaczy LGBTIQ+ w Komitecie Monitorującym, wspierania inicjatyw mających na celu zwalczanie przestępstw, mowy nienawiści, przemocy i szkodliwych praktyk, w tym wobec osób LGBTIQ+.

- Opolszczyzna jest regionem tolerancyjnym, wielokulturowym, ludzie żyją tutaj w zgodzie. Po to te zapisy, że jeżeli jakiejś gminie rządzonej przez polityków PiS, przyjdzie do głowy próba ograniczania praw osób LGBT, nie będzie otrzymywała środków unijnych, nie jest to nasz wymysł. Dotyczy to samorządu gminy, przedsiębiorcy nie mogą być karani za to, że mają niemądrych włodarzy - mówił wicemarszałek Kubalańca. - To wpisywanie się w wytyczne Komisji Europejskiej i obrona słabszych.

Zbigniew Kubalańca odniósł się także do zarzutu, że w Komitecie Monitorującym wydawanie środków unijnych mają zasiadać osoby ze środowisk LGBT.
- Nie mają, tylko mogą. Jeśli jakaś organizacja, stowarzyszenie, która zajmuje się ochroną praw osób LGBT się zgłosi, jak najbardziej może zasiadać w komitecie. Jeśli z drugiej strony będzie organizacja zajmująca się dobrem rodziny, wartości konserwatywnych, nawet pan poseł Kowalski, też będzie mógł w tym komitecie zasiadać - tłumaczył wicemarszałek województwa opolskiego.

W internetowej części rozmowy mówiliśmy o planach urzędu marszałkowskiego na modernizację Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. W przyszłym roku ma być gotowa koncepcja przebudowy, w tym być może wyburzenia większości budynków. Zostanie tylko Dom Polski wpisany do rejestru zabytków.
- Wystawa sama się nadaje do muzeum, odbiega od wszelkich standardów, co odzwierciedlało się w liczbie odwiedzających. Modernizację rozpoczniemy już w 2022 roku, a cała inwestycja potrwa około 3 lata.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »