Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego…
2021-12-06, 11:11 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech

Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech
- Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim - mówił w Południowej Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, który odnosił się do zapowiedzi zmniejszenia finansowania nauki języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. Taką poprawkę chce złożyć Janusz Kowalski z Solidarnej Polski.
Przypomnijmy, poseł Kowalski poinformował w piątek, że w 2022 roku 39 mln z puli zarezerwowanej dotąd dla Mniejszości Niemieckiej, ma zostać przesunięte na finansowanie nauki języka polskiego w Niemczech dla tamtejszej Polonii. W 2023 roku ta pula wyniesie już 119 mln zł.

- My jesteśmy w dalszym ciągu procedowania budżetu na 2022 rok. Po drugie poprawki wcześniejsze złożone przez posła Kowalskiego i poseł Siarkowską zostały odrzucone przez komisję finansów, a te prawie 40 mln złotych, to poprawka, którą przewodniczący komisji wycofał. Więc mówiąc o stanie faktycznym, trzeba powiedzieć, że nie ma tych poprawek. Poseł wraz z kolegami z klubu może ją złożyć w drugim czytaniu i wtedy zobaczymy - mówił nasz gość.

Ryszard Galla stwierdził, że taka poprawka spowoduje wiele zamieszania. - Zabranie kwoty X, bo można mówić o maksymalnie 236 mln złotych czy tych 40 mln złotych, powoduje, że zabieramy subwencję oświatową samorządom w województwie opolskim. W uzasadnieniu poprawki poseł Kowalski dokonał zapisu, że z dniem 01.09.2022 nastąpi zmiana organizacji nauczania, polegająca na obniżeniu z 3 do 2 godzin nauczania niemieckiego jako języka ojczystego. Jeśli do tego dojdzie, wyrządzamy krzywdę dzieciom, rodzicom i nauczycielom germanistom. A przy tym nie zmieniamy tak naprawdę stanu prawnego! - mówił poseł Galla i dodał, że odjęcie tych pieniędzy spowoduje, że samorządy będą musiały z własnych dochodów dołożyć do oświaty "mniejszościowej".

Poseł Janusz Kowalski zapowiedział także, że złoży projekt ustawy, która miałaby znieść przywilej wyborczy dla Mniejszości Niemieckiej, która w wyborach parlamentarnych nie musi osiągać 5-procentowego progu wyborczego.

- Na pewno jest to przywilej. On dotyczy wszystkich mniejszości, natomiast w praktyce składa się, że tylko mniejszość niemiecka jest w stanie powołać komitet wyborczy wyborców, zorganizować środki na kampanię i prowadzić ją. Przy takiej polaryzacji trzeba dużo wysiłku, żeby startować w wyborach - mówił poseł MN.

- Oczywiście poseł Kowalski ma możliwość złożenia projektu ustaw, sam składam wiele projektów. Jest to pewne zadanie do wykonania, trudno powiedzieć czy osiągnie sukces. Ja będę zabiegał, aby ta sytuacja się nie zdarzyła.

Poseł Kowalski stwierdził także, że "to ostatnia kadencja Ryszarda Galli startującego z komitetu MN". Powiedział, też że jest przybudówką Platformy Obywatelskiej.

- Na szczęście nie poseł Kowalski będzie o tym decydował, bo to ja zdecyduje czy będę startował, po drugie wyborcy. Nie jestem żadną przybudówką, odkąd jestem w sejmie jestem posłem niezrzeszonym. Głosuje według swojej wiedzy, w interesie państwa polskiego. Swoją drogą, ciekawe czy gdybym głosował jak opcja rządząca, poseł Kowalski nadal by mnie atakował? - zastanawiał się Ryszard Galla.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »