Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu…
2021-12-06, 09:04 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu wyborczego

Janusz Kowalski
- Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem decyzję polskiego rządu - powiedział poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Przypomniał, że państwo polskie przeznacza na naukę języka niemieckiego, jako języka mniejszości w Polsce 236 mln zł, a na naukę języka polskiego i wsparcie Polaków za granicą przeznacza 133 mln zł.
- To ma szczęście decyzją rządu zmieniamy. Państwo niemieckie przeznacza 0 zł. na naukę języka polskiego dla Polaków. Od 30 lat RFM gwałci prawa mniejszości polskiej i Polaków - wyjaśniał poseł Kowalski.
W 2022 roku 39 mln zł będzie przesunięte z finansowania nauki j. niemieckiego dla mniejszości na finansowanie nauki j. polskiego np. w Niemczech a w 2023 ta pula wyniesie 119 mln zł.
- Polskie państwo nie może finansować nauki niemieckiego na poziomie prawie ćwierć miliarda złotych, kiedy państwo niemieckie nie finansuje w żaden sposób nauki języka niemieckiego - argumentował poseł Janusz Kowalski.

Kolejnym elementem dotrzymywania obietnic wyborczych jest, jak mówi gość Radia Opole, zamiar złożenia projektu ustawy opartego o projekt PiS z 2004 o odebraniu przywileju zwolnienia z progu wyborczego Mniejszości Niemieckiej.

- Jestem przekonany, że to jest ostatnia kadencja pana Ryszarda Galli jako posła z list Mniejszości Niemieckiej. Jest on w istocie przybudówką Platformy Obywatelskiej, jeśli chce, niech startuje z ich list. Nie może być tak, że państwo polskie będzie tolerować sytuację, że MN ma jakiś przywilej nieuprawniony, a niemieckie państwo nawet nie uznaje mniejszości polskiej - powiedział poseł Solidarnej Polski.

W 2007 roku rząd Jarosława Kaczyńskiego odrzucił propozycję Ligi Polskich Rodzin, która wnosiła o objęcie mniejszości narodowych progiem wyborczych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanęło wtedy na stanowisku, że: "mogłoby to istotnie pogorszyć międzynarodowy wizerunek Polski, a tym samym wpłynąć negatywnie na warunki realizacji najważniejszych założeń polskiej polityki zagranicznej. Przede wszystkim miałoby jednak negatywne konsekwencje dla sytuacji Polonii i Polaków w Niemczech, gdzie już od wielu lat strona polska zabiega o bardziej efektywną realizację praw osób polskiego pochodzenia.

- To znakomity argument za tym, żeby ten przywilej wyborczy uchylić. Jesteśmy 14 lat później, rządziła przez 8 lat Platforma Obywatelska i PSL, rządzi 6 lat zjednoczona prawica i Niemcy nawet o milimetr nie posunęli się do przodu w szanowaniu organizacji polonijnych - wskazywał poseł. - Skoro po polskiej stronie przez 30 lat była dobra wola, rozmowy ze strony niemieckiej była buta, pycha i arogancja. Odpowiedzią polskiego państwa musi być przywrócenie symetrii. Tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce ile dla mniejszości polskiej w Niemczech.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »